, czwartek 25 kwietnia 2024
49. Tydzień Kultury Beskidzkiej: Złączeni folklorem
Szczyrk, Wisła, Żywiec, Oświęcim, Maków Podhalański, Jabłonków, Ujsoły i Istebna na swoich scenach gościły polskich i zagranicznych wykonawców. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

49. Tydzień Kultury Beskidzkiej: Złączeni folklorem

ŻANETA GLAC
49. Tydzień Kultury Beskidzkiej: Złączeni folklorem

W Wiśle 49. Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpoczął korowód śpiewaków i tancerzy biorących udział w imprezie. fot. Maciej Kłek

Jest takie miejsce, w którym raz do roku tydzień trwa 9 dni. Tydzień ten wypełniony jest kulturą różnych kontynentów, które chwalą się swoim dorobkiem, a na pokazy nie ma konieczności nabywania biletów, gdyż impreza jest całkowicie bezpłatna. Wszyscy mieszkańcy naszego powiatu z pewnością wiedzą, że takim miejscem, na przełomie lipca i sierpnia jest, Wisła.

Tegoroczna, 49. edycja największego festiwalu folklorystycznego na świecie - Tygodnia Kultury Beskidzkiej, objęła swym zasięgiem Szczyrk, Wisłę, Żywiec, Oświęcim, Maków Podhalański, Jabłonków, Ujsoły i Istebną. Miejscowości te na swoich scenach codziennie gościły polskich i zagranicznych wykonawców.

Pod koniec tego długiego tygodnia artyści, mimo iż nieco zmęczeni, nadal ochoczo promowali swoją kulturę. - Występujemy codziennie przedstawiając publiczności naszą kulturę. W programie mamy tańce, śpiew, scenki mówiące o życiu na wsi. Niektóre części programu pozwalają nam nawet na wciągnięcie gości do zabawy - mówiła Katarzyna, Szarka i Gabina z czeskiego zespołu.

Swoje stroje, kulturę i tańce zaprezentowało 35 zespołów z województwa śląskiego, 28 zespołów z województwa małopolskiego i 16 polskich zespołów z Zaolzia. Największe zainteresowanie widzów wzbudzały jednak barwnie ubrane, zagraniczne zespoły, które przyjechały z Albanii, Białorusi, Bułgarii, Chile, Chorwacji, Czech, Gruzji, Hiszpanii, Iraku, Rosji, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier.

Oprócz pochwał dla uczestników, widzowie mieli drobne zastrzeżenia. - Brakuje mi zespołów z zachodniej części Europy. Szwajcaria, Austria, region Tyrolu też mają piękny folklor. Jeżdżę na TKB co roku i chciałabym zobaczyć także zespoły z tej części naszego kontynentu - mówiła Anna z Bielska-Białej.

W sobotę, 5 sierpnia w Wiśle miał miejsce koncert finałowy 23. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Amfiteatr zapełnił się widzami aż po belki konstrukcyjne, uliczki się zatłoczyły, a ławki zapełniły przybyłymi gośćmi. - Przyjechałyśmy na „kulturę” bo chciałyśmy miło spędzić ten piękny sobotni wieczór, a tutaj zawsze jest dobra zabawa - mówiła Ola z Cieszyna.

Międzynarodowa Rada Artystyczna w 23. Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych Grand Prix przyznała zespołowi Cunana Apusenilor z Rumunii. Wyróżnienia przyznano zespołom: Liptov ze Słowacji, Recha i Wytinanka z Białorusi, Bizovac z Chorwacji, Strakonice z Czech, La Esteva z Hiszpanii i Mładost z Bułgarii. W 43. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu zwycięzcą został Zespół Regionalny im. Józefa Macha "Brenna" z Brennej.

Odwiedzający, oprócz oglądania występów, mogli skorzystać z wielu atrakcji, zjeść regionalne i egzotyczne przysmaki, zaopatrzyć się w lokalne arcydzieła, skosztować nietypowych trunków i zwyczajnie przechadzać się między straganami, na których można było znaleźć niemal wszystko. Niemałe zainteresowanie wzbudzał także nietypowy, bo kukiełkowy pianista, koncertujący na rynku.

Następny Tydzień Kultury Beskidzkiej obchodzić będzie swoje 50- lecie. Na stronie stronie
zegar już zaczął odliczać pozostałe do niego minuty.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama