, piątek 23 luty 2024
Książnica Cieszyńska nadrabia pandemiczną przerwę
“Halny nad Hałdami” to tytuł książki, której promocja odbyła się w Cieszyńskiej Książnicy w miniony czwartek.  fot: FJDDodaj do Facebook

Książnica Cieszyńska nadrabia pandemiczną przerwę

FJD
Książnica Cieszyńska nadrabia pandemiczną przerwę


Książnica Cieszyńska nadrabia pandemiczną przerwę


Książnica Cieszyńska nadrabia pandemiczną przerwę


Książnica Cieszyńska nadrabia pandemiczną przerwę


Książnica Cieszyńska nadrabia pandemiczną przerwę

“Halny nad Hałdami” to tytuł książki, której promocja odbyła się w Cieszyńskiej Książnicy w miniony czwartek. Publikacja ukazuje się w rocznicę stulecia powstań śląskich poszerzając jednocześnie wiedzę o udział w nich, górali śląskich i Żywiecczyzny.

Publikacja o której mowa została wydana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej i posiada podtytuł “Górale z pomocą dla powstańców śląskich “. Prezentacji tej książki dokonał jego dyrektor Lesław Werpachowski informując zebranych o tym, jacy wybitni znawcy tematu powstań zaprezentowali w niej swoje opracowania.

Dyrektor książnicy Krzysztof Szeląg na wstępie tego spotkania witając przybyłych gości powiedział: “że sprawcą wydania tej książki jest pan Lesław Werpachowski i z jej ukazania książnica bardzo się cieszy, bo podejmuje ona temat zupełnie zapomniany dotyczący górali w powstaniach śląskich, a tych górali ze Śląska Cieszyńskiego było tam bardzo wielu. Mam także nadzieję, że ta książka poza swoimi wszystkimi walorami stanie się impulsem do rozpoznania problemów udziału Ślązaków cieszyńskich w powstaniach śląskich”.

W dalszym swoim wystąpieniu Krzysztof Szeląg wyjaśnił zebranym genezę słowa “gorol”, którą Górnoślązacy nazywają do tej pory przybywających na Śląsk ludzi z innych regionów Polski. Chodziło o to, że po roku 1922 na Górny Śląsk pojechało do pracy bardzo wielu nauczycieli z całego Śląska cieszyńskiego oraz Zaolzia, a dla tamtej społeczności byli to “GOROLE”, bo przyjechali z Beskidów.

W spotkaniu wzięło udział także trzech z sześciu autorów tej publikacji, którzy podzielili się z zebranymi swoimi przemyśleniami na temat udziału górali śląskich w rzeczonych powstaniach. Prof.Miłosz Skrzypek wspomniał o tym, że w publikacji znalazły się biografie konkretnych ludzi, którzy wykazali się wielkim patriotyzmem podczas powstań śląskich, a panowie Władysław Motyka i Krzysztof Kiereś opowiedzieli o zaangażowaniu się ówczesnego społeczeństwa Żywiecczyzny i górali z Trójwsi w bohaterskich powstańczych czynach. Na zakończenie spotkania rozwinęła się interesująca dyskusja na temat udziału mieszkańców Śląska Cieszyńskiego we wszystkich trzech powstaniach śląskich.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama