, niedziela 14 sierpnia 2022
Kultura na weekend: Babski Dizajn C'est la vie
KaSS Strzelnica w Czeskim Cieszynie zaprasza na kolejny wieczór jazzowy. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Kultura na weekend: Babski Dizajn C'est la vie

Rodzisko, skarbonki na dzieci, przenośną pamięć w postaci medalionów i wiele innych interesujących przedmiotów będzie można zobaczyć podczas czwartego Babskiego dizajnu, który w niedzielę odbędzie się na Zamku Cieszyn. Co jeszcze w kulturze? Sprawdźcie sami!

W kinie w Cieszynie…

9-14 marca Kac Wawa godz. 18.15, 20.30
15 marca Kac Wawa godz. 18.15

Kac Wawa to polska odmiana przygód słynnego amerykańskiego wieczoru kawalerskiego. Andrzej, Jarek, Karol, Tomek oraz Jerzy spotykają się w hotelu, gdzie w apartamencie mają grać w brydża. W tym samym czasie panna młoda, przyszła żona Andrzeja, Marta wraz z przyjaciółkami będą mile spędzały czas wieczoru panieńskiego z chippendalesami. Co z tego wyniknie?
Ceny biletów: 20 zł.

9-15 marca Gwiezdne Wojny 3D godz. 15.30

Pierwsza część legendarnej sagi George`a Lucasa powraca do kin w cyfrowej wersji 3D. Film jest opracowany w polskiej wersji językowej.
Ceny biletów: 20 zł (norm.), 15 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: uczniom, studentom, rencistom i emerytom.

A w Centralu…

9-11 marca Burdel (Nevěstinec) godz. 19.00

Przełom XIX i XX wieku, okres wielkich społecznych zmian dotknął także paryski dom rozkoszy. Francuski reżyser Bertrand Bonello pokazuje prawdziwe życie dziewcząt z burdelu. Przedstawia ich historie, rywalizację o klienta, ale też i głęboką przyjaźń, jaka się między nimi narodziła. Seans można zobaczyć w czeskim kinie Central. Wstęp 75 Kč.

9-11 marca Szkolna wycieczka (Školní Výlet) godz. 17.00

"Szkolna wycieczka" to komedia pełna młodzieńczych wybryków, niespodziewanych zwrotów akcji, osobistych dramatów, a przede wszystkim dowcipnych sytuacji. Seans można zobaczyć w czeskim kinie Central. Wstęp 85 Kč.

Kino Extreme

Repertuar 9-15 marca.

"Śmiercionośny express 5D" 5D (ograniczenie wiekowe od 12 l.) godz. 10.30 12.30 13.30 15.00 16.30 17.30 18.30 19.30 20.30 21.30
"Kreskostoria Polski" (ograniczenie wiekowe od 12 l.) 11.00 15.30
"Przygody Małej Gwiazdki" 5D (bez ograniczeń wiekowych) godz. 10.00 11.30 13.00 14.30 16.00 17.00 19.00
"Dark Rider" 5D (ograniczenie wiekowe od 15l.) godz. 12.00 14.00 18.00 20.00 21.00

Maratony:

Maraton Filmów 5D (ograniczenie wiekowe od 12 l.) piątek, sobota godz. 21.00
Maraton dla Dzieci 5D (Bez ograniczeń) sobota, niedziela godz. 12.00

Rezerwacje można dokonywać telefonicznie: 33/815 02 59 lub poprzez stronę internetową www.kino5dextreme.pl

9 marca

Bajkowa Piwnica Artystyczna

Bajkowa Piwnica Artystyczna w Brennej zaprasza wszystkie dzieci na spektakl w wykonaniu aktorów ze studia Art.-Re z Krakowa, którzy tym razem przedstawią historię o "Doktorze Dolittle i jego przyjaciołach". Spektakl będzie można zobaczyć w piątek, 9 marca, o godz. 16.30. Wstęp wolny.

Komisarz historykiem

Komisarz Jacek Stelmach, komendant Komisariatu Policji w Skoczowie, poza wykonywaniem obowiązków zawodowych jest wielkim pasjonatem. Kolekcjonuje zabytkowe odznaczenia i odznaki oraz dokumenty, na podstawie których były one nadawane. Spotkanie z komisarzem Jackiem Stelmachem odbędzie się w najbliższy piątek, 9 marca, o godz. 17.00 w Książnicy Cieszyńskiej. Podczas spotkania można będzie nabyć prezentowaną książkę po atrakcyjnej cenie.

Jazz w Strzelnicy

Formacja Jazz Q Tribute to Stan Helis będzie gościć w czeskiej KASS Strzelnicy. Podczas koncertu w jazz klubie, w Czeskim Cieszynie, wystąpi m.in. Michał Niemirski, Štěpán Gažík, Jiří Hendrych, René Pyszko, Petr Litwora i goście. Impreza odbędzie się w piątek, 9 marca, o godz. 20.00. Wstęp 70 Kč.

Dj Set Wojtka Zrałka- Kossakowskiego w Świetlicy Krytyki Politycznej

Kolejny wieczór z muzyką w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie odbędzie się 9 marca o godz. 20.00. Set DJski przygotowany przez Wojtka Zrałka- Kossakowskiego, dramaturga, kuratora i animatora życia publicznego to solowy projekt muzyczny artysty. Punktem wyjścia projektu jest tradycyjny swing, który przekształci się w soul, funk i współczesną elektronikę. Wstęp wolny.

10 marca

"Forum Rolnicze Podbeskidzia"

W Zespole Szkół Rolniczych w Międzyświeciu odbędzie się "Forum Rolnicze Podbeskidzia". Zaproszeni goście, m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski, przedstawią zagadnienia związane z "Budżetem Unii Europejskiej po 2014 roku" oraz poruszą temat "Ekonomii funkcjonowania gospodarstw rolnych w kontekście zapowiadanych reform KRUS i opodatkowania dochodowego". Podczas spotkania zaprezentują się także Przedstawiciele Lokalnych Grup Rybackich "Żabi Kraj" i "Bielska Kraina", którzy przybliżą "Możliwości pozyskiwania środków finansowych dla rolników i innych podmiotów". Podczas forum czynne będą stoiska informacyjne instytucji związanych z rolnictwem. O część artystyczną zadba zespół Koła Gospodyń Wiejskich oraz uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Międzyświeciu. Spotkanie odbędzie się 10 marca, o godz. 10.00.

Warsztaty makijażu - Beata Bojda

Warsztaty makijażu to kolejna propozycja spotkania z cyklu "Miesiąca Kobiet", imprezy, która odbywa się w Strumieniu. W Galerii Pod Ratuszem w sobotę, 10 marca, o godz. 18.00 Beata Bojda przekaże uczestniczkom warsztatów tajniki prawidłowego makijażu. Uczestnictwo w imprezie będzie szansą na udział w konkursie, którego rozstrzygnięcie nastąpi podczas ostatniej imprezy "Miesiąca Kobiet". Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc, należy się zapisać w siedzibie MGOK.

Współczesne zagrożenie dla pszczelarstwa

Współczesne zagrożenia dla pszczelarstwa, produkty pszczele jako szansa na zdrowe odżywianie będą tematem spotkania z Muzeum Ustrońskim. Koło Pszczelarzy z Ustronia zaprasza na spotkanie z dr Wiesławem Londzinem, dyrektorem instytutu Przemysłu Organicznego w Pszczynie, które odbędzie się w sobotę, 10 marca o godz. 15.00.

"Show dance 2012"

Hala sportowa w Chybiu w sobotę przeżywać będzie prawdziwe oblężenie tancerzy. Na scenie bowiem zaprezentują się formacje działające przy GOK oraz zaproszeni goście z okolicznych domów kultury. Cykliczna impreza dla całych rodzin odbędzie się 10 marca o godz. 18.00. Organizatorzy "Show dance 2012" podczas dwugodzinnej zabawy przygotowali kilka niespodzianek. Impreza taneczna będzie biletowana, wejściówki będą do nabycia w dniu imprezy w cenie 10 i 5 zł.

"Pieśni serca, pieśni buntu..."

Aleksander Maceradi to artysta obdarzony niezwykle ciepłym, ujmującym głosem, którym przekazuje słuchaczom cząstkę rosyjskiej duszy. Wokalista w swoim repertuarze prezentuje przede wszystkim rosyjskie romanse, utwory Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Aleksandra Rozenbauma. Czy to idealna propozycja na spóźnione świętowanie Dnia Kobiet? Koncert Maceradiego odbędzie się w sali widowiskowej Domu Zdrojowego w Wiśle (była sala Kina "Marzenie") w sobotę, 10 marca, o godz. 18.00. Bilety w cenie 20 zł (normalny) oraz 15 zł (ulgowy - dzieci, młodzież do lat 18 oraz emeryci), można nabyć w Wiślańskim Centrum Kultury.

The Beatles&Queen

W związku z ogłoszoną w poniedziałek żałobą narodową spektakl muzyczny "The Beatles & Queen", który miał odbyć się w ramach 16. Edycji "Dni Teatru" został przeniesiony na sobotę, 10 marca. Widowisko muzyczne to opowieść o dwóch najbardziej legendarnych zespołów w historii muzyki popularnej. Spektakl Igora Vejsady, dyrektora artystycznego Baletu Narodowego Teatru Śląsko-Morawskiego w Ostrawie, oraz Roberta Balogha, dyrektora baletu i choreografa związanego z Teatrem Morawskim w Ołomuńcu to swoista taneczna podróż, w czasie której nie zabraknie największych i kultowych przebojów obu zespołów. Spektakl będzie można zobaczyć o godz. 20.00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

11 marca

Babski Dizajn C'est la vie

Babski dizajn. C’est la vie to wystawa o kobietach i dla kobiet, ale nie tylko. Jak zapewnia Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku Cieszyn - wystawa nie będzie łatwą, bo chcemy pokazać życie kobiety z całą jej ekstremalnością, od narodzin po śmierć, często dotykającą sfery intymnej. Podczas wystawy zaprezentowanych zostanie ponad 20 eksponatów zaprojektowanych nie tylko przez panie. Gościem specjalnym wernisażu będzie Brigitte Coremans, autorka spopularyzowanych w Holandii trumienek dla zbyt wcześnie urodzonych dzieci. Wernisaż wystawy Babski dizajn. C’est la vie odbędzie się w niedzielę, 11 marca, o godz. 16.00 w Zamku Cieszyn. Eksponaty będzie można zobaczyć do 15 kwietnia włącznie.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czy ktoś wie gdzie jest kino w Czeskim Cieszynie ? Ulica .....

sprawdź se w google. Z boku hotelu Central w połowie drogi na rynek

dziękuję za wyjaśnienie - kiedyś byłem na festiwalu filmowym w Cierlicku ale niestety, nie poradziłem sobie z czeska mową, nie jestem czechofilem ale lubię kulturę czeską, głównie muzykę, z Leosem Janackiem, na czele (myślę wybrać się kiedyś na festiwal jego imienia), teza, że kino czeskie jest lepsze od polskiego jest ryzykowna, oprócz wymienionych przez pana "silikonowych obrazów", pojawiło się nareszcie, po wieloletnim zastoju, wiele dobrych a wśród nich, także wybitne obrazy ale mniejsza o to, umówmy się, że obie kinematografie są porównywalne artystycznie...zazdroszczę osobom, dla których j. czeski, nie stanowi bariery w odbiorze sztuki filmowej...przykre jest to, że w polskiej kinematografii największe szmiry, gromadzą największą publiczność, co świadczy o niskim poziomie kulturalnym przeciętnego obywatela naszego kraju...

To prawda, polska kinematografia ma w swoim dorobku również perły złotego ekranu. Prawdą, jest również to, że jak to ładnie Pan ujął "szmiry" gromadzą największą publiczność, przez co są częściej (prawie w każdym kinie i w długim okresie emisji) wyświetlane w polskich kinach. Dobrze, że w Cieszynie istnieje jeszcze dyskusyjny klub filmowy i prezentacje filmowe. Dobrą robotę "odwalają" również studenci, którzy aktualnie przygotowują kolejną edycję swojego przeglądu. Na samej górze cieszyńskiej edukacji filmowej znajduje się chyba przegląd filmowy, organizowany w maju, który po pierwsze ściąga do Cieszyna nowe polskie filmy godne uwagi oraz przypomina te, o których widzowie zapomnieć nie powinni. Swoją drogą, jest to również idealna okazja dla wszystkich, którzy nie radzą sobie z językiem czeskim, czy słowackim, na tyle by z pełnym zrozumieniem oglądać filmy. Już teraz nie mogę się doczekać pięknego majowego weekendu z kinem naszych braci Czechów i Słowaków.

po co próbka repertuaru kina Central, skoro nie ma polskiej wersji językowej/

Panie Jerzy, na pograniczu polsko-czeskim, niektórzy znają jednak język naszego sąsiada i z przyjemnością wybierają się do kina Central. Osobiście byłem ostatnio na filmie Viditeľný svet. Kinematografia czeska w ostatnim czasie jest bowiem na wyższym poziomie niż polska. Zamiast oglądać kolejną nieudaną produkcję, o niskim poziomie humoru typu Kac Wawa czy Wyjazd integracyjny wolę przejść się do Czeskiego Cieszyna i wybrać coś z ich oferty. Nie interesuje mnie kolejna kreacja aktorska Borysa Szyca, Antoniego Pawlickiego, Tomasza Karolaka i innych aktorów, którzy w ostatnim czasie występują niejako w pakiecie. Przytaczając cytat z wybitnego polskiego filmu Rejs, w/w produkcje można podsumować w następujący sposób:
"(...) w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda... Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. Taka, proszę pana... Dialogi niedobre... Bardzo niedobre dialogi są. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje".

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama