, niedziela 19 maja 2024
Spółka SKO-EKO z zieloną energią
Miejska Spółka SKO-EKO zakończyła najważniejszą inwestycję w swojej 65- letniej historii. fot: DRDodaj do Facebook

Spółka SKO-EKO z zieloną energią

DR
Spółka SKO-EKO z zieloną energią


Spółka SKO-EKO z zieloną energią

Miejska Spółka SKO-EKO zakończyła najważniejszą inwestycję w swojej 65- letniej historii. Oczyszczalnia ścieków w Skoczowie przeszła modernizację w zakresie gospodarki osadowej wraz z odzyskiem biogazu oraz budową kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Skoczów. Produkcja biogazu co prawda trwa już od kilku miesięcy i rozpoczęła się w momencie zapoczątkowania procesu rozruchu próbnego, jednak wczoraj (10.01) spółka podsumowała cały projekt i związaną z nim inwestycję.

- Oczyszczalnia ścieków może kojarzyć się mało atrakcyjnie, ale dysponujemy tutaj i teraz technologiami, które dają możliwość wykorzystania produktów przetwarzanych powstałych na jej terenie w celu poprawy środowiska naturalnego – mówi prezes zarządu Spółki Anna Kwiatkowska.

Oczyszczalnia ścieków w Skoczowie powstała w latach 50. ubiegłego wieku. W ciągu tych 65 lat istnienia była kilkukrotnie rozbudowywana i modernizowana. Przez ten czas wypracowano efektywny system odbioru i oczyszczania ścieków, a także zwiększono obszar skanalizowania gminy Skoczów. W ostatnim czasie rozbudowano oczyszczalnię w zakresie gospodarki osadowej wraz z odzyskaniem biogazu, co sprawia, że wpisuje się ona w szereg producentów tzw. energii zielonej, powstałej ze źródeł odnawialnych. Proces oczyszczania ścieków na różnych etapach generuje powstawanie odpadów – często trudnych i kosztownych do zagospodarowania. Są one ponadto dużym zagrożeniem dla środowiska. Dzięki przeprowadzonej modernizacji oczyszczalnia jest w stanie odbierać i wykorzystywać powstały w procesie biogaz, który po odwodnieniu, odsiarczeniu i oczyszczeniu trafia do agregatu kogeneracyjnego i kotłów grzewczych. Spalanie biogazu napędza prądnicę, a powstała w ten sposób energia elektryczna zużywana jest na potrzeby oczyszczalni ścieków. W procesie odzyskiwane jest również ciepło, które jest wykorzystywane do podgrzania osadu do wymaganej fermentacji i ogrzania obiektów oczyszczalni. Kolejnym założeniem projektu była rozbudowa kanalizacji sanitarnej w sołectwach Pierściec, Kiczyce, Wilamowice, Wiślica oraz w rejonie ulicy Wiślickiej w Skoczowie.

- Inwestycja, którą razem przejmujemy do eksploatacji, polegała na uzupełnieniu ciągu technologicznego oczyszczalni ścieków o dodatkową ścieżkę przeróbki osadu powstałego w wyniku oczyszczenia ścieków, a następnie poddaniu go procesowi fermentacji w zamkniętej komorze fermentacyjnej i odzyskanie biogazu wytworzonego w tym procesie – mówi prezes zarządu Spółki Anna Kwiatkowska - Współcześnie oczekuje się od nas, aby w jak największym stopniu wykorzystywać możliwości pozyskania zielonej energii z odnawialnych źródeł, dzięki naszej inwestycji wykorzystamy powstały biogaz, metan do spalenia w silniku kogeneracyjnym, w celu uzyskania energii cieplnej do podgrzania osadu w komorze fermentacyjnej. Temperatura tego procesu wynosi około 37 stopni. Mamy nadzieję, że dysponować będziemy nadmiarem energii elektrycznej, którą wykorzystamy na własne potrzeby. W ten sposób wykorzystujemy zieloną energię powstałą z przetworzenia odpadów – podkreśla Anna Kwiatkowska.

Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł ponad 24 mln zł. Realizacja była jednak możliwa dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, z którym podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków europejskich. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniosło ponad 12 milionów, a wkład z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – nieco ponad 4 mln. Środki własne Miejskiej Spółki SKO-EKO Sp. z o.o. to ponad 7 mln zł.

- Nasze działanie jest ważne dla nas, dla mieszkańców gminy Skoczów, dla całej Aglomeracji Skoczów, w skład której wchodzą gminy Skoczów, Ustroń i Brenna, ważne są dla naszych dzieci, dla naszego turystycznego regionu, dla gości którzy nas w tym regionie odwiedzają. Ważne dlatego, że poprzez wykorzystanie powstałego metanu ograniczmy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery – zaznacza prezes zarządu Spółki.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama