, piątek 19 kwietnia 2024
Szara cała w ekranach
"Środowisko" to pierwsza odsłona projektu "Mediacje". fot. Marcin Mońka 



Dodaj do Facebook

Szara cała w ekranach

MARCIN MOŃKA
Szara cała w ekranach

Wystawa przyciągnęła wielu wielbicieli sztuki najnowszej. fot. Marcin Mońka


Szara cała w ekranach

Nową ekspozycję w Szarej można oglądać do 8 listopada. fot. Marcin Mońka

Galeria Szara w Cieszynie zainaugurowała w środowy wieczór kolejny projekt artystyczny. W pierwszej odsłonie projektu artyści zaproponowali spojrzenie na wykreowany w nowych mediach fragment rzeczywistości.
Szara, która przyzwyczaiła już swoich odbiorców do eksplorowania współczesnych tendencji w sztuce najnowszej, tym razem zdecydowała się skupić uwagę na twórcach wykorzystujących sztukę audiowizualną. Już od dawna artyści tworzący współcześnie posługują się w swojej codziennej praktyce współczesnymi mediami. I fragment jej aktywności stał się punktem wyjścia nowego projektu w Cieszynie.

Twórcy zaproszeni do projektu "Mediacje" przez najbliższe tygodnie będą się w trzech kontekstach - pierwszym z nich stało się "Środowisko", czyli przestrzeń, w której współcześni twórcy skupili swoją uwagę na obserwacji świata, badaniu wzajemnych relacji między twórcą a jego otoczeniem, poszukali swoich małych historii, o których zdecydowali się jednak opowiedzieć. Tworzywo które zastosowali było różnorodne, cześć artystów postanowiła wykreować swój świat z fragmentów otaczającego ich świata.

Przestrzeń Szarej wypełniają więc ekrany, na których w większości filmy wideo prezentują Jakub Adamec, Wojtek Bąkowski, Bartosz Dziadosz, Anna Molska, Wilhelm Sasnal, Tereza Severova, Marek Wasilewski oraz Zorka Wollny. Posługują się rożnymi środkami: Bąkowski na przykład, znany jako lider Grupy Kot oraz formacji Niwea, opowiada swoim medium, czyli muzyką. Marek Wasilewski z kolei obserwuje koncert muzyki symfonicznej, a właściwie grupę kilku instrumentalistów.

Na wernisażu pojawiło się wielu miłośników sztuki współczesnej. - Cieszymy się, że pojawiliście się aż tak licznie. Zapraszamy jednak w tygodniu, gdy nie będzie takiego tłumu, aby projekty artystów chłonąć bardziej intymnie - mówił podczas otwarcia wystawy Łukasz Dziedzic, kurator projektu.

Ekspozycja w Szarej potrwa do 8 listopada. W kolejnych odsłonach projektu mediacjom przyjrzymy się w kontekście "Przestrzeni" (listopad) i "Performatywności" (grudzień).
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Centrum Sztuki WRO powstało w oparciu o doświadczenia i projekty zespołu Fundacji WRO Centrum Sztuki Mediów, jedynej w Polsce niezależnej organizacji zajmującej się sztuką współczesną, mediami i technologią.

przepraszam a instytucja taka jak Łódź Art Center?

biale komputerki byly??

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama