, czwartek 29 września 2022
Przewodnik dla nasyconych Mostem Karola
Žižkov to dzielnica Pragi, położona na prawym brzegu Wełtawy, na wschód od centrum miasta. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Przewodnik dla nasyconych Mostem Karola

MB/MAT.PRAS.
Wydawnictwo Pracownia na Pastwiskach wydało właśnie kolejny przewodnik - tym razem poświęcony "Pradze nieznanej”, czyli urokom jednej z dzielnic Pragi, Žižkova, która na razie jest odkrywana przez polskich turystów. Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym można wygrać ten przewodnik.

- Dla nasyconych Mostem Karola. Dla odwracających wzrok od Disneylandu na Staromiejskim Rynku. Dla zawiedzionych muzeum Kafki, gdzie nie ma ani jednego przedmiotu, który by dotknęła jego ręka. Słowem, dla przejedzonych Złotą Pragą - Praga zwyczajna: Žižkov. Dzielnica, która nie ulega przymusowi podobania się - w ten sposób reklamuje najnowszy przewodnik Mariusz Szczygieł, miłośnik Žižkova i patron honorowy tej publikacji.

Žižkov to dzielnica Pragi, położona na prawym brzegu Wełtawy, na wschód od centrum miasta. Jej nazwa pochodzi od Jana Žižki i stoczonej przez niego bitwy o Witkową Górę. Žižkov charakteryzuje się bardzo zwartą zabudową składającą się z czynszowych kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Ulice są wąskie i nierzadko strome. Większość starych kamienic odnowiono na początku XXI wieku.

- Žižkov przed wojną pełna pleśni i otwartych na oścież drzwi do mieszkań, żeby szybciej pozbyć się obłoków pary z garnków i misek. Wydała czeskiego noblistę - poetę Jaroslava Seiferta (nagroda Nobla w 1984 roku), który całe życie twierdził, że niezbyt przyjemnego zapachu Žižkova nie zamieniłby na żaden zapach Paryża - przypomina Szczygieł.

Autorem przewodnika "Wolna Republika Žižkov. Praga nieznana” jest Pavel Trojan, który wychował się na pograniczu dzielnic Žižkov i Vinohrady. Obecnie autor kilkudziesięciu artykułów o Žižkovie, serwisu informacyjnego poświęconego tej dzielnicy, założyciel stowarzyszenia obywatelskiego Wolna Republika Žižkov oraz właściciel kawiarni piwnej Republika Žižkov, którą otworzył w domu swoich dziadków na Žižkovie.

Nowy przewodnik wydawnictwa Pracownia na Pastwiskach otwiera kalendarium wybranych wydarzeń z historii Žižkova i Vinohrad. Następnie zostaje zaprezentowany przegląd interesujących miejsc i obiektów, nie tylko znanej wieży telewizyjnej z popularną instalacją artystyczną „Niemowlęta”, ale także kościołów, cmentarzy, ratusza, stacji czy historycznej Witkowej Góry. Dodatkowo przewodnik prezentuje trzy alternatywne trasy spaceru: "Dawna droga wiedeńska”, "Po starym Žižkovie” i "Wzdłuż granic dzielnicy”.

UWAGA! KONKURS!

Zapraszamy do udziału konkursie, w którym do wygrania są trzy egzemplarze przewodnika "Wolna Republika Žižkov. Praga nieznana” wydawnictwa Pracownia na Pastwiskach.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres prawidłową odpowiedź na pytanie: W którym roku miała miejsce bitwa o Witkową Górę?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji), numer telefonu. Wygrywają dwie osoby, które jako pierwsze prześlą prawidłową odpowiedź na pytanie konkursowe. Nagroda będzie do odbioru w siedzibie redakcji Gazety Codziennej (ul. Bielska 184, Cieszyn).

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Udzielenie odpowiedzi w konkursie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama