, piątek 19 lipca 2024
Międzynarodowy zjazd: "Etnologia bez granic"
Dzięki inicjatywie studentów z Cieszyna zacieśnią się kontakty i rozwinie współpraca między studentami i ośrodkami akademickimi z różnych krajów.  fot: Agnieszka KaczmarczykDodaj do Facebook

Międzynarodowy zjazd: "Etnologia bez granic"

Agnieszka Kaczmarczyk
Międzynarodowy zjazd: "Etnologia bez granic"

Obecnie trwa etap organizacyjno-logistyczny ich projektu. fot. AK


Międzynarodowy zjazd: "Etnologia bez granic"

Dumni ze studentów są pracownicy naukowi UŚ w Cieszynie. fot. AK


Międzynarodowy zjazd: "Etnologia bez granic"

Wszystko rozpoczęło się od inicjatywy studentów Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie. fot. archiwum studentów

29 marca w sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyła się konferencja prasowa na temat I Międzynarodowego Zjazdu Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej Europy Środkowej "Etnologia bez granic". Studenci przedstawili swój plan działania. Zapowiada się ciekawe, międzynarodowe spotkanie.

Po raz pierwszy w historii studenci z 14 ośrodków, z czterech państw Europy Środkowej, spotkają się w Cieszynie. Wszystko rozpoczęło się od inicjatywy studentów Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie. W czerwcu 2011 roku Karolina Kania, Ania Bachniak, Radek Biel, Zdzisław Rabenda, podjęli wyzwanie, napisali projekt i otrzymali środki z Funduszu Wyszehradzkiego. Od 16 do 18 kwietnia w Cieszynie odbędzie się zjazd studentów z państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski.

Obecnie trwa etap organizacyjno-logistyczny ich projektu. - Nie jest łatwo. Przyjeżdża do nas ponad 100 osób, ale na razie bardzo dobrze sobie radzimy. Naszym celem jest integracja studentów etnologii i zacieśnianie współpracy - mówi Radek Biel i dodaje, że ma nadzieję, że zjazd w przyszłości sprawi, że studenci z różnych krajów zajmą się wspólnymi badaniami. - Chcemy zachęcić studentów do wymiany w zakresie programów m.in. Erazmus i przedstawić kulturę Śląska Cieszyńskiego, pokazać specyfikę naszego regionu - dodaje Biel.

W ramach zjazdu odbędzie się konferencja naukowa, podczas której studenci przedstawią referaty dotyczące roli antropologii we współczesnym świecie i możliwości współpracy w tym zakresie, ekspozycja przedstawiająca ośrodki naukowe, warsztaty m.in. tańca, gry, tworzenia filmu etnograficznego, gra terenowa, występy oraz imprezy integracyjne. Wydana zostanie publikacja zawierająca wystąpienia studentów i pracowników naukowych, które zostaną wygłoszone w czasie konferencji. - Nie udałoby się to, gdyby nie zaangażowanie zarówno studentów, jak i pracowników UŚ w Cieszynie i Polskiego Instytutu Antropologii. Dzięki pracy wielu osób to wydarzenie stanie się bardzo ważnym dla etnologów i nie tylko - mówi Karolina Kania, pomysłodawczyni projektu, która ma nadzieję, że wszystko będzie takie, jak sobie to zaplanowali i wymarzyli.

Dumni ze studentów są pracownicy naukowi UŚ w Cieszynie. - Zasadniczy, podstawowy i fundamentalny wkład w to wydarzenie mają studenci. To jest ich pomysł i praca. Oczywiście sukces ma wielu ojców, ale pomysł, przebieg przygotowań był w głównej mierze efektem niesamowitej pomysłowości naszych studentów - mówi dr Grzegorz Odoj i dodaje, że jest to pierwsza tego typu impreza organizowana przez studentów etnologii. - Jest to forma promocji nie tylko naszego instytutu, gdyż z przykrością stwierdzam, że w polskich ośrodkach etnologicznych, w dyskursie naukowym zapomina się o tym, że Cieszyn to również ośrodek etnologiczny - dodaje Odoj i zaznacza również, że zjazd będzie sposobnością do zaprezentowania ośrodka, jak również promocji całego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na europejskiej mapie naukowej etnologii i etnografii. - Niesamowitym jest to, co wisi w powietrzu i jest niedopowiedziane - mówi prof. dr hab. Zygmunt Kłodnicki, który wspiera studentów w ich działaniach. - Też kiedyś byłem studentem. Największy sukces nie polega na tym, że wydamy książkę z referatami studentów, ale na tym, że ci młodzi ludzie się spotkają. Przyjaźnie takie przetrwają wiele lat - dodaje Kłodnicki.

Podczas konferencji prasowej nie zabrakło pytań, które dotyczyły przyszłości studentów kończących studia na kierunku etnologii. Okazuje się że ukończenie tych kierunków, jest często atutem w podejmowaniu późniejszej pracy. - Jest pewien stereotyp dotyczący kończących kierunek etnologiczny, etnograficzny. Nie prawdą jest, że etnolog, etnograf, pracę znajdzie tylko w muzeum, skansenie. Byłaby to utopia, gdybyśmy studentów przekonywali, że znajdą pracę tylko w tym zawodzie - mówi Odoj i dodaje, że drogi zawodowe studentów są różne, a wachlarz możliwości jest rozległy. Media, lekcje autorskie, szkolnictwo, nawet linie lotnicze. Wszędzie tam pracują byli studenci UŚ w Cieszynie.

Ciekawość innych kultur, tradycje, w Europie bez granic, nabierają coraz większego znaczenia. Dzięki inicjatywie studentów z Cieszyna zacieśnią się kontakty i rozwinie się współpraca między studentami i ośrodkami akademickimi z różnych krajów. Ideą jest to, by w kolejnych latach spotykać się w innym ośrodku akademickim, zdobywać doświadczenie, jak również promować kierunki antropologiczne.

Więcej o inicjatywie na stronie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama