, środa 24 lipca 2024
Kino Central odzyska swój pierwotny blask
Jak zaznacza Dorota Havlikova, rzeczniczka UM w Czeskim Cieszynie, pochodzący z 1925 r., kubistyczny budynek kina Central stanowi integralną część zabytkowej strefy miasta. fot: fotosprinter.pl/kinonagranicy.plDodaj do Facebook

Kino Central odzyska swój pierwotny blask

SM/MAT. PRAS.
Kino Central w Czeskim Cieszynie przymierza się do powrotu do korzeni. I nie chodzi tu bynajmniej o powrót starej techniki wyświetlania filmów, a o pierwotny wygląd budynku, w którym od 90 lat mieści się kino.

Jak zaznacza Dorota Havlíková, rzeczniczka UM w Czeskim Cieszynie, pochodzący z 1925 r., budynek kina Central stanowi integralną część zabytkowej strefy miasta. Niestety w okresie socjalizmu jego charakterystyczna zabudowa została uproszczona tj. pozbawiona m.in. kubistycznej fasady, charakterystycznych okien i witryn, a także zewnętrznego oświetlenia dopasowanego do ogólnego stylu budynku. To wszystko ma jednak wrócić przy okazji renowacji, na którą miasto Czeski Cieszyn otrzymało dotację z Województwa Morawsko-Śląskiego.

Obecnie rozpoczęto pierwszy etap renowacji polegający na przywróceniu dawnego wyglądu elewacji od strony ulicy. W pracach tych wykorzystywane są historyczne dokumenty dotyczące budynku, by w maksymalnym stopniu odwołać się do jego pierwotnego stanu, jednak z uwzględnieniem obecnej funkcjonalności obiektu. I tak przy drzwiach wejściowych pojawią się dodatkowe murki, które ozdobione zostaną specjalnymi płytami. Zmianie poddane zostaną także schody prowadzące do wnętrza kina. Wokół okien pojawią się ozdobne "opaski", a na pozostałej części elewacji dodatkowo pilastry oraz półkolumny. Nad wejściem głównym pojawi się nowa markiza. W ramach drugiego etapu renowacji wymienione zostaną wszystkie drzwi i okna, wróci także replika oryginalnego napisu i dwa kubistyczne elementy oświetlenia.

Warto przypomnieć, iż wiosną ubiegłego roku w kinie Central zakończyła się inwestycja mająca na celu jego modernizację i cyfryzację, czyli przejściu do cyfrowej jakości obrazu i dźwięku. Ubiegłoroczna inwestycja wyceniona została na 1,8 mln koron i w całości sfinansowana była z budżetu miasta. Dotacja na pierwszym etapie renowacji kina wynosi 350 tys. koron. Prace powinny zakończyć się w przeciągu 3 miesięcy (aktualizacja z dn. 11.09.2015).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama