, sobota 18 maja 2024
Czytanie może być odlotowe!
Do czytania zachęcał również prowadzący imprezę Mariusz Kałamaga – satyryk, prezenter, konferansjer, artysta kabaretowy i współzałożyciel kabaretu Łowcy.B.  fot: DRDodaj do Facebook

Czytanie może być odlotowe!

DR
„Emocje bez granic” to hasło 11. Międzynarodowego Festiwalu Czytania nad Olzą, który dzisiaj (04.06) miał swoją inaugurację. Do piątku czeka na uczestników wiele atrakcji, m.in. spotkań z autorami, warsztatów literackich i czytelniczych.

Tegoroczną edycję rozpoczął kosmiczny musical cieszyńskich artystów ze szkoły tańca PeDeBe prowadzonej przez Fundację „Ster” Izabeli Tymich. Energiczna muzyka, taniec, wspaniała choreografia i kostiumy zachwyciły najbardziej wymagającą publiczność, czyli dzieci i młodzież. To do nich skierowany jest festiwal, który ma pokazać, że warto czytać i można to robić zawsze i wszędzie. - Już po raz 11. staramy się przekonać dzieci, że czytanie jest odlotowe, razem z fundacją PeDeBe Izabeli Tymich i spektaklem „Ufo nad biblioteką”. Biblioteka jest takim miejscem, które odwiedzać warto. W tym roku skierowaliśmy naszą uwagę na te dzieci nieco starsze i nastolatki. Tą grupę, która czyta najmniej. Wygrywa z biblioteką Facebook i inne media, nowe technologie. Chcemy ich przekonać, żeby przyszli do biblioteki i sięgnęli po książkę – mówi dyrektor cieszyńskiej biblioteki Izabela Kula – Będą warsztaty literackie, czytelnicze, będzie podsumowanie konkursu czytelniczego pod honorowym patronatem pana Rafała Witka. Chcielibyśmy, żeby nastolatki trafiły do biblioteki, bo dzisiaj to nie tylko książki. To również są ciekawe warsztaty z nowych mediów, nowych technologi, warsztaty chemiczne, fizyczne, programowanie robotyki. Mamy ten sprzęt, chcemy go pokazać i zachęcić do korzystania – podkreśla Izabela Kula.

Do czytania zachęcał również prowadzący imprezę Mariusz Kałamaga – satyryk, prezenter, konferansjer, artysta kabaretowy i współzałożyciel kabaretu Łowcy.B. - W dobie współczesnych mediów, czyli Internetu i wszelkiego rodzaju bezpośredniego dostępu do audio dóbr, jakie nas otaczają, moment skupienia, pobudzenia wyobraźni, niedostawania czegoś tak bezpośrednio w obrazku, tylko wytwarzania go w swojej głowie jest istotny, bo rozwija nas i kształci – tłumaczy Mariusz Kałamaga – Nie mogę powiedzieć, że jestem książkowym molem, ale nie pozwalam sobie, żeby te książki mnie omijały. W drodze, czy gdziekolwiek jesteśmy, warto znaleźć te 15 minut i przeczytać jeden rozdział dziennie, czy tygodniowo. To nie jest wiele, a naprawdę zauważymy, że nam to pomaga i działa.

Międzynarodowy Festiwal Czytania nad Olzą potrwa do piątku. Kolejne dni festiwalu będą poświęcone spotkaniom z autorami – 5 czerwca z Pawłem Beręsewiczem, 6 czerwca z Zuzanną Orlińską, a 8 czerwca z Rafałem Witkiem.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama