, czwartek 20 czerwca 2024
Klasyka plakatu na wystawie w Cieszynie
Wystawa potrwa do 3 sierpnia. fot. WO Dodaj do Facebook

Klasyka plakatu na wystawie w Cieszynie

WO
Wystawę plakatów Hansa Hillmanna, który należy do dziesięciu najważniejszych plakacistów świata można oglądać w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.
Hans Hillmann, obchodzący dwa lata temu 80. rocznicę urodzin, odegrał w historii plakatu drugiej połowy XX wieku bardzo ważną rolę — był zarówno cenionym twórcą, co wychowawcą kilku generacji niemieckich projektantów graficznych. Hillmann był uczniem prof. Hansa Leistikowa, wybitnego pedagoga, w swojej własnej twórczości reprezentującego charakterystyczny dla pierwszych lat powojennych nurt racjonalnej i oszczędnej grafiki projektowej, utrzymanej w duchu tradycji Bauhausu i modernistycznych prądów okresu międzywojennego. Hillmann chciał przełamać obowiązujące kanony komercyjnej reklamy filmowej i szukał nowego arsenału środków do przełożenia dynamicznego, przebiegającego w czasie dzieła filmowego na statyczne, dwuwymiarowe dzieło graficzne.

Wystawione w Cieszynie prace, które powstały do  dzieł najwybitniejszych twórców kina m.in. Bunuela, Eisensteina, Felliniego, Bergmanna, Godarda zostały wypożyczone ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. — Dzisiaj to już klasyka plakatu — mówi Zdzisław Schubert, kurator wystawy. Wystawa potrwa do 3 sierpnia. Potem pojedzie do Pragi i Wrocławia.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama