, poniedziałek 27 maja 2024
Mafia paliwowa wpadła w ręce policji
Mafia paliwowa naraziła Skarb Państwa na stratę nawet 30 mln złotych. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Mafia paliwowa wpadła w ręce policji

KK, KWP Katowice
Policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się wprowadzaniem do obrotu oleju napędowego bez odprowadzenia należności podatkowych. W sprawie tej  zatrzymano już 13 osób. Wśród zatrzymanych jest 6 kierowców, 3 właścicieli stacji paliw oraz 4 organizatorów całego procederu.

Są to mieszkańcy województwa mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego oraz obywatel Niemiec. Grupa działała od września 2010 roku do listopada br., w województwie śląskim, dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, wielkopolskim i małopolskim. - Jak ustalili śledczy przestępcy wprowadzili do obrotu co najmniej 10 mln litrów oleju. Jak szacują śledczy, Skarb Państwa na działalności podejrzanych mógł stracić nawet 30 mln złotych.

Stróże prawa zaskoczyli sprawców w trakcie rozładowywania oleju na stacjach paliw. Kryminalni w pięciu cysternach, zabezpieczyli blisko 150.000 litrów oleju smarowego o wartości 600 tysięcy złotych, który miał być wprowadzony do sprzedaży jako olej napędowy - informuje asp. Aneta Orman z zespołu prasowego śląskiej policji.


Proceder polegał na nielegalnym przemieszczaniu fakturowym wyrobu ropopochodnego w postaci oleju smarowego pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Produkt trafiał następnie jako olej napędowy do stacji paliw, hurtowni oraz baz transportowych na terenie Polski.

Olej smarowy, który w niewielkim stopniu różni się od oleju napędowego, był wprowadzony do obrotu handlowego. - Ustalenie mechanizmu działania możliwe było dzięki ścisłej współpracy ze służbami celnymi Czech, Słowacji, Niemiec i Węgier. Dotychczas dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane. Grożą im, oprócz więzienia, dotkliwe kary finansowe związane z przestępstwami skarbowymi - dodaje Orman. Jak zapowiadają śledczy sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są kolejne zatrzymania.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Napiszcie na których stacjach paliwowych w woj.sląskim byl ten olej sprzedawany,trzeba eliminowac tego typu sprawy i przestrzec kierowców.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama