, niedziela 14 sierpnia 2022
Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku w bielskim Kolegium
Głównym celem cyklu wydarzeń jest umożliwienie poznania kultury czeskiej zainteresowanym mieszkańcom regionu. fot: Renata MorskaDodaj do Facebook

Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku w bielskim Kolegium

Anna Nowoczek-Babiuch
"Czesi istnieją tylko po to, żeby poprawiać humor Polakom" - tym cytatem z książki znanego czechofila Mariusza Szczygła można podsumować pierwsze spotkanie z cyklu "Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku", które odbyło się we wtorek, 6 marca, w auli Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej.

Gościem Kolegium oraz publiczności, która po brzegi wypełniła salę, był Aleksander Kaczorowski, eseista i tłumacz literatury czeskiej, a prywatnie entuzjasta Czech i wszystkiego co związane z krajem naszych sąsiadów zza Olzy. Dyskusję o największych pisarzach czeskich XX wieku prowadzili wybitni poloniści, Dorota Siwor oraz Jerzy Marek.

Czy dobry wojak Szwejk to tylko pocieszny wesołek? A może w książce Haszka jest zawarty ogromny kontekst historyczny, społeczny i kulturowy? Czy czeska kinematografia to tylko Szpital na peryferiach i Arabela? Każdy słyszał o Hrabalu, Havlu czy Kunderze, jednak co tak naprawdę wiemy o nich? Czy zdajemy sobie sprawę jak przebiegały wybory prezydenckie, w których w 1989 roku zwyciężył Vaclav Havel - można było się tego dowiedzieć podczas wtorkowej dyskusji, która wywiązała się pomiędzy Aleksandrem Kaczorowskim a zebraną publicznością.

Głównym celem cyklu wydarzeń jest umożliwienie poznania kultury czeskiej zainteresowanym mieszkańcom regionu. Poprzez udział w wykładach, rozmowach i prelekcjach będzie można się przekonać, że Czechy, to nie tylko piwo i knedliki, ale przede wszystkim kraj z bogatą historią, ciekawą kulturą, rozbrzmiewający śpiewem i muzyką. Doskonała i ciągle mało znana w Polsce literatura, film i muzyka to również atuty Czech.

Wszystkie spotkania w ramach projektu "Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku" odbywać się będą w siedzibie Kolegium przy ul. Krakowskiej 30, wstęp na nie jest wolny, jedynym biletowanym wydarzeniem cyklu będzie koncert niezwykle popularnego pieśniarza z pogranicza polsko-czeskiego, Jaroslava Nohavicy. Odbędzie się on 15 kwietnia w Klubie Klimat w Bielsku-Białej.

Kolejne spotkanie odbędzie się 20 marca o godz. 17.00. Tematem wykładu profesora Antoniego Kroha będą Losy dobrego żołnierza Szwejka.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tego jeszcze w Bielsku-Białej nie było! Znakomita inicjatywa, tym bardziej, że do granicy polsko-czeskiej mamy przysłowiowy rzut kamieniem. W szczególności polecam wszystkim niewtajemniczonym spotkanie z M. Suroszem, A. Krohem oraz Robertem Makłowiczem. Zresztą wszyscy zaproszeni goście są świetni. Nie mogę doczekać się kolejnego spotkania jako pasjonat historii i kultury Czechów.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama