, poniedziałek 15 lipca 2024
Rok 2017 Rokiem Reformacji na Śląsku
14 września odbyło się spotkanie poświęcone przygotowaniom do obchodów 500-lecia Reformacji w województwie śląskim. fot: BP Tomasz ŻakDodaj do Facebook

Rok 2017 Rokiem Reformacji na Śląsku

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął rezolucję o ogłoszeniu roku 2017 Rokiem Reformacji. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni, podczas poniedziałkowej sesji.

- 30 października 1517 roku Marcin Luter, ogłaszając w Wittenberdze swoje 95 tez przeciwko praktyce odpustów, dał początek Reformacji. W 2017 roku będziemy obchodzić 500. rocznicę tego brzemiennego w skutki wydarzenia. Sejmik Województwa Śląskiego postanawia upamiętnić tę rocznicę i ogłosić rok 2017 Rokiem Reformacji. W ten sposób pragniemy wyrazić szacunek wobec wszystkich mieszkańców województwa śląskiego wyznania ewangelicko-augsburskiego, zgromadzonych w dwóch diecezjach: cieszyńskiej i katowickiej, oraz wspomnieć ich wkład w kulturę i duchowość regiony - czytamy w przyjętej uchwale.

Tydzień przez głosowaniem radnych, Henryk Mercik - członek Zarządu Województwa rozmawiał m.in. z przedstawicielami Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego o przygotowaniach do obchodów 500-lecia Reformacji w województwie śląskim. Już wtedy padły pierwsze deklaracje ze strony Zarządu Województwa mówiące, iż Samorząd Województwa wraz z podległymi instytucjami kultury włączy się w obchody upamiętniające to wydarzenie. Dziś, tj. w poniedziałek, 21 września Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia rezolucji o ogłoszeniu roku 2017 Rokiem Reformacji.

Uroczystości z okazji 500-lecia Reformacji odbywać się będą w 2017 roku w różnych częściach regionu. W ramach jubileuszu przewidziane są liczne przedsięwzięcia o charakterze religijnym, kulturalnym i naukowym.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"Sejmik jednogłośnie przyjął uchwałę" - jednak cuda się zdarzają, cześć i chwała tym, których najwyraźniej Duch Święty oświecił.

Do kopacza. Chodzi o rok 2017 a wybory masz w tym roku, nie mieszaj wszystkiego z polityką.

No właśnie. Jubileusz będzie za dwa lata, a wybory za miesiąc. Trzeba zawalczyć o głosy na Śląsku Cieszyńskim. Przed czterema laty RAŚ-owcy skaptowali ks. Uglorza, który agitował za nimi wśród ewangelików, teraz ustawiają się w roli dobrych wujków, załatwiając ewangelikom coś, co się im należy niemal "z rozdzielnika" i co dostaliby bez orędownictwa RAS-istów (uzyskane 100% głosów w Sejmiku o tym świadczy). Teraz tylko RAŚ musi się na Wyższej Bramie wypromować, jako obrońca i promotor cieszyńskich protestantów, uciskanych - na równi z Oberschlesierami - przez polskich katolickich nacjonalistów i można zawalczyć o kilka tysięcy głosów. Choć wątpię, żeby je ostatecznie zdobył. Może kilkaset najbardziej zawziętych. Reszta i tak trafi do puli "naszej kandydatki" na liście PO.

Gwoli ścisłości to Luter ogłosił swoje tezy 31 października a nie 30.

Redakcja nie dodała, że Mercik jest w Zarządzie Wojewódzkim reprezentantem RAŚ. Na zdjęciu prócz niego widać zaś samego Gorzelika i innych ślązakowskich liderów. Zdaje się to wskazywać, że RAŚ, który niedawno zawarł otwarty sojusz z mniejszością niemiecką i z jej list próbuje wejść do sejmu, teraz postanowił wziąć po swoje skrzydła śląskich, a więc przede wszystkim cieszyńskich ewangelików. Pytanie, co zamierza na tym zyskać i czy KEA pójdzie ze ślązakowcami na współpracę?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama