, czwartek 18 kwietnia 2024
Wisła: W Ochorowiczówce powstaje muzeum za 13 milionów złotych
W nowym muzeum w Wiśle mają znaleźć się trzy rodzaje wystaw. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Wisła: W Ochorowiczówce powstaje muzeum za 13 milionów złotych

MB
Wisła: W Ochorowiczówce powstaje muzeum za 13 milionów złotych

Ochorowiczówka ma w dużej mierze powrócić do wizerunku z początku XX wieku, fot. mat.pras


Wisła: W Ochorowiczówce powstaje muzeum za 13 milionów złotych

Od lipca 2014 w Ochorowiczówce trwa remont, a efekty już widać gołym okiem, fot. ARC SPOT


Wisła: W Ochorowiczówce powstaje muzeum za 13 milionów złotych

fot. ARC SPOT


Wisła: W Ochorowiczówce powstaje muzeum za 13 milionów złotych

W prace jest zaangażowane także Towarzystwo Miłośników Wisły, fot. ARC SPOT


Wisła: W Ochorowiczówce powstaje muzeum za 13 milionów złotych

Magiczny realizm - nurt w sztuce zapoczątkowany w latach 20. XX wieku, fot. ARC SPOT

Czołowi, polscy twórcy surrealizmu, obrazy, rzeźby, grafiki i projekt o łącznej wartości ponad 13 mln zł - w Wiśle powstaje pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Europie Muzeum Magicznego Realizmu.

Jak zaznaczył podczas wczorajszej konferencji prasowej w Wiśle doktor Sebastian Chachołek, prezes Grupy PRC i przewodniczący rady fundacji Polski Konwój Kultury, muzeum zbierze 300 eksponatów o łącznej wartości ponad 10 milionów złotych. Od lipca ubiegłego roku w Ochorowiczówce trwa gruntowny remont prowadzony przez Fundację Polski Konwój Kultury przy wsparciu głównego sponsora Grupy PRC z Czeladzi, a także sponsorów Górnik Architects oraz Petralana S.A. Koszt adaptacji budynku wynosi 2-3 mln zł, a planowane otwarcie muzeum odbędzie się na przełomie 2015 i 2016 roku.

W budynku należało wykonać gruntowny remont, ponieważ po latach zaniedbań, a ostatecznie pożarze i zalaniu wodą obiekt był w bardzo złym stanie technicznym. - Szczególnie podczas pożaru konstrukcja budynku została mocno naruszona. Zniszczeniom uległ dach, strop i ściana - powiedział podczas konferencji prasowej architekt, Mateusz Górnik z Górnik Architects. Architekt przedstawił także koncepcję architektoniczną. Ochorowiczówka ma w dużej mierze powrócić do wizerunku z początku XX wieku, do środka ma znów prowadzić drewniany ganek dobudowany do centralnej części murowanej. Z kolei lewe skrzydło obiektu ma być poszerzone o nowe pomieszczenie, w którym w przyszłości zostanie zlokalizowana część wystawiennicza.

W nowym muzeum w Wiśle mają znaleźć się trzy rodzaje wystaw. Największym i najdroższym przedsięwzięciem będzie wystawa stała, której tematem jest magiczny realizm - nurt w sztuce zapoczątkowany w latach 20. XX wieku. Zobaczymy na niej prace takich artystów jak: Zdzisław Beksiński, Marcin Kołpanowicz, Tomasz Sętowski, Rafał Olbiński, Jarosław Jaśnikowski. - Mamy kontakt z kilkunastoma prywatnymi kolekcjonerami, którzy chcą podzielić się swoimi zbiorami z publiką. Zebrane przez nich dzieła mają ogromną wartość, zarówno artystyczną, jak i finansową. Dlatego od kilku lat poszukiwaliśmy miejsca, gdzie moglibyśmy stworzyć Muzeum Magicznego Realizmu - tłumaczy Marek Szeles, dyrektor Fundacji Polski Konwój Kultury - Wisła potrzebuje takiego miejsca, które oferuje inną formę spędzania wolnego czasu niż na stokach czy szlakach górskich. Mieszkańcy miasta będą mogli zwiedzać muzeum bezpłatnie - podkreślał Szeles podczas wczorajszego spotkania z mediami.

Drugą stałą wystawą będzie ekspozycja poświęcona odkrywcom Wisły realizowana we współpracy z Towarzystwem Miłośników Wisły. Założyciele muzeum nie zapominają o historii Ochorowiczówki - na tej wystawie mają również pojawić się informacje o Julianie Ochorowiczu, ojcu polskiej psychologii, pionierze hipnologii, prekursorze radia i telewizji. - Ochorowicz otworzył Wisłę na świat. Dlatego cieszy nas, że znalazł się ktoś, kto postanowił ocalać Ochorowiczówkę i dać jej nowe życie. Będziemy temu przyklaskiwać i liczymy na szeroką współpracę - podkreśliła podczas konferencji Grażyna Pruska, prezes Towarzystwa Miłośników Wisły. - Przede wszystkim zależy nam na przywróceniu osiągnięć Juliana Ochorowicza. Dokładamy starań, aby zmienić jego stereotypowe postrzeganie, że wywoływał duchy - stwierdziła Teresa Łączyńska z Towarzystwa Miłośników Wisły, zwracając uwagę na kontrowersje, jakimi do dnia dzisiejszego owiana jest zarówno Ochorowiczówka, jak i Julian Ochorowicz.

W muzeum mają znaleźć się także ekspozycje czasowe - to będzie trzeci rodzaj wystawy. Tu swoje prace będą prezentować także współcześni artyści. Wystawy czasowe będą zmieniać się co dwa miesiące.

Kierownictwo Wisły podkreśla, że ta inwestycja z pewnością będzie promocją dla miasta. - Pomysły zagospodarowania tego miejsca pojawiały się od wielu lat, ale sytuacja finansowa miasta nie pozwalała na modernizację obiektu, który po 100 latach od powstania wymagał gruntownej przebudowy - stwierdził w czasie konferencji Tomasz Bujok, burmistrz Wisły. Włodarz zapewnił, że miasto pomoże w promocji tego magicznego miejsca na mapie Beskidów.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ciekawe skąd tyle kasy wezma,chyba,ze zedrą z mieszkańców.Komu to potrzebne,na nic niema a tu taki wydatek,przeznaczcie te pieniądze na cos bardziej potrzebnego wislanom.

Trzy bańki za remont zupełnie nieciekawej architektonicznie rudery?
Widocznie ta inwestycja "odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa", a dodatkowo - kto bogatemu zabroni?
Mam jednak pewien "jaskółczy niepokój", bo przypomina się maksyma prezesa Ochódzkiego: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama