, wtorek 21 maja 2024
Kolejny Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną za nami
"Nasza godność Twoja godność" pod takim hasłem wychowankowie OREW-u i mieszkańcy Cieszyna bawili się w piątkowe, 11 maja, popołudnie na cieszyńskim rynku. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Kolejny Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną za nami

Kolejny Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną za nami

Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia z uśmiechem na twarzy, radością i wszechobecnym optymizmem zarażali zgromadzonych na płycie rynku przechodniów pozytywną energią. fot. Maciej Kłek

- Chciałbym powiedzieć dzisiaj państwu, że my niepełnosprawni intelektualnie mamy prawo do swojego miejsca w społeczeństwie, do godności, do szacunku, do samorealizacji i do wielu innych rzeczy - czytał Jurek Bojarski, podopieczny cieszyńskiego OREW. Tym samym oficjalnie rozpoczynając Dzień Godności w Cieszynie.

- Tak naprawdę są to dla mnie bardzo trudne słowa, których nie do końca rozumiem, ale wiem na pewno, że chciałbym, żeby inni się ze mnie nie śmiali, żeby mi nie dokuczali, żeby zobaczyli we mnie kolegę - kontynuował Jurek, jednym z wielu podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie, który wspólnie ze swoimi koleżankami, kolegami i opiekunami przygotował kolejny już Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

"Nasza godność Twoja godność" pod takim hasłem wychowankowie OREW-u i mieszkańcy Cieszyna bawili się w piątkowe, 11 maja, popołudnie na cieszyńskim rynku. Pogoda tak, jak w ubiegłym roku, tak i w tym również dopisała. Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia z uśmiechem na twarzy, radością i wszechobecnym optymizmem zarażali zgromadzonych na płycie rynku przechodniów pozytywną energią. - To, co dla mnie jest ważne to pokazywanie tej naturalnej czystości i dobra, jakie płyną od moich podopiecznych. Oni nie znają zła, szczerze okazują swoje emocje, wypływa od nich to prawdziwe człowieczeństwo, pełne radości, uśmiechu i optymizmu - komentowała Elżbieta Waliczek, dyrektorka OREW-u.

Chociaż sytuacja w Polsce powoli się zmienia to upośledzenie umysłowe wciąż jest społecznie negatywnie postrzegane. Stąd apel Jurka do wszystkich mieszkańców o wyrozumiałość względem niepełnosprawnych, zwłaszcza tych z upośledzeniami umysłowymi. Dla tej grupy społeczeństwa problemem są nie tylko bariery architektoniczne, ale barierą jest przede wszystkim drugi człowiek. Człowiek, który przechodzi obojętnie, a nawet z pogardą obok drugiego, chorego człowieka. - Należałoby osoby z takim niepełnosprawnościami jeszcze bardziej wesprzeć w naszych środowisku, a doskonałą do tego okazją może być powstający w Bażanowicach ośrodek dla niepełnosprawnych. Trzeba wykorzystać potencjał, jaki tkwi w ludziach, którzy chcą pomóc wybudować tę placówkę - mówiła Kazimiera Kawulok dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Patronat nad wydarzeniem objął portal gazetacodzienna.pl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama