, niedziela 23 czerwca 2024
Sprawdź poziom jakości powietrza w gminie Chybie
Zastosowane mierniki wyposażone są w system monitoringu jakości powietrza firmy Airly, który pomaga budować świadomość i gromadzić informacje na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza na danym terenie.  fot: arch. GCDodaj do Facebook

Sprawdź poziom jakości powietrza w gminie Chybie

red.mat.pras
Sprawdź poziom jakości powietrza w gminie Chybie

Placówki oświatowe znajdują się niemal w centrum każdego z sołectw lub w jego pobliżu, dzięki czemu każdy będzie mógł monitorować miernik zlokalizowany najbliżej jego miejsca zamieszkania.

Od 11 lutego każdy mieszkaniec Gminy Chybie może na bieżąco monitorować jakość powietrza w swojej okolicy.

Pomiary są możliwe dzięki czterem miernikom zanieczyszczenia powietrza, które w zeszłym tygodniu zamontowane zostały na budynkach szkół:

1) Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego nr 1 w Chybiu, Chybie ul. Bielska 80
2) Szkoła Podstawowa im. Ludwika Kobieli nr 2 w Chybiu, Chybie ul. Szkolna 8
3) Szkoła Podstawowa im. Pawła Kojzara w Mnichu, Mnich, ul. Kopernika 12
4) Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zaborzu, Zaborze ul. Karola Miarki 7

Placówki oświatowe znajdują się niemal w centrum każdego z sołectw lub w jego pobliżu, dzięki czemu każdy będzie mógł monitorować miernik zlokalizowany najbliżej jego miejsca zamieszkania.
Zastosowane mierniki wyposażone są w system monitoringu jakości powietrza firmy Airly, który pomaga budować świadomość i gromadzić informacje na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza na danym terenie. Ta wiedza pozwoli potem lokalnym władzom na planowanie i wdrażanie rozwiązań, które wpłyną pozytywnie na poprawę jakości powietrza.

Sensory Airly są małe, łatwe w instalacji, mierzą stężenia PM1, PM 2.5 i PM10 w atmosferze. Dodatkowo mierniki te podają dane o aktualnej temperaturze, ciśnieniu oraz wilgotności powietrza.
Czujniki Airly mierzą stężenia cząsteczek stałych w powietrzu dzięki metodzie laserowej, zaś stężenia gazowe dzięki metodzie elektrochemicznej.

Wszystkie wyniki pomiarowe dostępne są na stronie: https://airly.eu/map/pl/ lub na stronie internetowej urzędu w zakładce „Stan jakości powietrza”.

„Ze względu na złą jakość powietrza Wójt Gminy Janusz Żydek wraz z Radą Gminy Chybie dokładają wszelkich starań by poprawić tę sytuację poprzez trwające kontrole kotłowni na terenie całej gminy, stały program dofinansowań do wymiany źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych, na stronie internetowej znajdują się materiały edukacyjne o tym jak w prawidłowy sposób palić w kotłach grzewczych, itp. W budżecie na 2020 rok zabezpieczone zostały środki na dofinansowanie wymiany pieców u kolejnych mieszkańców.” – czytamy na stronie UG

Pamiętajmy jednak, że walka o środowisko to nasza wspólna sprawa – przyroda bez człowieka będzie istnieć nadal, jednak człowiek bez przyrody nie będzie istnieć w ogóle.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama