, czwartek 25 lipca 2024
Śląsk Cieszyński: Kradną paliwo w regionie! To już plaga?
Przypadki kradzieży paliwa na stacjach paliw zdarzają się sporadycznie. W ostatnim czasie nasiliła się natomiast kradzież paliw z samochodów ciężarowych oraz autobusów. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Śląsk Cieszyński: Kradną paliwo w regionie! To już plaga?

JAKUB MARCJASZ, KATARZYNA KOCZWARA
Tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy policjanci w powiecie cieszyńskim zatrzymali siedemnaście osób podejrzewanych o kradzież paliwa na dużą skalę. Paliwo znika również ze stacji paliw oraz stacji transformatorowych. Czy mamy do czynienia z nową plagą?
W ubiegły piątek policjanci z Wisły zostali powiadomieni o kradzieży paliwa z baków autobusów zaparkowanych w Jaworzynce. Śledczy z komisariatu wpadli na trop złodziei i po dwóch dniach zatrzymali pięciu mężczyzn, by następnego dnia zatrzymać kolejnych dwóch. Wszyscy (czterej nieletni w wieku 14 oraz 17 lat i trzech dorosłych w wieku 19 i 20 lat) byli mieszkańcami tej miejscowości. - Stróże prawa ustalili, że cała piątka poruszała się różnymi samochodami po terenie Jaworzynki, następnie wyłamywali zabezpieczenia korków wlewu paliwa i przelewali paliwo do osobnych beczek. Skradzione paliwo sprzedawali mieszkańcom tej samej wsi - relacjonuje mł. asp. Rafał Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Łącznie łupem złodziei padło 200 litrów paliwa. Około tysiąc litrów i kilkanaście butli z gazem skradła natomiast szajka grasująca na terenie Strumienia, Skoczowa, Ustronia, Wisły, Pierśćca, Wieszcząt i Jasienicy, którą policja rozbiła blisko trzy miesiące temu. Funkcjonariusze zatrzymali w tej sprawie łącznie dziesięciu mężczyzn (w marcu trzech, a po kilku tygodniach kolejnych siedmiu). - Sprawcy, to w większości mieszkańcy gminy Chybie w wieku od 18 do 28 lat - mówi Domagała. Obie sprawy mają charakter rozwojowy i, jak zapowiadają policjanci, planowane są kolejne zatrzymania.

Tylko w pierwszym kwartale tego roku funkcjonariusze odnotowali łącznie dwadzieścia dwa przypadki kradzieży paliw z samochodów ciężarowych, autobusów, ciągników siodłowych, stacji paliw czy stacji transformatorowych. W porównaniu do lat ubiegłych ogólna ich liczba nie wzrosła, ale, jak przyznają policjanci, nasila się liczba kradzieży na większą skalę. - Średnio złodzieje kradną około 100-200 litrów paliwa - mówi Domagała.

Dlaczego kradną? Przy drożejącej cenie paliw to szybki zarobek, bo zbyt na tego typu produkt jest zawsze - tłumaczą zazwyczaj. Pracownicy stacji dodają jeszcze jeden powód: skleroza. - Zapomniałem - słyszą nie raz, kiedy uda się im zatrzymać osobę, która nie zapłaciła za zatankowane paliwo, a nie zdążyła jeszcze odjechać. - Przypadki kradzieży paliwa zdarzają się jednak sporadycznie - mówi anonimowo pracownica jednej z ustrońskich stacji paliw. Jednocześnie przyznaje, że problem stanowi nie tylko pilnowanie tankujących, ale też to, jak zachować się w przypadku zauważenia kradzieży.

Wypadek sprzed kilku dni z Łodzi pokazuje, że taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna. Do dystrybutora jednej ze stacji paliw podjechał wówczas czerwony nissan almera. Gdy kierowca samochodu tankował paliwo, pracownica stacji zauważyła, że na szybie nie ma naklejki z numerem rejestracyjnym. Zaczęła podejrzewać, że może być to złodziej. - Gdy kierowca zobaczył podchodzącą pracownicę stacji, przerwał tankowanie i gwałtownie ruszył prosto na nią. Upadła mu na maskę samochodu. Po kilku metrach spadła na ziemię, a nissan przejechał jej po nodze. Kobieta doznała otwartego złamania prawej nogi - opowiada podinsp. Joanna Kącka, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nawet największe wskazniki wzrostu cen nie rozgrzeszaja moralnej i etycznej strony tego procederu.Gdzie nasza katolicka (luterańska) moralność?Jutro do spowiedzi a pojutrze coś zwiniemy bo przecież jakos trzeba zyć- a ból blizniego okradzionego na żywca to jego problem!

inflacja wynosząca 4,5% , zawiera w sobie blisko 8% wzrost cen żywności, ponad 10% wzrost cen usług związanych z mieszkalnictwem i blisko 14% cen paliw do transportu prywatnego.

Są to bardzo wysokie wzrosty cen, szczególnie dla rodzin o niskim i średnim poziomie dochodów, zwłaszcza, że w tzw. koszyku inflacyjnym udział żywności wynosi tylko 24% , a dla wielu rodzin w Polsce udział ten wynosi 50% i więcej. Dla tych rodzin inflacja jest więc przynajmniej 2-krotnie wyższa od tej oficjalnej.

Ludzie kochane jaka drożyzna? Inflacja ledwie kilka marnych procent (jakieś 4,8%). Ulegacie pisowskiej propagandzie. Czy nie wiecie, że mieszkacie na zielonej wyspie????????

ale jak ci zawina paliwo kole przedszkola,to bydzie wina kibola;)

to wszystko zlodzieje od tucka;)rzad kradnie to i wsioki kradna,przyklad idzie z wyrchu

Banda złodziei ,tak samo karać kupujących jak tych co spuszczają.Oprychy,zamiast się chwycić uczciwej pracy to łatwiej kraść.Łepetynę takiemu jednemu z drugim zamoczyć w paliwie to by się odechciało łatwizny.

złodziejski kraj!

ci co decydują się na kradzież paliwa na stacji często posługują się kradzionymi tablicami, dlatego każde zniknięcie tablic warto zgłosić na policji

No coz to zjawisko bedzie sie nasilac ze wzgledu na drozejace bardzo paliwo i ludzie szukaja latwego zarobku . Ucieczki ze stacji benzynowych monitorowanych zdazaja sie chyba rzadko bo mozna odczytac numery auta zlodzieja ale kradzież ropy z ciezarowek to juz zapewne robota osob ktore wiedza gdzie kto na niezabezpieczonym terenie parkuje ! W czasach szalejacej drozyzny nic dziwnego ze kradzieże beda sie nasilaly i to nie tylko paliwa ale gazu, energii elektr i produktow w sklepie !!!!

kupują paliwo na lewo to też złodzieje. Jest oczywiste, że nikt nie sprzeda paliwa za połowę ceny, tej którą by wcześniej za paliwo zapłacił.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama