, poniedziałek 15 lipca 2024
Festiwal Ullmannowski w Cieszynie
Głównym organizatorem imprezy jest Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie, współorganizatorem Zamek Cieszyn.  fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Festiwal Ullmannowski w Cieszynie

mat.pras.
120 lat temu w ówczesnym austro-węgierskim Cieszynie (Teschen, dziś Czeski Cieszyn i Cieszyn), urodził się słynny europejski kompozytor, pianista i dyrygent Wiktor Ullmann. Był jednym z tzw. terezinskich kompozytorów, czyli żydowskich muzyków internowanych przez dwa lata w obozie koncentracyjnym Terezín, którzy zostali zamordowani jesienią 1944 roku w Auschwitz-Birkenau.

Organizatorzy, Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie (CZ) i Zamek Cieszyn (PL), postanowili zatem z okazji 120. rocznicy urodzin słynnego Cieszyniaka, przypomnieć mieszkańcom obu miast i zagranicy o postaci tego wybitnego artysty. Ich pragnieniem jest, żeby to niecodzienne wydarzenie kulturalne nie tylko wzbogaciło czesko-polską „mapę kulturalną” o kolejną osobistość, ale przede wszystkim było dla zainteresowanych impulsem do wiązania historii Śląska Cieszyńskiego z historią kulturową Europy Środkowej.
Patronat specjalny nad imprezą objął dr Andreas Schmidinger, dyrektor Austriackiego Forum Kulturalnego w Pradze, który osobiście weźmie udział w Festiwalu Ullmannowskim wspólnie z burmistrzem Czeskiego Cieszyna.

PROGRAM TRZYDNIOWEGO FESTIWALU ULLMANNOWSKIEGO:
W środę 7 listopada odbędzie się spacer po Cieszynie (polskim) w trakcie, którego uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć miejsca związane z rodziną Ullmannów (rodzinny dom Wiktora Ullmanna; szkołę podstawową, do której uczęszczał; gimnazjum czy koszary, gdzie odbył służbę wojskową jego ojciec). Miejsca zidentyfikowano na podstawie badań historycznych przeprowadzonych przez pracowników Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie.
Zbiórka przy Czytelni i kawiarni Avion, Czeski Cieszyn, godz. 16.00 Wstęp wolny

W czwartek 8 listopada o godz. 17.00 w Czytelni i kawiarni Avion będzie miało miejsce otwarcie wystawy Neklidný Středoevropan/Niespokojny Środkowoeuropejczyk poświęconej życiu Wiktora Ullmanna. Autorką wystawy jest czeska muzykolog, dziennikarka muzyczna Magdalena Živná z Pragi. Po wernisażu odbędzie się wieczór dyskusyjny z autorką wystawy i polskim poetą - znawcą dzieł Ullmanna - Zbigniewem Machejem. Wystawa Neklidný Středoevropan/Niespokojny Środkowoeuropejczyk będzie otwarta w Czytelni i kawiarni Avion do 5 grudnia 2018.
Wstęp wolny.

W piątek 9 listopada o godz. 19.00 w budynku dawnej czeskocieszyńskiej synagogi przy ul. Bożka odbędzie się koncert kameralny pt. Pocta Viktoru Ullmannovi/ Hołd dla Wiktora Ullmanna w wykonaniu praskich interpretatorów, sopranistki Ireny Troupové i pianisty Jana Duška, którzy trzy lata temu nagrali płytę z interpretacjami utworów Wiktora Ullmanna, w czeskim studiu nagrań Arco diva, pod tytułem Těžké je opustit krásu/ Trudno opuścić piękno. Jest to pierwsze w historii nagranie dzieł Ullmana na czeskim rynku muzycznym. W trakcie koncertu goście będą mieli okazję posłuchać wybranych utworów z tej płyty. Dodatkowo jako specjalne podziękowanie dla organizatorów, zabrzmi cykl pt. Lidové písně a tance z Těšínska/ Pieśni i tańce ludowe Ziemi Cieszyńskiej autorstwa innego słynnego, żydowskiego kompozytora Erwina Schulhoffa, który również został zamordowany w czasie Holocaustu.
Wejściówki 130 koron, AKROPOL 70 koron. Rezerwacja i sprzedaż biletów: Czytelnia i kawiarnia AVION, ul. Główna 2061, Czeski Cieszyn, tel.: 00 420 558 711 961, e-mail: noiva@noiva-tesin.cz

Głównym organizatorem imprezy jest Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie, współorganizatorem Zamek Cieszyn. Partnerami są: NOEMI Arts&Media agencja komunikacji międzynarodowej, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Zarząd Główny Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Patronat specjalny objął dyrektor Austriackiego Forum Kulturalnego w Pradze i burmistrz Czeskiego Cieszyna.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama