, niedziela 16 czerwca 2024
Otwarcie roku MCK w Skoczowie: Kultura w Skoczowie wykorzystana jest na 150%
- Niezmiernie cieszę się, że otwarcie roku kulturalnego w Skoczowie zainauguruje Cieszyńskie Studio Teatralne, które być może niedługo stanie się Skoczowskim Studiem Teatralnym, czego sobie i państwu życzę - mówił dyrektor MCK Robert Orawski. fot: Katarzyna Siewko



Dodaj do Facebook

Otwarcie roku MCK w Skoczowie: Kultura w Skoczowie wykorzystana jest na 150%

KATARZYNA SIEWKO
Otwarcie roku MCK w Skoczowie: Kultura w Skoczowie wykorzystana jest na 150%

Dla Skoczowa zapowiada się bardzo pracowity rok, a z pewnością centrum działań, nie tylko kulturalnych, będzie koncentrowało się wokół nowego kina - Teatru Elektrycznego. fot. Katarzyna Siewko


Otwarcie roku MCK w Skoczowie: Kultura w Skoczowie wykorzystana jest na 150%

"Bolko Kantor" realizowany przez CST zrobił na skoczowskiej publiczności bardzo duże wrażenie. fot. Katarzyna Siewko

Ponad miesiąc od długo wyczekiwanego otwarcia Teatru Elektrycznego w Skoczowie, w tym samym miejscu odbyło się Otwarcie Roku Kulturalnego w Miejskim Centrum Kultury. Wydarzenie to, wzbogacone spektaklem "Bolko Kantor" w wykonaniu Cieszyńskiego Studio Teatralnego ma dać początek wszystkim działaniom kulturalnym, które zapowiada na ten rok skoczowskie MCK.

W Teatrze Elektrycznym spotkali się wszyscy zainteresowani działaniami kulturalnymi, jakie podejmuje miasto. MCK realizuje swoje działania w kilku placówkach i na wielu polach. W skład kulturalnego centrum Skoczowa wchodzą bowiem: MCK "Integrator", Teatr Elektryczny, Sala Widowiskowa przy Targowej, ARTadres, Warsztat Muzyczny na Osiedlowej. W trakcie sobotniej imprezy wielokrotnie podkreślano mnogość zadań, które wypełnia organizacja: - Nie zajmujemy się samą kulturą, ale prowadzimy również punkt informacyjny, wydajemy "Wieści skoczowskie" mamy również nowe kino, które wymusza na nas określone działania. Poza własną działalnością, wspomagamy również, inne lokalne inicjatywy - użyczamy sprzętu, pomagamy gdzie możemy - mówił w trakcie uroczystości dyrektor MCK Robert Orawski.

Dla Skoczowa zapowiada się bardzo pracowity rok, a z pewnością centrum działań, nie tylko kulturalnych, będzie koncentrowało się wokół nowego kina - Teatru Elektrycznego. - Dużą zaletą jest to, że w tym miejscu może odbywać się jednocześnie wiele działań. W jednym czasie możemy tutaj zrobić siedem różnych rzeczy, a jest to ważne, bo kultura w Skoczowie wykorzystana jest na 150% - mówił dyrektor.

W świat teatru wprowadził widzów Stanisław Kaczmarczyk - przewodniczący komisji kultury i oświaty w Skoczowie, który w krótkiej rozprawie przedstawił gościom istotę teatru oraz przybliżył działalność Cieszyńskiego Studia Teatralnego, które na deskach Teatru Elektrycznego wystawiło spektakl "Bolko Kantor". - Teatr Słupczyńskiego nie znajduje splendoru i nie jest tak doceniany w Cieszynie, jak powinien być, a porusza on tematy potrzebne, ważne - podkreślał Kaczmarczyk, który wraz z dyrektorem MCK wyjawił pomysł współpracy między Słupczyńskim, a MCK w Skoczowie. - Niezmiernie cieszę się, że otwarcie roku kulturalnego w Skoczowie zainauguruje Cieszyńskie Studio Teatralne, które być może niedługo stanie się Skoczowskim Studiem Teatralnym, czego sobie i państwu życzę - mówił Orawski. Stanisław Kaczmarczyk dodał, iż do takiej współpracy miałoby dojść już na początku przyszłego roku.

"Bolko Kantor" realizowany przez CST zrobił na skoczowskiej publiczności bardzo duże wrażenie. Po zakończeniu spektaklu, widzowie przez długi moment wstrzymali się z brawami i siedzieli w ciszy. Tytuł spektaklu wskazuje na historię jednego bohatera, jednak mówienie o nim, jako o przedstawieniu życiorysu znanego polskiego boksera z Cieszyna, jest sporym uproszczeniem. Tłem dla tej historii jest Cieszyn, który w istocie staje się przedmiotem całej sztuki. "Bolko Kantor" jest spektaklem bardzo kontrowersyjnym i dobitnym, bowiem uderza w białe plamy historii Cieszyna, kpiąc i ironizując z jego obecnych problemów.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wskazane źródła można spokojnie podciągnąć pod "utrzymuje się sam", tam nikt nikomu nic od tak nie daje, trzeba te pieniądze wydreptać. Na oficjalnej www. pewnie chodzi o dotacje od miasta itp. gdzie niezależnie od poziomu działań kasę się dostaje.

Może nie tyle kasę trzeba "wydeptać" co "śpiewać z właściwego klucza". Szczególnie u jednej z tych fundacji.

Z oficjalnej strony CST, z tekstu pt. "Metody pracy" cytuję po literkach: "Teatr utrzymuje się sam bez żadnej dotacji z zewnątrz."
Z kolei w Wikipedii piszą o nich tak: "Projekty realizowane przez teatr powstają we współpracy z Fundacją Kultury, Fundacją im. Stefana Batorego i Fundacją Wspomagania Wsi."

...a cieszyński lokal, w którym urzęduje dostał od miasta de facto za friko i wynajmuje go np. PiS-owi na partyjne posiedzenia

Człowieku, po co Ci ta frustracja?! Nad ranem?! Że co? Że salę mają ciężko zapracowaną? Chcesz im ją odebrać?
Chcesz ich ukarać, znieważyć, potępić? Za co ? Jaką Ci krzywdę zrobili, że nie śpisz w nocy i musisz wylewać z siebie żółć?!
Uspokój się i śpij spokojnie. Będziesz zdrowszy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama