, poniedziałek 29 kwietnia 2024
W powiecie bezrobocie nieznacznie spada
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy podsumowała rok 2014. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

W powiecie bezrobocie nieznacznie spada

Podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Dorota Bizoń przedstawiła informację na temat sytuacji na rynku pracy w roku 2014 i założenia na rok 2015.

- Sytuacja na powiatowym rynku pracy od lat jest taka sama, ale w grudniu 2014 roku odnotowaliśmy drobną pozytywną zmianę, bowiem pierwszy raz od dawna obniżyła się stopa bezrobocia poniżej 10 procent. W grudniu ubiegłego roku odnotowaliśmy stopę bezrobocia w powiecie cieszyńskim na poziomie 9,5 procenta, czyli 6 549 osób bezrobotnych - poinformowała Dorota Bizoń. - Niemniej już w styczniu bieżącego roku 9,9 procenta ogółu osób aktywnych zawodowo pozostawało bez pracy, a obecnie jest to 9,7 procenta - dodała.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy podsumowała rok 2014. - W ubiegłym roku 729 osób wzięło udział w organizowanych przez nas stażach, 281 osób skorzystało ze wsparcia na założenie firmy (jednorazowo przyznane środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej), z kolei 646 osób skorzystało z szerokiej oferty szkoleń - wymieniła Bizoń. - W sumie ponad 27 mln zł przeznaczyliśmy w roku ubiegłym na aktywizację lokalnego rynku pracy.

W roku 2014 Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie objął formami przeciwdziałania bezrobociu 2460 osób bezrobotnych. Z ogólnej ewidencji osób bezrobotnych wyłączono ok. 11 tys. osób i jest to o ok. 550 osób więcej niż w roku ubiegłym. Głównym powodem wyrejestrowań było podjęcie pracy - ok 5 tys. osób.

Jak wynika z przedstawionej informacji przez dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, w powiecie cieszyńskim najwięcej zarejestrowanych bezrobotnych jest w Cieszynie - ok. 1400 osób. Na drugim miejscu gmin jest Skoczów - ok. 950 zarejestrowanych bezrobotnych. Najmniej zarejestrowanych bezrobotnych jest w Dębowcu - ok. 200 osób.

Dorota Bizoń zachęcała do rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy. - Na przykład z naszego programu wsparcia na założenie firmy korzystają różne osoby. Mieszkaniec powiatu cieszyńskiego 50 plus, który pracował 16 lat jako blacharz samochodowy, ale stracił pracę z powodu nałogu. Teraz udało mu się założyć własną działalność gospodarczą i ma zamiar do swojego zakładu przyjąć uczniów, bo ma uprawnienia pedagogiczne - wymieniła Bizoń. - Innym przykładem jest mieszkanka naszego powiatu, także 50 plus, która wiele lat pracowała w telekomunikacji, ale po restrukturyzacji straciła pracę. Obecnie prowadzi własną firmę, sprzedaż produktów medycznych związanych z medycyną estetyczną i jest bardzo zadowolona z wyników finansowych - dodała.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Statystyka jest jak kostium bikini: pokazuje wiele, ale nie pokazuje najważniejszego.

No ASB odeszła do fotel wice i już bezrobocie spada - analogicznie kolejki w wydziale komunikacji starostwa tez się zmniejszyły ...

Ale szkolenia nie obniżają bezrobocia. Powodują jedynie, że niewyszkoleni są zwalniani i zastępowani wyszkolonymi. Bezrobocie jest jednak wciąż takie samo. Żeby bezrobocie spadło, musi ruszyć gospodarka, a na to PUP już nie ma wpływu. Do PUP-u ludzie się zapisują, żeby mieć ubezpieczenie, nic więcej.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama