, czwartek 25 kwietnia 2024
Cieszyn: Mural Ireny Sendlerowej już gotowy!
Mural można już podziwiać na budynku przy zbiegu ulicy Bóżniczej 7 i Józefa Kiedronia. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Mural Ireny Sendlerowej już gotowy!

MB
Cieszyn: Mural Ireny Sendlerowej już gotowy!

Tak wyglądały prace młodzieży nad muralem powstałym w ramach projektu "Gajdosze", fot. mat.pras.


Cieszyn: Mural Ireny Sendlerowej już gotowy!

Prace nad muralem Ireny Sendlerowej w Cieszynie, fot. mat.pras.


Cieszyn: Mural Ireny Sendlerowej już gotowy!

Fundacja muralem upamiętniła także postać Bolko Kantora, ten mural powstał w Ustroniu na Ścianie Szkoły Podstawowej nr 1., fot. mat.pras.

Ten pomysł powstał już jakiś czas temu, a na jego realizację przyszło sporo poczekać. Ostatecznie Fundacji Klamra udało się wreszcie stworzyć w Cieszynie mural przedstawiający Irenę Sendlerową. - Musieliśmy czekać, aż wyremontują nam ścianę - śmieje się Dariusz Paczkowski, jeden z inicjatorów tej akcji.

Mural można już podziwiać na budynku przy zbiegu ulicy Bóżniczej 7 i Józefa Kiedronia. Lokalizacja nie jest przypadkowa, bo właścicielem gmachu jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej. Autorami malowidła jest dwójka artystów Aneta Paszek i Dariusz Paczkowski. To zwieńczenie trwającej od ubiegłego roku akcji społecznej, w ramach której murale dedykowane Irenie Sendlerowej powstały w 15 miastach.

Akcja "Murale Ireny Sendlerowej” to oddolna inicjatywa społecznościowa, która przypomniała o biografii znanej działaczki społecznej i charytatywnej. Irena Sendler podczas II wojny światowej zaangażowała się w konspirację. Pomagała żydowskim współobywatelom, zanim jeszcze powstało getto warszawskie. Z kolei po wojnie zajmowała się działalnością socjalną. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego. Zmarła 12 maja 2008 r.

Dotąd na terenie powiatu cieszyńskiego Fundacja Klamra stworzyła także murale w ramach projektu "Gajdosze” na budynku gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej. Warsztaty prowadzili Maciej Szymonowicz i Dariusz Paczkowski z Fundacji Klamra. Fundacja muralem upamiętniła także postać Bolko Kantora, ten mural powstał w Ustroniu na Ścianie Szkoły Podstawowej nr 1. Mural miał na celu pomóc w promocji filmu "Bolko kantor. Prawy, prosty”, który w chwili powstawania muralu walczył o wsparcie finansowe na portalu crowfundingowym.

Fundacja KLAMRA promuje swoją akcję także poprzez sprzedaż koszulek z projektami murali, ponadto wciąż szukają współpracowników, autorów projektów i miejsc na murale w całym kraju. Pasjonaci działają non-profit.

Kwiaty dla Ireny Sendlerowej w Cieszynie - Mural from Jakub Polomski on Vimeo.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

pięknie Darku i ekipa artystyczna! - niech Cieszyn, także dzięki Wam - wizualnie oraz społecznie szerszej, niż w skali lokalnej, otwiera się na świat...

A mnie się podoba.

A co się w nim nie udało?
Zawsze znajdzie się jakiś malkontent, któremu się nie spodoba mural, różowy most łączący Cieszyn z czeską stroną, różowy jeleń na wzgórzu zamkowym itp. Najlepiej jak wszystko jest nudne i przewidywalne.

od kiedy w Cieszynie stosuje się nazewnictwo żydowskie jeśli chodzi o ulice ? bóżnicza jest też opisana po hebrajsku. ktoś się pomylił strefę przygraniczną z czechami i izraelem ?

Również z całym szacunkiem dla tej Postaci jak i dla pomysłu Jej uczczenia, ale proszę choćby zobaczyć jaki wizerunek jest umieszczony na tablicy Ireny Sendlerowej przy ulicy Pawińskiego 2 w Warszawie.
W Cieszynie chcieli dobrze, a wyszło jak ......

Odnalazłem tę tablicę o której piszesz i nie rozumiem pretensji. Ta warszawska jakaś pokraczna, cieszyńska ładniejsza.

Z całym szacunkiem dla sprawy - ten mural się wybitnie artystom nie udał.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama