, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Wspólna strategia województwa śląskiego i małopolskiego
Trwają prace nad Strategią dla Rozwoju Polski Południowej w obszarze Województw Małopolskiego i Śląskiego do roku 2020.  fot: Tomasz Żak/www.slaskie.plDodaj do Facebook

Wspólna strategia województwa śląskiego i małopolskiego

AK
Trwają prace nad Strategią dla Rozwoju Polski Południowej w obszarze Województw Małopolskiego i Śląskiego do roku 2020. W sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyło się posiedzenie przedstawicieli Sejmików z udziałem marszałków - Mirosława Sekuły i Marka Sowy. W najbliższym czasie podjęta zostanie uchwała. Strategia zakłada m.in. poprawę łączności i komunikacji między miastami obu województw.

Przyjęty w sierpniu 2012 r. przez zarządy województw małopolskiego i śląskiego projekt strategii zakłada uczynienie z Polski Południowej nowoczesnego i atrakcyjnego regionu w Europie. W najbliższych miesiącach sejmiki obu województw spotkają się na wspólnym posiedzeniu w Krakowie. Podejmą wtedy uchwałę o przyjęciu strategii. Co da nam ten dokument?

Priorytetowymi obszarami współpracy w Strategii są w szczególności: gospodarka, polityka inwestycyjna, sektor turystyki i kultury (w tym promocja i rozwój usług turystycznych), kapitał ludzki (z uwzględnieniem monitorowania ponadregionalnego rynku pracy i zarządzania kierunkami kształcenia oraz polityki ochrony zdrowia), ochrona środowiska (w szczególności jakość powietrza i wód, hałas, ochrona krajobrazu), infrastruktura w zakresie: energetyki, działań przeciwpowodziowych, komunikacji (sieci komunikacyjne i telekomunikacyjne), transportu, w tym połączenia drogowe, kolejowe (w tym kolej aglomeracyjna), lotnicze (koordynacja funkcji lotnisk) i wodne, rewitalizacja przestrzeni miejskich i współpraca transgraniczna.

Jednym z kierunków działań w ciągu najbliższych lat będzie m.in. poprawa wzajemnej dostępności głównych ośrodków miejskich, m.in. poprawa łączności komunikacyjnej: Aglomeracja Górnośląska - Kraków - Częstochowa - Bielsko Biała. W srategii mowa również o koncentracji potencjału rozwojowego, w tym gospodarczego w najbliższych latach, opartej na bazie dużych ośrodków miejskich. Mowa tu m.in. o układzie Kraków - Częstochowa - Aglomeracja Górnośląska - Bielsko-Biała - Rybnik - Ostrawa. Dzięki współpracy oraz zapewnieniu pewnych powiązań może on odgrywać znaczącą rolę w procesach gospodarczych Polski i Europy.

W dokumencie znajdziemy również informację na temat m.in. planu budowy drogi S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku‐Białej w wariancie przebiegu przez powiat oświęcimski, stworzenie sieci współpracy placówek medycznych, rehabilitacyjnych i uzdrowiskowych, stworzenie platformy udostępniania oferty turystycznej integrującej systemy informacji i rezerwacji turystycznej funkcjonujące w obu regionach.

- Jestem przekonany, że południe Polski ma szansę stać się przestrzenią przyspieszonego rozwoju, a uchwalona Strategia stanie się dobrą propozycją dla władz centralnych i wzorem dla innych - można przeczytać na oficjalnej stronie województwa śląskiego wypowiedź marszałka Mirosława Sekuły. - Skorzystajmy z potencjału, jaki tkwi w obu naszych województwach. Umiejętne wykorzystanie łączących nas elementów doprowadzi do sukcesu i plan wspólnego rozwoju się powiedzie - komentuje również marszałek Marek Sowa.

Informacje dotyczące opracowywanego dokumentu znajdują się na stronie internetowej Samorządu Województwa Śląskiego.

.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a gdzie miałby się w tych strategiach znaleźć Cieszyn??

Rzecz jasna, same korzyści i nowe miejsca pracy w administracji dla koordynatorów.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama