, niedziela 23 czerwca 2024
Kronhold nagrodzony i nominowany
W ostatnich dniach nadeszły informacje o laurach i nominacjach dla poety Jerzego Kronholda. fot: www.kinonagranicy.plDodaj do Facebook

Kronhold nagrodzony i nominowany

CS
Trwa dobra passa cieszyńskich pisarzy. W zeszłym tygodniu informowaliśmy o Poznańskiej Nagrodzie Literackiej dla Tadeusza Sławka i wyróżnieniu dla Anny Cieplak. W ostatnich dniach nadeszły informacje o laurach i nominacjach dla poety Jerzego Kronholda.

Jerzy Kronhold to postać w Cieszynie bardzo dobrze znana przede wszystkim z działalności społecznej, kulturalnej i politycznej. Pamięta się jego działalność w Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, aktywność samorządową oraz pracę w dyplomacji szczególnie w funkcji konsula generalnego RP w Ostrawie. Natomiast mniej znany jest jako poeta. A właśnie jako poeta Kronhold odzywa się w ostatnich latach coraz częściej i właśnie przede wszystkim za twórczość poetycką – w bieżącym roku wydał zbiór wierszy pod tytułem „Stance” - coraz częściej jest wyróżniany i nagradzany prestiżowymi nagrodami. Taką właśnie nagrodą jest Nagroda Literacka m.st.Warszawy, którą Kronholdowi przyznano w kategorii poezja za wydany w ubiegłym roku przez krakowskie Wydawnictwo Literackie tom wierszy „Skok w dal”. Fundatorem nagrody, którą w tym roku obok Kronholda w innych kategoriach otrzymali także Hanna Krall, Stanisław Aleksander Nowak, Marcin Szczygielski i Grzegorz Piątek, jest Stołeczne Miasto Warszawa, któremu partneruje w jej organizacji Biblioteka Narodowa.
Tomik wierszy „Skok w dal” Kronholda został nominowany także do tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku oraz do pryzynawanej w Krakowie Nagrody im.Wisławy Szymborskiej. Do nagrody Silesius Kronhold jest już nominowany po raz drugi. Laureaci tegorocznego Silesiusa zostaną ogłoszeni podczas festiwalu poetyckiego we Wrocławiu w dniu 13 maja. Nagroda fundowana przez Miasto Wrocław wynosi w kategorii książka roku 50 000 złotych. Nazwisko laureata Nagrody im.Wisławy Szymborskiej, który otrzyma 100 000 złotych i statuetkę, zostanie ogłoszone podczas uroczystej gali w Krakowie w dniu 10 czerwca, w czasie tegorocznego Festiwalu Miłosza.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jest też nominowany do nagrody Orfeusza za najlepszy tom poetycki roku

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama