, niedziela 25 luty 2024
Stare skoczowskie dokumenty przejdą konserwację
W Muzeum im. Gustawa Marcinka w Skoczowie przechowywanych jest kilkadziesiąt wiekowych dokumentów związanych z historią miasta. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Stare skoczowskie dokumenty przejdą konserwację

JAKUB MARCJASZ
Stare skoczowskie dokumenty przejdą konserwację

Wszystkie dokumenty pergaminowe wymagają pilnych zabiegów konserwatorskich. fot. Maciej Kłek

Dwadzieścia dwa wiekowych skoczowskich dokumentów przechowywanych w Muzeum im. Gustawa Morcinka poddanych zostanie gruntownej konserwacji. Prace nad nimi potrwają do końca roku.

W Muzeum im. Gustawa Marcinka w Skoczowie przechowywanych jest kilkadziesiąt wiekowych dokumentów związanych z historią miasta. Najstarsze z nich pochodzą z 1470 roku, czyli rok po wielkim pożarze, który strawił miasto. Teraz część z nich przejdzie gruntowną konserwację. To najcenniejsze pergaminowe dokumenty miejskie, pamiętające jeszcze czasy cieszyńskich Piastów i austriackich cesarzy, opatrzone książęcymi i cesarskimi pieczęciami. - Najważniejszy jest właśnie ten z 1470 roku, w którym książę cieszyński Przemysław II potwierdza wcześniejsze przywileje miasta, które zapisane były w dokumentach, które spłonęły - mówi Wisław Kuś, kierownik Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie.

Konserwacji poddane zostaną również dokumenty z żelaznej puszki, którą w 1801 r. umieszczono w bani na wieży ratusza, a wyjęto w czasie remontu w listopadzie 1955 r. Zarówno puszka, jak i dokumenty zostały znacznie uszkodzone podczas działań frontowych w 1945 roku.

Wszystkie dokumenty pergaminowe wymagają pilnych zabiegów konserwatorskich. - Bardzo niepokojące są zmiany na powierzchni dokumentów oraz pieczęci woskowych. Przed przystąpieniem do prac wykonam podstawowe badania fizykochemiczne, pobiorę również próbki mikrobiologiczne z pieczęci, ponieważ tam zaobserwowałam mocne rozwarstwienia wosku i chciałabym zdiagnozować przyczynę tego zniszczenia. Później wykonam dezynfekcji i przystąpię do otwierania oraz uelastyczniania pergaminów. Są one bardzo wysuszone i kruche szczególnie na miejscach złożeń, tak więc ich otwarcia dokonam w odpowiedniej komorze klimatycznej. Niektóre dokumenty mają również zniszczoną bądź osypującą się warstwę pisma. Postaram się zatrzymać ten proces. Pergaminy i pieczęcie zostaną wyczyszczone, ubytki uzupełnię pergaminem. Bardzo trudna będzie również konserwacja pieczęci, które trzeba wzmocnić strukturalnie i zabezpieczyć – opowiada Anna Fedrizzi-Szostok, konserwator zabytków.

Po tych zabiegach na każdy dokument zostanie wykonane pudło z atestowanej tektury archiwalnej. W trakcie prac dokumenty zostaną też zdigitalizowane, czyli zeskanowane na specjalistycznym skanerze z zimną wiązka światła. Od tej pory dokumenty będą mogły zostać udostępnione w wersji cyfrowej.

Prace nad dokumentami potrwają od kwietnia do końca roku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama