, wtorek 23 kwietnia 2024
GłębokaFest, czyli święto cieszyńskiej ulicy Głębokiej ma szansę na powtórkę za rok!
Bogdan Ficek w Bibliotece Miejskiej czytał dzieciom, uczestnikom projektu "Głęboka Fest", legendy na temat ich szkoły, "jedynki" w Cieszynie. fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

GłębokaFest, czyli święto cieszyńskiej ulicy Głębokiej ma szansę na powtórkę za rok!

BARBARA ŚLIŻ
GłębokaFest, czyli święto cieszyńskiej ulicy Głębokiej ma szansę na powtórkę za rok!

"GłębokaFest" to projekt, który ma na celu odkrycie drugiej strony ulicy. fot. Maciej Kłek

10 grudnia w samo południe dzieci z O!Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" przeszły przez próg swojej Szkoły Podstawowej nr 1 w Cieszynie i oficjalnie rozpoczęły święto ulicy Głębokiej. W szkole pełnej pasji i twórczych możliwości przywitała ich dyrektor Grażyna Jabłońska.

"GłębokaFest" to projekt, który ma na celu odkrycie drugiej strony ulicy. Tej lepszej. Nie tyle komercyjnej, pełnej sklepów, punktów gastronomicznych, czy usługowych, ale przede wszystkim miejsca codziennego użytku, przez które co dzień przemierzają setki dzieci, dla których ulica jest niejako domem. Przestrzenią, którą mogą i chcą zaadoptować do swoich potrzeb.

Licząca 600 - 1700 kroków (liczba zależna od wielkości liczącego) ulica ma swoje wady i zalety. Dzieci, wspólnie ze swoimi opiekunami z Krytyki Politycznej "Na Granicy" i rodzicami, chciały pokazać mieszkańcom miasta, że ulica to nie tylko obszar konsumpcji, ale także miejsce, gdzie nawiązują się przyjaźnie na całe życie, gdzie rodzą się znakomite pomysły i kształtuje się osobowość niejednego młodego człowieka. Gdzie można rozwijać pasje i talent.

W ramach projektu "GłębokaFest" dzieci przez cały listopad badały i opisywały swoją szkołę. Przy pomocy różnych narzędzi powstawały pudełka na ulotki, prawdziwa ściana gipsowa, maskotki, ulotki, a dzieci z kółka dziennikarskiego przygotowały własną gazetkę. - Mamy nadzieję, że ten numer nie jest ostatnim numerem i znajdziemy możliwości, by móc kontynuować wydawanie naszej wspólnej gazetki - mówi Joanna Wowrzeczka z Krytyki politycznej.

Uczestnicy święta ulicy wzięli udział w spacerze zaangażowanym. Na jego trasie była Biblioteka Miejska, Galeria Szara i Księgarnia Piastowska. Wspólnie z Maciejem Dembiniokiem, wielkim pasjonatem cieszyńskiego tramwaju, przeszli jego śladami. Spacer prowadził także szlakiem Żydów z ulicy Głębokiej. Na podwórku jednej z kamienic, przy ulicy Stromej, dzieci wypuszczały do nieba lampiony. Wszystkim czas umilał koncert zespołu Lugozi i RootzKilla. Każdy mógł ogrzać się ciepłą herbatą i zupą pomidorową. W planach organizatorów tegorocznego święta jest powtórzenie imprezy w przyszłym roku. - Chcemy, by "GłębokaFest" stała się cyklicznym świętem - mówi Agnieszka Muras, koordynatorka projektu.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nie wiem jaki jest sens realizować święto cieszyńskiej ulicy Głębokiej ...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama