, niedziela 14 sierpnia 2022
Galanteria ozdobna z kości na szlaku tradycyjnego rzemiosła Śląska Cieszyńskiego
Andrzej Malec od 30 lat zajmuje się tworzeniem galanterii z kości. fot: Agnieszka KaczmarczykDodaj do Facebook

Galanteria ozdobna z kości na szlaku tradycyjnego rzemiosła Śląska Cieszyńskiego

Agnieszka Kaczmarczyk
Galanteria ozdobna z kości na szlaku tradycyjnego rzemiosła Śląska Cieszyńskiego

W pracowni Andrzeja Malca powstają klawisze organowe, biżuteria i wiele innych rzeczy. fot. AK

W ramach projektu "Akademia Tradycyjnego Rzemiosła", 24 marca, odwiedziliśmy w Ustroniu Andrzeja Malca, który od 30 lat zajmuje się wyrobem galanterii z kości.

Śląsk Cieszyński to region wyjątkowo bogaty w dobra kultury materialnej. Odnalezienie, zachowanie i propagowanie tradycyjnego rzemiosła w regionie, pozwala ocalić od zapomnienia kunszt rzemieślników i piękno tworzonych rzeczy.

Pracownia galanterii artystycznej Andrzeja Malca istnieje od 1986 roku, oferując niepowtarzalne wyroby z surowców naturalnych w stylu rustykalnym. Podstawowymi surowcami służącymi do wyrobu rękodzieł są: kość, róg, skóra i drewno, połączone dzięki wyobraźni i tworzone z wielką pasją. Preparowane i przetwarzane unikalnymi metodami obróbki ręcznej przez rzemieślników-artystów, tworzą jedyny w swoim rodzaju wyrób rękodzieła artystycznego.

- Kość nie jest materiałem odkrywczym. Funkcjonuje tak długo, jak funkcjonuje ludzkość, natomiast to, co można z tej kości zrobić, my właśnie pokazujemy. Od 30 lat robię galanterię ozdobną. Wykorzystujemy materiały ekologiczne, które normalnie podlegają utylizacji. Przywracamy im drugą formę życia - mówi Andrzej Malec i dodaje, że wszystko rozpoczęło się, gdy miał 19 lat. Porywy młodzieńcze, chęć zrobienia biżuterii dla bliskiej osoby i obdarowania jej. Związek się rozpadł, ale pozostała pasja. - Początkowo nie wiedziałem jaki będzie odbiór tego, co robię - mówi twórca. Obawy okazały się jednak bezpodstawne a wyroby z kości cieszą się sporym uznaniem. W 2011 roku w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białęj pracownia Andrzeja Malca zdobyła drugie miejsce w kategorii zabawki współczesnej. W 2009 MALEC Pracownia Galanterii z Kości wyróżnieniona została Znakiem Promocyjnym "Beskidzki produkt na 5", a w 2007 roku uzyskała Certyfikat Mikroregionu Górolska Swoboda za jakość oraz przyjazność wobec środowiska naturalnego.

Wszystkie rzeczy wykonywane są z piszczeli kości wołowej. - Kość ma twardość pośrednią między drewnem, a metalem, dlatego można ja ciąć, szlifować i w niej wiercić.Wybieramy ścianki odpowiedniej grubości. Barwimy na wiele sposobów. Nie pokazuję wszystkiego. To czasochłonna praca i 30 lat nauki - mówi o swojej twórczości Malec i dodaje, że wykorzystuje do obróbki maszyny, ale każda z części robiona jest osobno i wiele rzeczy wykonuje się ręcznie.

W pracowni Andrzeja Malca powstają klawisze organowe, biżuteria, łyżki do butów, dzwonki, noże do masła, obrazki i wiele innych rzeczy. - Największe zainteresowanie wzbudzają guziki. Współpracujemy z firmami, które szyją naturalne koszule. Tworzymy kostki introligatorskie wykorzystywane w grafice - mówi Malec i dodaje, że jego wyroby znajdziemy również w innych krajach.

Rzeczy wykonane wyłącznie na drodze obróbki ręcznej, poczynając od surowego materiału aż do ostatniej fazy wykończenia są oryginalne i mało spotykane. Warto odwiedzić jego pracownię i zobaczyć, jak wygląda jego praca. Można również zakupić wyroby z kości w Wiśle pod arkadami na Placu Hoffa oraz w Ustroniu w Galerii Zawodzie (Kwiaciarnia Lila) ul. Sanatoryjna 7.
Kontakt z Andrzejem Malcem znajdziecie tutaj.

Ustroń odwiedziliśmy w ramach projektu "Akademia tradycyjnego rzemiosła. Rozwój oferty turystycznej Euroregionu Śląsk Cieszyński" prowadzonego przez Zamek Cieszyn i Izbę Regionalną im. Adama Sikory, Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie.

W następny weekend przedstawimy kolejnego artystę, którego odwiedziliśmy podczas wycieczki szlakiem tradycyjnego rzemiosła.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama