, piątek 29 marca 2024
Irena Sendler, Bolko Kantor i gajdosze - co ich łączy?
W dniach 20-23 października 2014 r. w gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej odbywają się warsztaty graffiti "Etnograff”. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Irena Sendler, Bolko Kantor i gajdosze - co ich łączy?

MB
Irena Sendler, Bolko Kantor i gajdosze - co ich łączy?

Warsztaty rozpoczęły się od wizyty w Muzeum Jana Wałacha, by w atmosferze pracowni malarskiej artysty poszukać inspiracji. fot. mat. pras.


Irena Sendler, Bolko Kantor i gajdosze - co ich łączy?

Na jednej ze ścian budynku uczestnicy warsztatów z Hyrczawy i Istebnej wspólnie stworzyli kolorowy mural przedstawiający gajdoszy ze swoich rodzinnych miejscowości, fot. mat. pras.


Irena Sendler, Bolko Kantor i gajdosze - co ich łączy?

Zajęcia stanowią część działań realizowanych przez Fundację Klamra w ramach projektu "Gajdosze”. fot. mat. pras.

Wszystkie te postaci zostaną uwiecznione na muralach, które właśnie powstają w naszym regionie. Za tym artystycznym zamieszaniem stoi Fundacja Klamra z Żywca, która działa z pasji i non-profit.

W dniach 20-23 października 2014 r. w gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej odbywają się warsztaty graffiti "Etnograff”. Na jednej ze ścian budynku uczestnicy warsztatów z Hyrczawy i Istebnej wspólnie stworzyli kolorowy mural przedstawiający gajdoszy ze swoich rodzinnych miejscowości.

Warsztaty rozpoczęły się od wizyty w Muzeum Jana Wałacha, by w atmosferze pracowni malarskiej artysty poszukać inspiracji. Zajęcia stanowią część działań realizowanych przez Fundację Klamra w ramach projektu "Gajdosze”. Zwieńczeniem projektu będzie wydany końcem 2014 roku album pod tym samym tytułem, prezentujący sylwetki beskidzkich gajdoszy, wykonane przez nich instrumenty oraz dawną i współczesną muzykę zapisaną na dwóch płytach CD.

Warsztaty prowadzą Maciej Szymonowicz i Dariusz Paczkowski z Fundacji Klamra w Żywcu. - Mural właśnie dziś został skończony i można go już podziwiać - mówi Paczkowski, zachęcając do zwiedzenia.

To nie jedyna inicjatywa związana z graffiti w regionie. Już w listopadzie twórcy mają rozpocząć pracę nad muralem w Cieszynie, który przedstawi Irenę Sendlerową. - Mamy już wszystkie pozwolenia, więc niebawem zabieramy się do pracy - zapowiada Paczkowski. Malowidło powstanie na ścianie budynku przy ul. Bóżniczej 7. Lokalizacja nie jest przypadkowa, bo właścicielem gmachu jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej. Natomiast już od najbliższego poniedziałku artyści rozpoczną pracę w Ustroniu nad muralem przedstawiającym Bolko Kantora, a jednocześnie promującym powstający film o tym sportowcu "Bolko kantor. Prawy, prosty”, który obecnie walczy o wsparcie finansowe na portalu crowfundingowym "Polak Potrafi”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama