, piątek 21 czerwca 2024
Tramwaj Cieszyński - przystanek emgok! Zaproszenie na wystawę do Strumienia!
Wystawę można zwiedzać indywidualnie, z zachowaniem środków bezpieczeństwa do 13 listopada br., od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.  fot: Člověk na hraniciDodaj do Facebook

Tramwaj Cieszyński - przystanek emgok! Zaproszenie na wystawę do Strumienia!

MM
Tramwaj Cieszyński - przystanek emgok! Zaproszenie na wystawę do Strumienia!

fot. Člověk na hranici


Tramwaj Cieszyński - przystanek emgok! Zaproszenie na wystawę do Strumienia!

fot. Člověk na hranici


Tramwaj Cieszyński - przystanek emgok! Zaproszenie na wystawę do Strumienia!

fot. Člověk na hranici

Pamiętacie wystawę poświęconą Tramwajowi Cieszyńskiemu, którą na ulicach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna można było spotkać podczas ubiegłorocznego wideomappingu? Wystawa stale podróżuje i do połowy listopada można ją podziwiać w Strumieniu, a dokładnie w galerii Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

W sierpniu 2019 roku na elewacji budynku przy ulicy Menniczej 44 w Cieszynie pojawił się Tramwaj Cieszyński, który w formie wideomappingu przestrzennego zaprezentował przejazd historycznego już tramwaju, który kursował pomiędzy dwoma brzegami Olzy w latach 1910-1921. Tego samego dnia na ulicach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna została wyeksponowana dwujęzyczna wystawa upamiętniająca miejsca, w których ponad 100 lat temu zatrzymywał się znany już tylko ze wspomnień i licznych pamiątek Ringhoffer.

I to właśnie ta wystawa przywędrowała do galerii Sfart w holu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu. Wystawę można zwiedzać indywidualnie, z zachowaniem środków bezpieczeństwa do 13 listopada br., od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. - Zachęcam serdecznie wszystkich mieszkańców Strumienia i okolic, którzy nie mieli okazji zapoznać się z naszą wystawą do odwiedzenia galerii strumieńskiego emgoku. Jednocześnie dziękuję dyrekcji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury za zaproszenie do Strumienia. Co ciekawe Cieszyn i Strumień ma zbliżoną historię tramwajową, z tą różnicą, że po Cieszynie jeździł tramwaj elektryczny, a po Strumieniu parowy - zaprasza Petra Slováček Rypienová ze stowarzyszenia Člověk na hranici.

Wystawa jest ściśle związana z liczbą przystanków i obejmuje materiały dotyczące cieszyńskiego tramwaju tj. grafiki, zdjęcia oraz niepublikowane dotychczas materiały wspomnieniowe. Odtworzenie historii tramwaju, a także czasów, w których był on niezwykle nowoczesnym środkiem transportu spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, co utwierdziło realizatorów projektu w słuszności podjętych działań i realizacji transgranicznego tj. łączącego Polaków i Czechów projektu.

Pomysłodawcą wystawy jest Stowarzyszenie Člověk na hranici z Czeskiego Cieszyna, które zrealizowało ją w ramach czesko-polskiego projektu „Tramwaj Cieszyński wrócił / Těšínská tramvaj se vrátila”, jako mikroprojekt Euroregionu Śląsk Cieszyński. Polskim partnerem była fundacja Lokalsi, która od kilku lat do historii cieszyńskiego tramwaju odwołuje się m.in. poprzez wydawanie miesięcznika „Tramwaj Cieszyński”.

Projekt "Tramwaj Cieszyński wrócił!Těšínská tramvaj se vrátila!" dofinansowany został przez Unię Europejską ze środków Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2014-2020. Numer rejestracyjny projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0001885

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama