, sobota 13 kwietnia 2024
Plakat autorstwa Pawła Dadoka z Górek Wielkich najlepszy na świecie!
Plakat autorstwa Pawła Dadoka z Górek Wielkich okazał się najlepszy spośród 5 tys. nadesłanych. fot. Tomasz Budziński Dodaj do Facebook

Plakat autorstwa Pawła Dadoka z Górek Wielkich najlepszy na świecie!

JAKUB MARCJASZ
Paweł Dadok z Górek Wielkich wygrał międzynarodowy konkurs na plakat promujący akcję oszczędzania światowych zasobów wodnych. Jego praca okazała się najlepsza spośród 5 tysięcy nadesłanych!
Głównym celem konkursu "Water is life" zorganizowanego przez niemieckie stowarzyszenie Zentralverband Sanitär Heizung Klima było zwrócenie uwagi na problem niedoboru i zanieczyszczenia wody. Na całym świecie 884 milionów ludzi nie ma dostępu do czystej wody. Każdego roku z tego powodu umiera ponad dwa miliony z nich. Miliardy nie ma zaspokojonych podstawowych warunków sanitarnych.

Pomysłodawcy konkursu zadali pytanie: Jak możemy wyjaśnić ludziom, dlaczego i jak należy używać wody oszczędnie? O odpowiedź na to pytanie poprosili studentów i młodych artystów z całego świata. Na konkurs nadesłano ponad 5 tys. projektów z 83 krajów.

Za najlepszą pracę międzynarodowe jury uznało plakat autorstwa Pawła Dadoka z Górek Wielkich, studenta V roku Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej.

- Usiłowałem przekazać myśl przewodnią w taki sposób, aby była ona zrozumiała dla ludzi z wszystkich krajów. Dlatego właśnie wodopój, przy którym zbierają się zwierzęta różnych gatunków - opowiada Paweł Dadok. Obok między innymi słonia, żyrafy i kangura jest człowiek. Jako jedyny nie pochyla się nad wodą. Pije ją z butelki, a wokół siebie ma porozrzucane śmieci. - To jest metafora rzeczywistości: jak wodę wykorzystują zwierzęta oraz jak zanieczyszcza ją człowiek - mówi zwycięzca. Do głównego hasła konkursu "Water is life" ("Woda to życie") dodał jeszcze: "Behave yourself. Be an animal" ("Zachowuj się. Bądź zwierzęciem").

Na uniwersalizm pracy Pawła Dadoka zwraca również uwagę Jerzy Skakun, grafik i członek jury oceniającego nadesłane projekty. - Myślę, że ta praca jest mocna, przykuwa uwagę widza i jest doskonałą odpowiedzią na temat. Może być zrozumiała w różnych zakątkach świata. W pewien sposób jest też zaskakująca: w prosty sposób mówi o tym jak człowiek traktuje wodę - powiedział portalowi gazetacodzienna.pl.

- Mam nadzieję, że ten plakat czegoś uczy, coś uwidacznia i zmusza do jakiejś refleksji - dodaje Dadok.

Zwycięska praca razem z kilkudziesięcioma innymi od 22 marca prezentowana jest na - zorganizowanej w ramach Światowego Dnia Wody - wystawie w Kapsztadzie w RPA. Wystawę będzie można zobaczyć również m.in. w Chinach, Niemczech i na Węgrzech.

Foto

fot. posterart-waterislife.com
Komentarze: (20)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

powinszował !!

Moje gratulacje,życzę ci dalszych tego typu osiągnięć i sukcesów w przyszłej karierze zawodowej, wiem , że z tym nie będziesz miał problemów a przeciwnie to firmy będą walczyć o taki talent. Z całego serca ci tego życzę,pozdrawiam.

obys nadal mial takie wizje Pawle !!!!!

...

Najprostrze pomysly sa czesto najtrudniejsze w realizacji. Gratuluje! Mnie sie bardzo podoba.

ładny.

gratulacje:)

Mnie się podoba .
Gratuluję i dalszych sukcesów życzę !

gratuluję i cieszę się , że na tyle na pewno też dobrych i różnych nadesłanych prac , tym cenniejsze Pana zwycięstwo . Moje uznanie. a tak na marginesie ciekawa jestem jak długo ten projekt lągł się w głowie?

C U D O W N E !!!!!!
Gratuluję!!!

Gratulacje!!!

ja bym zrobił naturalistyczne przedstawienie tematu (fotomontaż)...efekt byłby większy

plakat nie podoba mi się, pomysł bardzo...

w takich akcjach chodzi o prostotę i łatwość odbioru, strona graficzna jest raczej drugorzędna. Spisał się Pan na medal. GRATULUJĘ!

robi wrażenie, gratulacje!! dla mnie REWELACJA

cieszy mnie Pana zwycięstwo:-), gratuluję i życzę wielu dalszych sukcesów.

Lubię to!

Polak potrafi!

Rewelacja. Gratulacje!

cudowna prostota, a tyle mówi, suuuper przejmujący !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama