, niedziela 10 grudnia 2023
Donald Tusk w Cieszynie: "To krok do budowy jednolitego rynku energetycznego w Europie" (zdjęcia, wideo)
Premierzy: Polski Donald Tusk (pierwszy z prawej) i Czech Petr Nečas otworzyli w Cieszynie i Kocobędzu interkonektor gazowy. fot: Marek OgrodzkiDodaj do Facebook

Donald Tusk w Cieszynie: "To krok do budowy jednolitego rynku energetycznego w Europie" (zdjęcia, wideo)

KATARZYNA KOCZWARA
Premierzy Polski i Czech, Donald Tusk i Petr Nečas otworzyli najpierw w Cieszynie, a później w Kocobędzu polsko-czeskie połączenie gazowe. Inwestycja ta ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne i być ważnym elementem korytarza Północ-Południe.

Gazociąg Polska-Czechy realizowany jest przez polskiego Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. wraz z czeskim operatorem systemu przesyłowego Net4gaz s.r.o. - Gazociąg Polska-Czechy jest drugim połączeniem krajowego systemu przesyłowego z systemem Unii Europejskiej, a jednocześnie realizacją jednego z najważniejszych unijnych priorytetów - zapewnienia swobodnego przepływu gazu pomiędzy państwami członkowskimi. Zrealizowane na południowej granicy połączenie jest elementem wdrażanej przez Gaz-System S.A. strategii zwiększania integracji rynków gazu w Europie Centralnej poprzez budowę transgranicznej infrastruktury przesyłowej w ramach tzw. gazowego Korytarza Północ-Południe - powiedział Jan Chadam, prezes zarządu Gaz-System S.A.

W środę, 14 września, w Cieszynie podczas uroczystego otwarcia o znaczeniu tego połączenia mówił premier Polski. - To jest kolejny krok do budowy jednolitego rynku energetycznego w Europie. Bardzo ważny, ponieważ oba nasze kraje, tak jak inne tego regionu, boleśnie odczuwały kryzysy gazowe. Było to efektem specyficznej relacji energetycznej Europy z głównym dostarczycielem gazu, jakim jest Rosja, ale także niewystarczającą ilością połączeń tzw. interkonektorów. Jeden z nich mamy dziś przyjemność otworzyć - przyznał Donald Tusk. - To układa się w bardzo logiczną strategię bezpieczeństwa dla obywateli naszych krajów, całej Europy. To nie tylko bezpieczeństwo na wypadek kryzysu gazowego, to także możliwości handlu gazem. Liczymy, że będzie elementem Korytarza Północ-Południe, którym w przyszłości popłynie gaz z Norwegii na południe Europy.

PISALIŚMY: Moravia: Polsko-czeski rurociąg rusza w połowie września

Petr Nečas, premier Czech, wyciąga wnioski z przeszłości. - Pamiętamy rok 2009, kiedy ruszała czeska prezydencja w UE i została naznaczona poprzez kryzys gazowy. Jestem zadowolony, że udało nam się wtedy przeforsować dofinansowanie tego wspólnego projektu z funduszy europejskich - przyznał podczas wizyty w Cieszynie.

Podczas budowy gazociągu konieczne było wykupienie terenów, a także wejście na prywatne działki. Większość osób, których ten problem dotyczył, z załatwienia formalności jest zadowolona. - Były osoby niezadowolone, ale byli też mieszkańcy, których usatysfakcjonowało wysokie odszkodowanie za przekazany teren bądź zniszczenia wynikające w prowadzonych prac na ich terenie - zauważyła Janina Żagan, burmistrz Skoczowa. Sama gmina takie odszkodowanie za wycięte drzewa także otrzymała. Są też inne powody do zadowolenia. - Gmina będzie z tej inwestycji czerpać korzyści związane z podatkiem - dodała burmistrz.

Projekt budowy interkonetora składał się z dwóch części. Gaz-System S.A. wybudował gazociągu o średnicy 500 mm i długości 22 km, biegnący od granicy polsko-czeskiej na trasie Cieszyn-Skoczów oraz stację pomiarową w rejonie Cieszyna. Budowa odcinka gazociągu została zakończona już w 2010 roku, a stacji pomiarowej w sierpniu 2011 r.

 Po stronie czeskiej Net4gas s.r.o był odpowiedzialny za budowę gazociągu o średnicy 500 mm, długości ok. 10 km, biegnącego od granicy między państwami do miejsca włączenia do systemu przesyłowego na terytorium Czech w gminie Kocobędz. Firma potrzebowała zaledwie 5 miesięcy (od kwietnia do sierpnia 2011 r.) na pełne ukończenie czeskiej części połączenia międzysystemowego o nazwie STORK.

PISALIŚMY: Gaz popłynie przez Olzę

Projekt budowy interkonektora Polska-Czechy jest współfinansowany przez Wspólnotę Europejską ze środków europejskego programu energetycznego. Na polską część projektu pozyskano 10,5 mln euro, natomiast strona czeska otrzymała 3,5 mln euro, co stanowi około 50% planowanych wydatków.

Komentarze: (37)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

wyraźnie rosną... jaj nie zagotujecie z powodów oczywistych, ale uwaga, siano we łbie się może zapalić:)

Antyplatformowe nastroje zaostrzyły się w Poznaniu. Podczas meczu Lech-Wisła kibice skandowali „Donald, szuszwolu, zabijasz piękno futbolu!”. W efekcie przed sądem stanąć ma „Klima” – kibic Lecha prowadzący doping. Za „suszwola? Nie, za... opuszczenie krzesełka i prowadzenie dopingu z niewłaściwego miejsca.

a Metallica się skończyła po Kill 'em All

styl i ortografia zdradzają nam radiomaryjnego autora

Pszepraszam Was Rodacy, ze tak kiepsko mi idzie rzondzenie krajem. Kajam sie i do błędóf przyznajem.

na propozycje poddania się badaniom psychiatrycznym..

Już niedługo Panie Tusku , i wrócisz Pan do szkoły uczyć dzieci prac ręcznych.

...bo nie chce mi się pracować. Donek Rypiący Gałę

piękny okaz politycznego harakiri - dziękuję, Panie Jarosławie.

Ciekawe, gdzie tego dnia drużyna Tuska "haratnęła sobie w gałę".

diagnoza potwierdzona, dodatkowe zalecenia: odstawić całkowicie radiomaryje

Weź sam sobie wyluzuj w rajtuzie. Pewnie u ciebie to standard.

widać wyraźnie ze masz depresję głęboką - wyluzuj rajtuza!

Myślałam, że premiera mamy normalnego wzrostu, a tu taki mały pomarszczony łysiejący facet. Skąd u niego taka zmierzła mina w tak radosnej chwili?

biedne wasze nerwy- tu sie nie ma co denerwowac na politykow bo i tak nie wiecie nawet cwiartke tego co sie w tym kraju dzieje i jakie sa uklady i priorytety. lepiej sie napic z czechami piwka i zjesc knedliczka i o miec to wszystko w d.. poki jest za co.

Ty to jeszcze nigdy w Europie nie byłeś tak naprawdę. A szkoda, naprawdę

Leming, kiedy tylko otworzy usta, zaczyna pohukiwać jak sowa mądra inaczej.
Wybija się na plan pierwszy podstawowa cecha leminga, która odróżnia go od reszty platformerskiego elektoratu. Wybija jak woda ze studzienki albo i lepiej. Leming nie myśli, leming wie. Zakres tej wiedzy nie jest zbyt okazały, ale wystarczy, by opluć, osikać lub dokonać innej nieskomplikowanej czynności na literę „o” wobec każdego, kto myśli inaczej. Przepraszam, rozpędziłem się. Do każdego, kto po prostu myśli.

Wszyscy z PO sie tu zjeżdżają przed wyborami. Był Niesiołowski, Komorowski a teraz Tusk. Jakby czytali komentarze, to widać całkiem niepotrzebnie, bo większość będzie głosowac za PO lub SLD:)

dla wyjaśnienia Polska płaci ok. 20% drożej za rosyjski gaz niż Niemcy. Prawdopodobnie Czesi też maja tańszy gaz?

Ale się Pisiarstwo rozpisało.

A miała być obniżka podatków – jest ich podwyżka. Miało być odciążenie polskiej przedsiębiorczości – są kolejne ograniczenia i postępujące regulacje. Miało być tanie państwo – jest niespotykany rozrost biurokracji. Miała być równowaga finansów – jest bezprzykładne, ryzykanckie zadłużanie kraju. Miała być generalna reforma państwa – jest zastój i dryf. Miała być nowoczesna infrastruktura – jest pogorszenie się funkcjonowania państwa we wszystkich sferach, zwłaszcza transportu, marnotrawstwo powodujące, że budujemy najdroższe w Europie stadiony, a rząd puszy się rozkopanym krajem.

Miały być rządy miłości i spokój społeczny – są nieustająca nagonka na opozycję

wpis z godz.6:18:54 należy usunąć - nawołuje do nienawiści - chyba nie trzeba prokuratury powiadamiać

To jednak pełna paranoja. Od miesięcy słyszę od rządzących, że ładujemy w Europie akumulatory, że pozytywna energia, że nasz entuzjazm, że nasz optymizm… i nagle po tej potężnej "Odzie do radości", potworny zgrzyt – całkowita zmiana tempa i nastroju – "Marsz żałobny". Rostowski wieszczy w Brukseli: - Wojna będzie i trzeba zwiewać do USA. Kompletna paranoja. Czy już jutro mam ogołocić bank z moich oszczędności? Propaganda Pana ministra nie była jednak poprawna, bowiem w PE można krytykować jedynie najwyżej równych, a nie równiejszych. Co zadziwiające Rostowski wieszczy wojnę jednocześnie obcinając wydatki na nasze wojsko? To niekonsekwencja, głupota czy już zdrada?

hahaha!... ale smieszne..:) bajka w sam raz na poziom elektoratu radiomaryjnego wymyślona. Tumanom, oszołomom i nierobom spod znaku sierpa, młota, krzyża i swastyki - mówimy zdecydowane "Paszli w p.zdiec!"...

Aktywista z Platformy Obywatelskiej zwraca się do wnuczka:- Obniżymy podatki o połowę, wybudujemy bezpłatne autostrady, uzdrowimy służbę zdrowia, nakarmimy wszystkie dzieci, uczniom
kupimy laptopy … – A jutro jaką bajkę ci opowiedzieć ?

... a o faszystowskim bolszewizmie Kaczyńskiego dowiedziałeś się z TVN-u i GW, prawda? biedaku, masz mało odporny mózg na proste manipulacje.

a za rzadow innych to mysla ze byloby lepiej ..??? Juz widzielismy jak bylo !!!!!!

Kolejna pozytywna inwestycja polsko-czeska dzieki unijnym pieniadzom . To tylko z korzyscią dla mieszkancow regionu. Jak można marudzic i postepu w tym kraju nie widziec mimo trudnej sytuacji gospodarczej w calej Europie....///!!!!!

Pan Premier strasznie pomarszczony, nie służy mu rządzenie. ;-)

partii rządzącej jej ster, żeglarz i okręt Jego Wysokość Pan Premier, Słońce Peru, Księżyc Funduszy Emerytalnych, Cudotwórca, Król Drugiej Irlandii, Zielonej Wyspy i Pogromca Kibiców.....etc

tyle potrafi, nie tylko w kampanii, a przez wszystkie ostatnie lata - przyjść coś odkręcić, przeciąć wstęgę... zero umiejętności rządzenia, dług publiczny się pogłębia, już 80 tys. zł na obywatela. Bo trzeba podzielić resorty między koleżków, którzy też kiedyś coś dla niego zrobili. I tak się kręci. Zero miłości do ojczyzny. "Nie ma biednych narodów, są tylko źle rządzone"

Pamiętacie Państwo, jak premier Donald Tusk z pompą otwierał nową obwodnicę Wrocławia? Tak, tak to ta sama, która według premiera miała być darmowa. Ale z czasem okazało się, że nie dla wszystkich. Za przejazd będą płacić m.in. samochody ciężarowe. Czy tym razem też jest gdzieś ukryty hak?

i tamatu ze tak autorytarnie sie wypowiada co jest korzystne a co nie a tak naprawde to gó.... wie !! To jakis kolejny przeciwnik normalnego zycia w naszym demokratycznym panstwie !!!! Narod jest bardzo madry w swej wiekszosci i dlatego nie zaglosuje na Pisiorow !!!!!!!!!!!!!

Jak nam się może opłacać brać gaz od Czechów skoro oni mają gaz od Rosji. To jakżesmy podpisali długoterminowy kontrakt na jakich zasadach. Przecież to ten sam gaz, a Czesi mają dużo tańszy. Drogi gaz podpisany kontrakt na wiele lat. W dodatku amerykańska firma wydobywa gaz łupkowyt ,jakby nie było polskich firm. Jesteśmy krajem uzależnionym od zachodu i ich białyumi murzynami. Najwięcej jesteśmy uzależnieni os zachodnich banków. Nie wiem jak można się tak zachwycać nie ma czym wręcz przeciwnie ubolewać nad sprzedaną gospodarką Polską i złymi negocjacjami. W dodatku jest to polityka przedwyborcza a głupi naród to kupuje i głosuje na PO

dyrektorów tych wszystkich zatęchłych i kosztownych miejskich przybudówek, poczynajac od Zamku i MOSiRu, a kończąc na ZBM.

Szczurek powinien zmienić stylistę - takie garnitury przestały byc modne w połowie la 90 tych!!!
Powinien wziąć przynajmniej w tym zakresie z Tuska!!! Burmistrz ma za szerokie spodnie i zbyt długą marynarę...

za normalność w naszym kraju. Nigdy więcej faszystowskiego bolszewizmu Kaczyńskiego i spółki.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama