, czwartek 20 czerwca 2024
Srebrna Ciupaga dla zespołu regionalnego "Brenna"
Na festiwalowej scenie w Zakopanem zespół przedstawił program pt. "Wiesieli w chałupie u Moskałów". fot: Dariusz Lekki/lekki.plDodaj do Facebook

Srebrna Ciupaga dla zespołu regionalnego "Brenna"

JM
Zespół Regionalny "Brenna" im. Józefa Macha zdobył Srebrną Ciupagę na 44. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.To kolejne prestiżowe wyróżnienie jakie otrzymała grupa w tym roku.

Na festiwalowej scenie w Zakopanem zespół przedstawił program pt. "Wiesieli w chałupie u Moskałów". W prezentacji pokazano orszak weselny z kapelą, który wraca z kościoła do domu. Tam młoda para witana jest chlebem i solą. Po poczęstunku zaczyna się zabawa, której punktem kulminacyjnym są oczepiny młoduchy.

Występ przyniósł zespołowi spod Kotarza Srebrną Ciupagę w kategorii zespołów tradycyjnych. Ex aequo z Grupą "Gli Amici del Folklore" z Włoch. To kolejne prestiżowe wyróżnienie jakie otrzymała grupa w tym roku. Program pt. "Wiesieli w chałupie u Moskałów" doceniony został również w sierpniu podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, którego zespół "Brenna" został zwycięzcą.

Zespół "Brenna" powstał w 1963 roku. Jego założycielem i kierownikiem przez wiele lat był Józef Mach, rzeźbiarz i muzyk. Zespół liczy około 40 osób i w swojej historii zdobył wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich jest m.in. "Brązowa Ciupaga" i "Złota Ciupaga" na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem oraz "Złote", "Srebrne" i "Brązowe Serca" na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. Kierownikiem zespołu jest Anna Źlik, córka Józefa Macha. Kierownikiem muzycznym jest Alojzy Nowak.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama