, niedziela 23 czerwca 2024
Tak było! Relacja z 19. Kina na Granicy
Do Cieszyna przyjechało ponad 70 osobowości kina, a wśród nich Agnieszka Holland, Allan Starski, Andrzej Chyra oraz Karolina Gruszka i Arkadiusz Jakubik. fot: www.kinonagranicy.plDodaj do Facebook

Tak było! Relacja z 19. Kina na Granicy

mat.pras.
Zakończyła się 19. edycja Kina na Granicy. Przez sześć dni blisko 20 tys. widzów obejrzało 120 filmów, odwiedzając pomiędzy seansami wystawy, a co wieczór bawiąc się na koncertach. Do Cieszyna przyjechało ponad 70 osobowości kina, a wśród nich Agnieszka Holland, Allan Starski, Andrzej Chyra oraz Karolina Gruszka i Arkadiusz Jakubik.

Tegoroczny program Kina na Granicy wypełniony był po brzegi. Pokazom filmowym towarzyszyły spotkania z twórcami, wystawy i koncerty. Na cieszyńskim festiwalu pojawili się znakomici goście, którzy przyciągali do sal kinowych tłumy widzów. Tegoroczny rekord frekwencyjny należy jednak do Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Na projekcję „Pokotu” i spotkanie z twórczyniami czekało przed Teatrem im. Adama Mickiewicza blisko 900 osób.

Uczestnicy Kina na Granicy mogli poznać różne – nie tylko filmowe - projekty sławnych gości. Na wernisażu Wiesławy i Allana Starskich można było obejrzeć wystawę prac obojga twórców - fotosy i szkice scenografii oraz projekty kostiumów. Arkadiusz Jakubik na spotkaniu z widzami opowiedział o kulisach „Prostej historii o morderstwie”, a wieczorem zagrał „40 przebojów” projektu Jakubik Deriglasoff. Adam Sikora zaprezentował wystawę „Nigredo” i odpowiadał na pytania publiczności po projekcji najnowszego filmu „Miłość w mieście ogrodów”. Widzowie mogli również zobaczyć inne przedpremierowe pokazy, m.in. „Szatan kazał tańczyć” Katarzyny Rosłaniec, „Zwierzęta” Grega Zglinskiego czy zamykający festiwal „Butterfly Kisses” Rafała Kapelińskiego.

Widzowie wysoko ocenili tegoroczny program czeski. Można tu było zobaczyć „Masaryk” z Karelem Rodenem w roli głównej oraz obejrzeć i spotkać się z twórcami serialu HBO „Pustowie” Štěpánem Hulíkiem oraz „Baba z lodu” Bohdanem Slámą. Nie zabrakło również filmów słowackich, takich jak „Drodzy przyjaciele, tak!”, któremu towarzyszyło spotkanie z Milanem Lasicą. Wyjątkowa atmosfera zapanowała na projekcji filmu z cyklu węgierski akcent - „Mamuśka i inni pomyleńcy w rodzinie”, w którym swoją ostatnią rolę zagrała Danuta Szaflarska. Pokaz stał się okazją do wspomnień aktorki, a podzieliły się nimi obecne w Cieszynie Agnieszka Holland, Maria Mamona i Małgorzata Zajączkowska.

W ramach retrospektywy FAMU widzowie mogli zobaczyć dzieła twórców związanych z uczelnią, w tym archiwalne filmy Bohdana Slámy, Karoliny Malinowskiej, Kingi Dębskiej i Agnieszki Holland. Cykl poświęcony FAMU był również okazją do spotkań z przedstawicielami łódzkiej filmówki, którą reprezentowali Barbara i Mariusz Grzegorzek – rektor PWSFTviT wraz z grupą studentów.

Każdy dzień festiwalowy kończył się koncertem w klimatycznym Browarze Cieszyn. Dla widzów Kina na Granicy zagrali m.in. polski zespół XXANAXX i Tabu, czeki Pragot Union i reprezentujący słowacką scenę muzyczną Chiki liki tu-a. 19. Kino na Granicy przeszło tym samym do historii, a kolejna jubileuszowa edycja już za rok, tradycyjnie od 28 kwietnia do 3 maja 2018 roku.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

tylko złapiemy oddech... i czekamy z niecierpliwością

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama