, piątek 14 czerwca 2024
Stężenie pyłu zawieszonego w regionie utrzymuje się na wysokim poziomie
W Cieszynie norma zanieczyszczenia powietrza przekroczona jest o 162%. fot: ARCDodaj do Facebook

Stężenie pyłu zawieszonego w regionie utrzymuje się na wysokim poziomie

Średnio od 22 stycznia na wszystkich stacjach meteorologicznych w województwie śląskim odnotowano przekroczone średnie limity stężenia pyłu zawieszonego. - Sytuacja będzie się utrzymywała tak długo, dopóki pogoda nie pokaże nam swojego innego oblicza - komentuje Agata Bucko-Serafin z bielskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

WIOŚ w Katowicach poinformował o przekroczonych wartościach dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3). W Cieszynie norma przekroczona jest o 162%. - Wysokie stężenia wynikają z tego, że mamy bardzo niską temperaturę ujemną, wobec tego intensyfikuje się spalanie paliw związane z ogrzewaniem pomieszczeń. Niska emisja, która utrzymuje się blisko powierzchni ziemi negatywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Bezwietrzna pogoda dodatkowo pogarsza sytuację, pył cały czas wisi nad naszymi miastami - wyjaśnia Agata Bucko-Serafin, kierownik z bielskiej delegatury WIOŚ.

Podobna sytuacja utrzymuje się na Zaolziu. Stacja monitorująca poziom emisji pyłu zawieszonego w Czeskim Cieszynie wskazuje koncentrację poziomu pyłu w okolicach 190 μg/m3.

W najbliższych dniach sytuacja meteorologiczna nie przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie. - Tak wysokie stężenie będzie utrzymywać się dopóki nie zmieni się sytuacja meteorologiczna, na ten moment jesteśmy bezsilni - dodaje Serafin.

W okresie przekroczonych norm jakości powietrza zaleca się ograniczenie ruchu pojazdów samochodowych, a przede wszystkim rezygnację ze spacerów czy unikanie wychodzenia z domów zwłaszcza osobom starszym, alergikom i astmatykom.

Informacje na temat jakości powietrza w województwie śląskim można sprawdzać na www.stacje.katowice.pios.gov.pl/monitoring/.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama