, niedziela 2 października 2022
Fundacja Łatka na rzecz szkoły w Laosie
Zgodnie z założeniami projektu Fundacji Łatka, podczas najbliższej wyprawy charytatywnej, która przygotowywana jest na styczeń 2020 r., ma zostać wykonana w budynkach szkolnych instalacja elektryczna, gniazda i punkty oświetleniowe.  fot: www.fundacja-latka.plDodaj do Facebook

Fundacja Łatka na rzecz szkoły w Laosie

MM
Fundacja Łatka na rzecz szkoły w Laosie

Dotychczas udało się wyposażyć szkołę w pompę elektryczną do wody i akcesoria studzienne, wyremontować dachy dwóch niewielkich szkolnych budynków, wybudować nowe, murowane salki szkolne, które służą obecnie dwóm klasom, zaopatrzyć uczniów w książki, podstawowe artykuły i pomoce szkolne, przeprowadzić skuteczną kurację zwalczającą wszawicę u kilkudziesięciu uczniów dotkniętych tym problemem, a także zainicjować działania w ramach profilaktyki ponownych zarażeń i wyrabiania u dzieci dobrych nawyków higienicznych. fot. www.fundacja-latka.pl

W czwartek, 19 września w cieszyńskim kinie Piast odbędzie się przedpremierowy seans filmu „(Nie)znajomi”. Środki ze sprzedaży biletów przeznaczone zostaną na budowę szkoły dla 85 dzieci z wioski Muong Mahaxay w Laosie. Skąd pomysł na taki cel?

- Już od 3 lat Fundacja Łatka z Cieszyna wspiera dzieci w Laosie organizując wyprawy charytatywne do wiejskiej szkoły w Muong Mahaxay, w której uczy się obecnie 85 dzieci. Pomysł na zorganizowanie pierwszej takiej wyprawy zrodził się podczas jednego z wyjazdów turystyczno-szkoleniowych grupy przedstawicieli kilku polskich firm budowlanych, wśród których znalazł się Marek Maślanka, prezes Fundacji Łatka. Wystarczyło jedno spojrzenie na tę szkołę, by w jego głowie zrodziła się myśl o remoncie dachu. Dwa niewielkie budynki szkoły były w fatalnym stanie. Oba pokryte były różnymi kawałkami bardzo cienkiej, starej i podziurawionej blachy. Poszycie przeciekało podczas opadów, konstrukcja była zniszczona, a warunki do nauki - ekstremalnie trudne. Niestety, dziurawe dachy pomieszczeń szkolnych nie były jedynym problemem tamtejszej społeczności. Brakowało wszystkiego - nawet najbardziej podstawowych artykułów szkolnych czy plastycznych, takich jak kredki lub kartki papieru – wyjaśniają przedstawiciele fundacji Łatka.

Aby prawdziwie wesprzeć laotańskich uczniów w ich trudnej sytuacji, w Fundacji Łatka podjęto decyzję o niepoprzestawaniu na organizacji jednorazowej akcji pomocy. Dotychczas udało się wyposażyć szkołę w pompę elektryczną do wody i akcesoria studzienne, wyremontować dachy dwóch niewielkich szkolnych budynków, wybudować nowe, murowane salki szkolne, które służą obecnie dwóm klasom, zaopatrzyć uczniów w książki, podstawowe artykuły i pomoce szkolne, przeprowadzić skuteczną kurację zwalczającą wszawicę u kilkudziesięciu uczniów dotkniętych tym problemem, a także zainicjować działania w ramach profilaktyki ponownych zarażeń i wyrabiania u dzieci dobrych nawyków higienicznych.

Zgodnie z założeniami projektu Fundacji Łatka, podczas najbliższej wyprawy charytatywnej, która przygotowywana jest na styczeń 2020 r., ma zostać wykonana w budynkach szkolnych instalacja elektryczna, gniazda i punkty oświetleniowe. W przyszłości Fundacja pragnie stworzyć tam kilka stanowisk komputerowych, które umożliwią uczniom naukę angielskiego.

Właśnie nadarza się okazja, by wesprzeć działania Fundacji Łatka, będące dla laotańskiej społeczności szkolnej w Muong Mahaxay krokami w lepszą przyszłość i nadzieją na inne, godne życie. Wystarczy w Punkcie Informacji Turystycznej w Cieszynie (Rynek 1) kupić bilet na jedną z trzech przedpremierowych projekcji charytatywnych filmu Tadeusza Śliwy (Nie)znajomi, które odbędą się już 19 września w Kinie Piast (godz. 16:00, 18:00 i 20:00).

Charytatywny, przedpremierowy seans filmu „(Nie)znajomi” odbędzie się w czwartek, 19 września o godz. 16:00, 18:00 i 20:00.Bilety do nabycia w Punkcie Informacji Turystycznej oraz w kasie kina Piast, w dniu seansu. Ogólnopolska premiera filmu zaplanowana została na 27 września.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama