, sobota 2 grudnia 2023
Pilch i Buzek w Komitecie Honorowym obchodów 500 lat Reformacji
Członkowie Komitetu Honorowego wezmą udział w wydarzeniach zaplanowanych w ramach obchodów Jubileuszu fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Pilch i Buzek w Komitecie Honorowym obchodów 500 lat Reformacji

W związku ze zbliżającym się Jubileuszem 500 lat Reformacji Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. Jerzy Samiec powołał Komitet Honorowy obchodów 500 lat Reformacji. W składzie Komitetu zasiądą związani z regionem Śląska Cieszyńskiego Jerzy Buzek i Jerzy Pilch.

Jak informuje rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP, Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, skład Komitetu wchodzą: abp Antje Jackelen - prymas Kościoła Szwecji, bp Margot Käßmann - ambasadorka Ewangelickiego Kościoła Niemiec ds. 500-lecia Reformacji, bp Munib A. Younan - przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej, bp Michael Bűnker - sekretarz generalny Wspólnoty Ewangelickich Kościołów w Europie (GEKE), abp Wojciech Polak - prymas Polski, abp Jeremiasz - ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Jerzy Buzek - europoseł i premier RP w latach 1997-2001, Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent m. st. Warszawy, Krzysztof Penderecki - kompozytor i dyrygent, Jan Krenz - kompozytor i dyrygent, Jerzy Pilch - pisarz i publicysta.

- Członkowie Komitetu Honorowego wezmą udział w wydarzeniach zaplanowanych w ramach obchodów Jubileuszu - informuje Godfrejów-Tarnogórska

W 2017 roku minie 500 lat od wystąpienia Marcina Lutra, a kościoły protestanckie przygotowują się do obchodów tego jubileuszu. Obchody 500-lecia Reformacji będą miały miejsce, w mniejszym lub większym stopniu, we wszystkich miejscowościach Śląska Cieszyńskiego. Inauguracja obchodów nastąpi 31 października 2016 roku w Cieszynie w Kościele Jezusowym i będzie związana z poświęceniem i oddaniem do użytku nowych organ. Zaś równo rok później Katowicach odbędą się uroczystości zamykające 500-lecie Reformacji. W tej klamrze dwóch uroczystości znajdzie się szereg wydarzeń artystycznych w ciągu całorocznego jubileuszu.

Już od zeszłego roku trwają przygotowania do tego dużego wydarzenia, a także spotkania organizacyjne różnych grup społecznych. Tego typu spotkanie miało też ostatnio miejsce 12 września, gdy zebrał się zespół zadaniowy ds. organizacji obchodów Roku Reformacji w 2017 roku w województwie śląskim. - „Jesteśmy jedynym samorządem wojewódzkim w Polsce, który dla podkreślenia znaczenia wydarzenia ustanowił rok 2017 Rokiem Reformacji. To, co nas wyróżnia na tle innych, to duża grupa osób wyznania ewangelicko-augsburskiego, która zamieszkuje nasze województwo i która wniosła ogromny wkład w rozwój regionu. Dlatego powinniśmy się dobrze przygotować do przyszłorocznych obchodów” - powiedział podczas tego spotkania Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego. Jak podkreślili biskupi, ważne jest, by poprzez organizowane wydarzenia - konferencje, koncerty, wystawy - pokazać nie tylko historyczny wymiar reformacji, ale i jej współczesne oblicze.

31 października 1517 roku Marcin Luter, publikując w Wittenberdze swoje 95 tez przeciwko praktyce odpustów, zapoczątkował wielki ruch religijno-polityczny, u którego podstaw leżała idea odnowy chrześcijaństwa.

Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pilch zgoda ,tylko nie Buzek

KODu brakuje, no i Michnika, Bronka, szkoda że Kiszczaka już nie ma

Najlepsza wiadomość z tym związana: że Pan Andrzej Duda nie odwiedzi Cieszyna przy tej okazji.
Kamień z serca... uff

Reformacja przyniosła komunizm , faszyzm, socjalizm , zniszczyła rozdział władzy świeckiej od duchowej. 500 lat i już wystarczy.

Akurat ten rozdział władzy świeckiej od duchowej to bzdura. Niemieccy książęta przykleili się do Lutra z powodów czysto politycznych i finansowych - chcieli uniezależnić się od Watykanu. Zresztą po składzie Komitetu 500-lecia widać, że i obecnie ten rozdział religii od polityki to fikcja. Jeśli te obchody mają być dla wszystkich ludzi o różnych poglądach, to polityków w tym komitecie wcale nie powinno być, szczególnie tak skompromitowanych jak HGW.

Jerzy Buzek Likwidator kopalni Morcinek w Kończycach.

Brawo Pilszek, gratulacje.
Brak pisczyzny doskonale odzwierciedla jej stosunek do mniejszości i inności.

To " ks. Jerzy Samiec powołał Komitet Honorowy..".
To był jego wybór.
Twój post odzwierciedla kodziarski stosunek do rzeczywistości.

Ks. Samiec głupi nie jest - i jego wybór mówi sam za siebie.
I głowę daję, że gdyby choć jeden z tych bolszewickich wylizańców kaczorowej de zechciał być w tym komitecie, ksiądz by go tam uwzględnił.
Pisczyzna swój stosunek do ewangelików i Reformacji całkiem niedawno klarownie wyraziła spuszczając w partyjny klozet doniosłą rocznicę tych Kościołów.

Reasumując księdzu pozostało uwzględniać tylko chętnych wylizańców makrelowej de?

... racja- te braki świadczą o ewidentnej mniejszości i jej stosunku do inności.

Skompromitowana po "reprywatyzacjach" HGW? Widać każdy kler jednako zawsze przyklejony do polityki, tylko partie się zmieniają.

Jerzy Buzek - europoseł i premier RP w latach 1997-2001, Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent m. st. Warszawy to jedynie część sceny politycznej.
W odróżnieniu od pluralizmu biskupów w Komitecie monolit polityczny PO jest bezsporny. Smutne

Krzysztof Penderecki był członkiem Honorowego Komitetu Wyborczego Bronisława Komorowskiego.
Jerzy Pilch był sympatykiem Unii Wolności i jej dalszych mutacji (określenie pisarza).

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama