, czwartek 1 grudnia 2022
Zielone światło dla budowy gazociągu w Skoczowie
14 września 2011 roku w Kocobędzu oddano do użytku polsko-czeskie połączenie gazowe. fot: Marek OgrodzkiDodaj do Facebook

Zielone światło dla budowy gazociągu w Skoczowie

STEFAN MAŃKA
W zeszłym tygodniu Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, iż Rada Ministrów przyjęła nowelizację tzw. ustawy terminalowej przygotowanej przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Wejście w życie nowych przepisów ma znacząco przyspieszyć budowę i modernizację gazociągów przesyłowych. Dzięki tej decyzji już wkrótce, prawie 3 km gazociągu powstanie w Skoczowie.

Nowelizacja przepisów, o których informuje Ministerstwo Skarbu Państwa pozwala na rozszerzenie katalogu inwestycji, które mogą być realizowane w szybszym trybie, czyli tzw. inwestycji towarzyszących - niezbędnych do optymalnego wykorzystania możliwości terminalu LNG w Świnoujściu wraz z międzysystemowymi gazociągami Polska-Czechy, Polska-Litwa i Polska - Słowacja. Dzięki nowy przepisom w sumie powstać ma około 3,4 tys. km gazociągów, które zlokalizowane będą głównie w Południowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej Polsce.

- W ramach rozbudowy połączenia międzysystemowego Polska-Czechy powstanie gazociąg Skoczów-Komorowice-Oświęcim. Obecnie trwają prace planistyczne dla tej inwestycji. Na terenie Skoczowa, który należy do powiatu cieszyńskiego, zostanie wybudowane ok. 2,6 km gazociągu - poinformowała naszą redakcję Małgorzata Polkowska, rzecznik prasowy spółki GAZ-SYSTEM S.A. - operator Gazociągów Przesyłowych.

Łączna długość gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Skoczów-Komorowice-Oświęcim ma wynieść ok. 53 km. Planowana realizacja inwestycji to lata 2015-2017. Szacunkowa wartość inwestycji to 229,57 mln zł. Gazociąg ze Skoczowa do Oświęcimia ma być ważnym elementem systemu przesyłowego, który zaopatruje w gaz aglomerację śląską. Będzie on połączony z czeskimi gazociągami za pośrednictwem polsko-czeskiego łącznika Moravia, co z kolei ma wpłynąć na zróżnicowanie dostaw gazu i wzmocnienie integracji polskiego i czeskiego systemu przesyłowego z rynkiem europejskim.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama