, wtorek 21 maja 2024
Strategia Rozwoju Miasta Ustroń: Marzenia, czy realne założenia?
Podczas czwartkowej sesji przedstawiciele Delty Partner, autorzy nowej strategii, przedstawili prezentację multimedialną. fot: AKDodaj do Facebook

Strategia Rozwoju Miasta Ustroń: Marzenia, czy realne założenia?

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Strategia Rozwoju Miasta Ustroń: Marzenia, czy realne założenia?

Strategia powstała na podstawie konsultacji w Urzędzie Miasta, rozmów, ale przede wszystkim na podstawie analizy ankiet, które wypełniło 378 mieszkańców Ustronia. fot. AK


Strategia Rozwoju Miasta Ustroń: Marzenia, czy realne założenia?

Czego brakuje w Ustroniu? fot. mat. pras.

Podczas lutowej sesji Rady Miejskiej przedstawiono propozycję Strategii Rozwoju Miasta Ustroń na lata 2014-2020. Według jej założeń w mieście najbardziej brakuje basenu, który znalazł się na liście kluczowych projektów do wykonania. Czy jest możliwość zrealizowania zamierzonych planów, czy to tylko marzenia?

Podczas czwartkowej sesji przedstawiciele Delty Partner, autorzy nowej strategii, przedstawili prezentację multimedialną. Nawiązano dyskusję. Strategia jednym odpowiada, inni mają do niej wiele zastrzeżeń. Do 15 marca radni mają czas, by przedstawić propozycje poprawek do powstającego dokumentu. Przewodniczący Rady Stanisław Malina zaznacza jednak, że chciałby, aby radni podjęli uchwałę w najbliższych miesiącach.

Strategia powstała na podstawie konsultacji w Urzędzie Miasta, rozmów, ale przede wszystkim na podstawie analizy ankiet, które wypełniło 378 mieszkańców Ustronia. - Jak na liczbę wszystkich mieszkańców w mieście, to wysoka liczba. Mieszkańcy bardzo się zaangażowali, szczególnie młode pokolenie Ustroniaków - stwierdza Mateusz Werpachowski z Delty Partner i dodaje, że strategia układa zamierzenia rozwojowe miasta, dlatego tak ważny głos mają przede wszystkim mieszkańcy Ustronia. - Braliśmy pod uwagę potrzeby zdefiniowane przez jednostki samorządowe, głos mieszkańców, otoczenie programowe i możliwości pozyskania środków - dodaje Werpachowski.

W strategii poddano ocenie atrakcyjność miasta, aspekty życia w Ustroniu. Respondenci odpowiedzieli również, jakie są ich oczekiwania i czego najbardziej im w Ustroniu brakuje.

Ustroń okazał się najlepszy dla kuracjuszy pod względem oferty, jak i infrastruktury. Najgorzej oceniona została oferta, warunki i obsługa inwestorów zewnętrznych. Wysoko oceniony został poziom edukacji podstawowej i gimnazjalnej, czystość miasta, gospodarka odpadami, stan środowiska naturalnego. Najgorzej w rankingu wypadła m.in. infrastruktura sportu i rekreacji i jakość sieci drogowej.

21 proc. ankietowanych uważa, że w Ustroniu najbardziej brakuje basenu, 13 proc. ankietowanych wskazuje na ośrodki sportowe, dopiero na trzecim miejscu znajdują się remonty dróg. Na liście projektów znalazły się m.in. rewitalizacja stadionu KS Kuźnia, budowa kąpieliska miejskiego, uporządkowanie i rozwój systemu kanalizacyjnego oraz zaopatrzenia w wodę, budowa drogi zbiorczej-obszarowej "Pod Skarpą” - etap III i IV, rewitalizacja dworców kolejowych, stworzenie centrum komunikacyjno-parkingowe w rejonie dworca kolejowego Ustroń Zdrój.

Radna Bogusława Rożnowicz ma wątpliwości, co do ilości osób, które wzięły udział w ankiecie i uważa, że można by było dodatkowo jeszcze zastosować inną formę, aby zasięg badanych się powiększył. Zwraca również autorom uwagę na zbytnią szczegółowość zastosowaną w niektórych punktach. - Daję wyraz swoim wątpliwościom. Gdy można wykonać coś lepiej, czemu tego nie zrobić. W odpowiedzi Werpachowski przyznaje: - Można, co nie znaczy, że się da. Dysponowaliśmy ograniczonym budżetem i zastosowaliśmy najbardziej odpowiednią formę - tłumaczył. - W skali ogólnej liczby mieszkańców, naprawdę bardzo wiele osób włączyło się w tworzenie strategii - przyznaje Bartosz Tyrna z Delty Partner.

Radna Rożnowicz nie kryje obaw. - Wszystkie projekty kluczowe, zaplanowane inwestycje, mimo że są bardzo ważne, generują wielkie koszty. Czy nie warto się zastanowić, czy do strategii nie wpisać jakiejś inwestycji, która przynosiłaby miastu zyski. Jesteśmy w dobrej kondycji finansowej, ale to nie zmienia faktu, że wpływy z podatków też są ograniczone - przyznaje radna.

- Strategia jest "dokumentem żywym". Każdego roku ulega w pewien sposób zmianie. Zadania realizować będziemy w oparciu o konkursy. Uszczegóławianie ich na dzień dzisiejszy nie ma sensu. Jeżeli pozyskamy pewne środki, dana inwestycja znajdzie się w budżecie i to w nim zawrzemy wtedy konkrety. Nie mam większych uwag co do dokumentu strategii, chociaż lata, które obejmuje, to wbrew pozorom bardzo krótki okres i na pewno pewne zadania to olbrzymie wyzwanie dla nas - przyznaje Stanisław Malina, przewodniczący Rady Miejskiej i dodaje, że obecny dokument strategii nie narzuca do końca pewnego reżimu realizacyjnego. - Zapisy są elastyczne i w miarę pozyskiwania środków, o które miasto będzie się starać, będziemy mogli ustalać już konkretne rzeczy - przyznaje Malina.

Dokument jest w trakcie modyfikacji. Radni mogą zgłaszać jeszcze poprawki. Końcowy dokument strategii poznamy wkrótce.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Oczywiście postawmy w Ustroniu orliki a tam co będziemy się rozdrabniać nie 2 a 22 ! Ale proszę by te orliki utrzymywali radni którzy za tym optują. Proszę popytać w Istebnej... Jak tam żałują , jakie ogromne koszty generuje orlik. Każdy jest w stanie wydawać pieniądze ale co do pomysłów jak je zarobić to szanowni radni to już się nie wykazują. Komentarz dotyczące Ustronia które znajdują poniżej są. tak żałosne intelektualnie że poważnie obawiam się o poziom gimnazjum do którego uczęszczają ich autorzy.

Czemu żyjemy w mieście absurdu, gdzie łatwiej wybudować drogę donikąd (ul. Pod Skarpą), bezsensowne rondo przy SP2, wmawiając, że jest potrzebne, postawić pomnik za 70 tysi, wydać prawie 900 tysięcy na boisko wielofunkcyjne!!! Zamiast dofinansować budowę 2 Orlików?!

Miasto nie ma nic do zaproponowania mieszkańcom. Nie ma boisk (poza jednym do kosza w centrum), orlików. Nie ma basenu... miał być, jasne w 2006! Dziwie sie, że miasto tak po prostu oddało działkę niezabezpieczając się od ewentualnego nie dotrzymania terminu przez inwestora.... Czemu nikt nie beknął za błąd?!

jasne po co basen? po co orlik? po co żyć w takim mieście!

Nie ma basenu w Ustroniu a w diamencie a w mazowszu a w sanatorium?a odkryty na eltransie?co wy pleciecie?od ustronia 8km basen w skoczowie ,w Gołebiu sa miasta w polsce co maja dalej niz my na basen,gadnie o niczym.W Ustroniu tylko termy by cos daly jezeli sa gorace zrodla.

no i w Cieszynie sa baseny w Trzyncu w Wisle w Hotelu Stok

Sprzedano basen , nie zabezpieczając w zaden sposób interesów mieszkańców Ustronia. Kto personalnie za to odpowiada????Proszę o nazwisko !!!!!

było sprzedawać basen prywatnemu inwestorowi ??? teraz nie ma basenu, nawet brodzika, tylko brudna Wisła i zatłoczone brzegi. Radni powinni chyba wyciągnąć konsekwencje w stosunku do ówczesnych decydentów tej prywatyzacji !!! i wnioski na przyszłość.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama