, sobota 4 luty 2023
Trwa 9. Jesień Jazzowa
Colin Vallon i jego trio na koncercie inaugurującym 9. Jesień Jazzową. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Trwa 9. Jesień Jazzowa

PAP/GAZETA.PL/K.KOCZWARA/GAZETACODZIENNA.PL
Trwa 9. Jesień Jazzowa

Trio ze Szwajcarii przypadło do gustu bielskiej publiczności. fot. Maciej Kłek

Legendarny pianista Cecil Taylor był gwiazdą koncertu inaugurującego pierwszy dzień 9. Jesieni Jazzowej. Na deskach sceny Bielskiego Ośrodka Kultury pojawiło się także szwajcarskie trio pianisty Colina Vallona.

- Bielsko coraz bardziej zaskakuje. Udało się zrobić bardzo dobry festiwal. Pojawią się wielcy muzycy o legendarnym znaczeniu. Cieszę się z tego programu - powiedział otwierając imprezę Tomasz Stańko, dyrektor artystyczny Jesieni Jazzowej.

Impreza odbywa się w Bielsku-Białej już po raz 9. - Festiwal ma ugruntowaną pozycję, nasze miasto ma sprzyjający klimat dla muzyki jazzowej - cieszy się Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej i dodaje: - Tomasz Stańko jest gwarancją najwyższego artystycznego poziomu. Znakiem firmowy imprezy jest różnorodność.

9. Jesień Jazzową rozpoczął koncert tria Colina Vallona. Muzycy ze Szwajcarii zaprezentowali materiał ze swojej najnowszej płyty - "Rruga", co w języku albańskim oznacza "drogę" bądź "podróż" i jest nawiązaniem do wyprawy, w którą wspólnie wyruszyli pianista, basista i perkusista. Trio inspiruję się kulturą bałkańską, kaukaską i ludową, czerpie z muzyki południowo-wschodniej Europy. Ich występ w Bielsku został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność.

- Cieszę się, że udało się nam pozyskać Cecila Taylora. To bardzo kapryśny artysta i nigdy nie wiadomo, czy przyjedzie. Bardzo się cieszę, że przyjechał - powiedział w środę wybitny polski trębacz jazzowy Tomasz Stańko.

Na występ Amerykanina trzeba było poczekać, ale dla miłośników jego twórczości, była to prawdziwa uczta duchowa. Pianista i poeta Cecil Taylor urodził się w 1929 roku. Jest współtwórcą free jazzu. Uważany jest za jednego z największych XX-wiecznych wirtuozów fortepianu. W przeszłości współpracował m.in. z Johnem Coltranem, Jimmym Lyonsem, Garym Peacockiem, Williamem Parkerem, Maxem Roachem. W jego dwunastoosobowym Big Bandzie w latach 80. grał Tomasz Stańko. Taylor miał być gwiazdą siódmej edycji imprezy, w 2009 roku. Wówczas w przyjeździe przeszkodziła mu choroba.

Dużym wydarzeniem będzie także drugi dzień imprezy (17 listopada), występ saksofonisty tenorowego Pharoaha Sandersa. W latach 60-tych minionego stulecia muzyk współpracował m.in. z Johnem Coltranem. Uważany jest za jedną z żyjących ikon jazzu.

Wystąpi także Tom Harrell, który zaprezentuje nowy projekt poświęcony relacji łączącej jazz z dziełami Debussy'ego i Ravela. Autorskie interpretacje wykona w oktecie, w którego skład wchodzą skrzypce, wiolonczela, flet, saksofon tenorowy, trąbka/skrzydłówka, fortepian/fender rhodes, bas oraz perkusja. Będzie to jedno z pierwszych światowych wykonań.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Koncerty odbywały się w Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury.Było wspaniale!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama