, poniedziałek 20 maja 2024
Istebna nagrodzona w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika to największy tego typu projekt kulturalny organizowany już od 19 lat. fot: Michał Kuźma



Dodaj do Facebook

Istebna nagrodzona w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek

AK
Istebna nagrodzona w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika to największy tego typu projekt kulturalny organizowany już od 19 lat.fot. Michał Kuźma


Istebna nagrodzona w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek

W XIX Międzynarodowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Będzinie Zespół Regionalny Istebna zdobył II miejsce w kategorii zespołów regionalnych i nagrodę specjalną. fot. Michał Kuźma

W XIX Międzynarodowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Będzinie Zespół Regionalny Istebna zdobył II miejsce w kategorii zespołów regionalnych i nagrodę specjalną od honorowego patrona festiwalu - przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "SOLIDARNOŚĆ” Piotra Dudy "Za najlepsze wykonanie kolędy tradycyjnej".

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika to największy tego typu projekt kulturalny organizowany już od 19 lat. Obejmuje Dolny Śląsk i oparty jest na współpracy z Ukrainą. Tegoroczna edycja Festiwalu Kolęd i Pastorałek, podobnie jak w latach ubiegłych była muzyczną ucztą na wysokim poziomie.

- W tym konkursie wystartowaliśmy po raz pierwszy, choć znaliśmy jego rangę już wcześniej. Najpierw, jeszcze w grudniu, udało się przebrnąć eliminacje w Bielsku-Białej, gdzie spośród 30 wykonawców wybrano czterech do przesłuchań finałowych. Łącznie w finale uczestniczyło 144 podmiotów wykonawczych (około 1800 osób) wyłonionych w grudniu, w drodze eliminacji, które odbywały się w 33 miastach w Polsce, na Ukrainie i Białorusi - mówi Tadeusz Papierzyński, kierownik zespołu. W eliminacjach wzięło udział około 2 tys zespołów, solistów. Zespół Regionalny Istebna był jedyną grupą w powiatu cieszyńskiego, która przeszła eliminacje.

Zwieńczeniem każdej edycji Festiwalu jest Koncert Galowy w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka. Tradycyjnie podczas festiwalowego finału ogłaszana jest lista laureatów. - Niestety nie mogliśmy pojechać na koncert galowy do Będzina, choć organizatorzy bardzo chcieli, żebyśmy tam byli. My jednak mieliśmy kolejne dwa koncerty kolędowe w tym dniu, już od dawna umówione. Podczas koncertu ogłoszono wyniki. Jesteśmy szczęśliwi. Okazało się, że otrzymaliśmy II miejsce w kategorii zespołów regionalnych, a także specjalną nagrodę na najlepsze wykonanie polskiej kolędy tradycyjnej. Jest to druga co do wysokości nagroda finansowa spośród wszystkich przyznanych - mówi Papierzyński.

Tutaj można odczytać protokół z konkursu.

Tegoroczne jury obradowało w składzie: Maria Kierska-Witczak, ks. dr Zenon Kołodziejczak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dr Michał Sławecki z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

- To piękna, bardzo prosta i często niedoceniana, zwłaszcza przez media publiczne, muzyka. Bez niej życie jest bardzo ciężkie i smutne. Ona odsłania nowe przestrzenie i nowe horyzonty - mówiła przewodnicząca jury.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama