, niedziela 25 luty 2024
Kino na Granicy zaprasza na darmowe, plenerowe projekcje w nowym miejscu
W tym roku seanse plenerowe wyświetlane będą w nowym miejscu. Transgraniczna projekcja przez Olzę zastąpiona zostanie projekcją na Wzgórzu Zamkowym. fot: Ryszard DuławaDodaj do Facebook

Kino na Granicy zaprasza na darmowe, plenerowe projekcje w nowym miejscu

Już za tydzień o tej porze wszyscy miłośnicy cieszyńskiego Przeglądu Filmowego Kino na Granicy będą mieli za sobą pierwsze dni spędzone w towarzystwie polsko-czesko-słowackich filmów. Będziemy też już po pierwszej plenerowej projekcji, która wyjątkowo nie będzie wyświetlana nad brzegiem Olzy.

Kalendarz projekcji gotowy, koncerty zaplanowane, teraz pozostaje tylko czekać na 30 dzień kwietnia i oficjalne otwarcie 15. edycji Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. Czym w tym roku zaskoczą nas organizatorzy? Spotkaniami ze znanymi twórcami oraz pierwszoplanowymi gwiazdami oraz niebywałą atmosferą, której przez 6 dni można zasmakować po obu stronach Olzy.

Od kilku lat niebywała atrakcją Przeglądu stały się transgraniczne projekcje przez Olzę, podczas której widzowie siedząc nad Olzą po czeskiej stronie rzeki oglądali film na ekranie znajdującym się po stronie polskiej. W tym roku formuła się zmienia, jednak bezpłatne projekcje plenerowe nie znikają. Od środy, 1 maja przez cztery kolejne wieczory na Wzgórzu Zamkowym wyświetlane będą filmy, które z pewnością miło będzie obejrzeć "pod gołym niebem".

A co znajdzie się w repertuarze plenerowego kina? Filmy, które wyświetlone zostaną pod Wieżą Piastowską to: "Samotáři" | "Samotni", "Starci na chmelu" | "Starcy na chmielu", "Trhák" | "Bomba" oraz "Noc na Karlštejně" | "Noc na Karlsztejnie". Najciekawiej chyba zapowiada się film "Noc na Karlsztejnie", czyli klasyczny czechosłowacki musical z Zamkiem Karlsztejn na pewno świetnie będzie się komponował z Wieżą Piastowską.

15. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w dniach 30 kwietnia-5 maja. Koncerty rozpoczynać się będą codziennie o godz. 22.30 w namiocie rozstawionym na Wzgórzu Zamkowym. Szczegółowe informacje na temat kalendarza projekcji można znaleźć na www.kinonagranicy.pl.

Co ważne, wciąż jeszcze można nabyć akredytacje na cały Przegląd Filmowy Kino na Granicy, w tym również na wszystkie imprezy towarzyszące w cenie 95 zł lub 570 koron, od 29 kwietnia będzie można kupić je w kasach: teatru im. Adama Mickiewicza, Kina Central oraz Kina Piast. Bilety na poszczególne koncerty odbywające się w ramach Przeglądu będzie można nabyć w biurze festiwalowym w cenie 25 zł lub 150 koron oraz 15 zł lub 90 koron dla posiadaczy akredytacji 3-dniowym. Uwaga! Biuro festiwalowe tegorocznej edycji Przeglądu Filmowego Kino na Granicy, wyjątkowo zmienia swoją lokalizację i w tym roku będzie się mieścić w siedzibie Euroregionu Śląska Cieszyńskiego, ul. Główna 1a w Czeskim Cieszynie.

Gazeta Codzienna także i w tym roku objęła swoim patronatem medialnym Kino na Granicy.

UWAGA KONKURS

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą dwa pojedyncze 3-dniowe zaproszenia na cieszyńskie Kino na Granicy. Nagrodę ufundowali organizatorzy przeglądu.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres prawidłową odpowiedź na pytanie: Proszę podać tytuły filmów, które wyświetlane były w zeszłorocznej edycji KnG podczas projekcji nad Olzą.Wygrywa osoba, która jako pierwsza prześle prawidłową odpowiedź na pytanie konkursowe.

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji) oraz numer telefonu.
Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odebrania w biurze festiwalu w budynku Euroregionu Śląska Cieszyńskiego (Hlavní 1A, 737 01 Český Těšín), który znajduje się vis-a-vis Kawiarni AVION/NOIVA, tuż za/przed mostem na Olzie, tym pod Wzgórzem Zamkowym.

Wysłanie odpowiedzi w konkursie, jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

PROGRAM PROJEKCJI PLENEROWYCH

 • 1 maja, godz. 21.00
  Samotáři | Samotni (David Ondříček, Czechy 2000)

  Pod koniec lat dziewięćdziesiątych w wielkim mieście siedmioro młodych ludzi w wieku od 23 do 33 lat stara się praktykować coś, co kiedyś było nazywane związkiem miłosnym... Śmieszno-smutny film według scenariusza Petra Zelenki. Wielki hit "nowej nowej czeskiej fali" przełomu wieków.

 • 2 maja, godz. 21.00
  Starci na chmelu | Starcy na chmielu (Ladislav Rychman, Czechosłowacja 1964)

  Urocza studentka Hanka wygląda niczym postać z bajki, kiedy w czasie wyjazdu Ochotniczego Hufca Pracy na zbiory chmielu pojawia się na kolacji w nowej sukience, pantofelkach na obcasie i kapeluszu na głowie... Legendarny czechosłowacki musical. Tego filmu nie można przegapić.

 • 3 maja, godz. 21.00
  Trhák | Bomba (Zdeněk Podskalský, Czechosłowacja 1980)

  Panu Jíšowi udało się złożyć swój pierwszy scenariusz w studio filmowym Barrandov. Jednak filmowcy całkowicie zmienili jego projekt - zamiast obrazu życia współczesnej wsi przygotowują wspaniałe muzyczne show... Prześmieszny film według scenariusza Ladislava Smoljaka i Zdeňka Svěráka, "ojców" Járy Cimrmana.

 • 4 maja, godz. 21.00
  Noc na Karlštejně | Noc na Karlsztejnie (Zdeněk Podskalský, Czechosłowacja 1973)

  Cesarz Karol IV ożenił się niedawno z Elżbietą Pomorzanką. Młoda żona tęskni za mężem i kiedy dowiaduje się, że Karol za kilka dni przyjedzie do zamku Karlsztejn, decyduje się również tam pojechać... Klasyczny czechosłowacki musical. Zamek Karlsztejn na pewno świetnie będzie się komponował z Wieżą Piastowską.

  KONKURS ZAKOŃCZONY! Osoby nagrodzone zostały poinformowane drogą mailową.

 • Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Uważam, że to wielka strata rezygnować z pokazów filmów nad Olzą.
  Zamieniacie coś oryginalnego na skalę całego kraju na zwyczajny pokaz na górze zamkowej. Do kitu, jestem bardzo rozczarowany że moi znajomi którym o tym opowiadałem nie skorzystają z tej atrakcji.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama