, piątek 21 czerwca 2024
Kobiety w centrum zainteresowania
"Kobiety Kossaków” to książka o ciekawej, dotąd niespotykanej perspektywie stawiającej kobiety z rodu Kossaków w centrum zainteresowania, opisująca ich historie plastycznym i żywym językiem. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Kobiety w centrum zainteresowania

MAŁGORZATA BRYL
"Kobiety Kossaków” to książka Joanny Jurgały-Jureczki, autorki związanej z regionem Śląska Cieszyńskiego, a zarazem kolejny owoc zainteresowań pisarki kobietami pochodzącymi z rodu Kossaków.

Dowodem zainteresowań pisarki jest m.in. wydana w ubiegłym roku książka o Zofii Kossak: "Zofia Kossak. Opowieść biograficzna”. Jest to zarazem owoc doświadczeń Jurgały-Jureczki, która pracowała jako nauczycielka, dziennikarka i kierownik Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich. Wspomnienia i doświadczenia pracy w tej malowniczej wsi na Śląsku Cieszyńskim stały się z kolei kanwą także niedawno wydanej powieści Jurgały-Jureczki "Tajemnice prowincji”.

Obecnie pod szyldem Wydawnictwem PWN wyszła kolejna książka pisarki tym razem poświęcona historii kobiet spokrewnionych ze sławnymi malarzami Juliuszem Kossakiem i jego synem Wojciechem - "Kobiety Kossaków”. Na trzystu stronach autorka zamieściła opowieść o pięciu pokoleniach kobiet, stawiając ciekawą tezę, wedle której to właśnie dzięki kobietom (teściowym, matkom czy żonom) początkowo nieznani malarze mogli rozwijać swoje pasje i ostatecznie odnosić sukcesy. - Piękne, ambitne, nieodgadnione. Kobiety Kossaków żyły w cieniu artystów malarzy, chociaż to one były majętne i dobrze urodzone i to za ich posag Kossakowie kupowali swoje siedziby - wskazuje Jurgała-Jureczka.

Co warto jednak zaznaczyć, każda z opisywanych kobiet w "Kobietach Kossaków” ma swoje nietuzinkowe cechy i na swój sposób jest wyjątkowa, nawet jeśli całe życie nazywała siebie tylko "kurą domową”. Narracja książki, która zaczyna się już na początku wieku XIX, prowadzi czytelników niespiesznie przez historię rodu Kossaków, z pokolenia na pokolenie, opisując wydarzenia smutne, wesołe, straszne czy romantyczne. Przede wszystkim jednak skupia się na kobietach, ich charakterach, motywach określonych zachowań, przedstawia dotąd mało znane fakty z ich życia. Wszystko to razem zostaje opisane językiem barwnym z typową dla powieściopisarstwa dbałością o opisy nie tylko kolejnych domostw Kossaków, ale też epokowych strojów czy sprzętów jakie otaczały kobiety Kossaków. To właśnie sprawia, że dokument czyta się z zainteresowaniem, nie ginąc w genealogicznych złożonych powiązaniach rodu Kossaków.

Jurgała-Jureczka z podobną pasją opisała zarówno te znane i czasem ekscentryczne artystki z rodziny Kossaków, jak np. Magdalena Samozwaniec czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, ale też matki i żony, których misją życiową było wspieranie swych mężów i dzieci, jak np. seniorka rodu Zofia Kossakowa (żona Juliusza Kossaka) czy jej matka Aniela z Kurnatowskich Gałczyńska, od której cała historia się zaczyna. - Dostojne matrony i matki, które same siebie nazywały kurami domowymi; buntowniczki, malarki i literatki, chcące za wszelką cenę chcą wyjść z cienia, by pokazać swój własny talent - Jurgała-Jureczka pisze o swoich bohaterkach.

Dodatkowym, choć równie ważnym atutem "Kobiet Kossaków” jest także zebrany przez autorkę materiał archiwalny, na jakim książka się opiera. Wśród sporego zbioru archiwów znalazły się także materiały dotąd niepublikowane. Wydawca wskazuje, że można do nich zaliczyć "Pamiętniki” Anieli Gałczyńskiej (która zachowała dla potomnych wszystkie ważne wydarzenia w rodzinie, jak narodziny, śluby czy pogrzeby), a ponadto "Zapiski z okresu wojny” Magdaleny Samozwaniec, korespondencja Marii Kossakowej, listy jej syna Jerzego i zięciów (mężów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec), listy Marii do wnuczki Teresy Starzewskiej, córki Magdaleny Samozwaniec, a także bogate archiwum Zofii Kossak.

"Kobiety Kossaków” to książka o ciekawej, dotąd niespotykanej perspektywie stawiającej kobiety z rodu Kossaków w centrum zainteresowania, opisująca ich historie plastycznym i żywym językiem. To zarazem pozycja, która powinna zainteresować historyków z racji sporego zbioru archiwów, w tym także materiałów dotąd niepublikowanych.

Już 27 lutego o godz. 16.00 w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie odbędzie spotkanie autorskie z Joanną Jurgałą-Jureczką poświęcone książce „Kobiety Kossaków”. A dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwa egzemplarze tej książki. Nagroda została ufundowana przez Wydawnictwo PWN. Szczegóły dotyczące tego konkursu poniżej.

UWAGA! KONKURS!

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania są dwa egzemplarze książki "Kobiety Kossaków" autorstwa Joanny Jurgały-Jureczki.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać prawidłową odpowiedź na pytanie: Jak na imię miała pochodząca z rodziny Kossaków żona Witkacego?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl.. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji), numer telefonu. Wygrywają dwie osoby, które jako pierwsze prześlą prawidłową odpowiedź na pytanie konkursowe.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzone w konkursie osoby zostaną poinformowana drogą mailową.

Udzielenie odpowiedzi w konkursie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zofia Kossak-Szczucka pisała w „Dekalogu Polaka”: „Nie pozwól, by ubliżano Polsce, poniżając Jej wielkość i Jej zasługi, Jej dorobek i Majestat”.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama