, niedziela 5 maja 2024
Śląska Rzecz w cieszyńskim Zamku
Wystawę pokonkursową "Śląska Rzecz” otwarto w cieszyńskim Zamku. fot: Wojciech Trzcionka



Dodaj do Facebook

Śląska Rzecz w cieszyńskim Zamku

MM
Śląska Rzecz w cieszyńskim Zamku

Karolina i Piotra Jakoweńko otrzymali nagrodę za najlepszą realizację projektu graficznego. fot. Wojciech Trzcionka


Śląska Rzecz w cieszyńskim Zamku

Marcin Rajzer z firmy Kera-Ceramika odebrał statuetkę za najlepszy produkt. fot. Wojciech Trzcionka


Śląska Rzecz w cieszyńskim Zamku

Wszystkie nominowane do nagrody produkty, projekty i usługi można zobaczyć na pokonkursowej ekspozycji. fot. Wojciech Trzcionka

Raz w roku Zamek Cieszyn wyróżnia projektantów i producentów z województwa śląskiego, którzy wpływają na polepszenie warunków naszego życia tworząc przyjazne i funkcjonalne produkty, projekty graficzne oraz usługi. Coroczna gala połączona z wręczeniem nagród odbyła się w piątek. W gronie laureatów znalazł się mieszkający w Cieszynie ceramik Bogdan Kosak.

"Śląska Rzecz" to już cieszyńska tradycja, ponieważ konkurs odbył się już po raz siódmy. Do dziś jest to pierwszy i jedyny w Polsce konkurs, w którym nagradza się projekty graficzne, produkty oraz usługi z jednego województwa. W gronie laureatów znajdują się firmy i projektanci zajmujący się bardzo różnymi dziedzinami życia - nagradzano już m.in. piec grzewczy, odzież, komplet ceramiczny czy sygnalizator świetlny.
W tym roku przyznano nagrody za projekty, które pojawiły się na rynku w roku 2011. Tym samym grono laureatów powiększyło się o trzy kolejne ważne obiekty i przedsięwzięcia. Konkurs w poprzednich edycjach odbywał się w dwóch kategoriach: produkt oraz projekt graficzny, od tego roku dołączyły również usługi.

W kategorii produkt zdaniem jury najlepsze okazały się serie urn ceramicznych, stworzone przez Bogdana Kosaka, znakomitego ceramika od dwóch lat mieszkającego i pracującego w Cieszynie. Zaprojektowane przez niego przedmioty już po raz drugi otrzymują tytuł "Śląska Rzecz" - przypomnijmy, że kilka lat temu otrzymał nagrodę za zestaw do kawy i herbaty Tomaszów. Teraz stworzone przez niego modułowe urny na prochy zmarłych i pamiątki po nich mają szansę zmienić estetyczne przyzwyczajenia osób, które decydują się na taką formę pochówku bliskich. Projekt Bogdana Kosaka wdrożyła firma Kera-Ceramika. - Gdy poznaliśmy projekt Bogdana Kosaka, szybko zdecydowaliśmy się na realizację. Współpracujemy ze sobą od pewnego czasu, teraz najważniejszym jest aby przekonać Polaków, że urny mogą być funkcjonalne i estetyczne, posiadać również pewną wartość dodatkową - przekonuje Marcin Rajzer z Kera-Ceramika, firmy z Bielska-Białej.

W kategorii projekt graficzny jury za bezkonkurencyjny uznało "Opowieści nieobecnych" - serię audiowizualnych przewodników po dziedzictwie żydowskim w miastach województwa śląskiego autorstwa Piotra Jakoweńko, zrealizowanych przez Fundację Brama Cukermana z siedzibą w Będzinie. Natomiast w nowej kategorii - usługa - nagrodzono projekt "Sztuka przez dotyk" - udostępnienie zbiorów galerii malarstwa polskiego XIX-XX wieku osobom niewidomym i niedowidzącym w formie stałej trasy zwiedzania, zrealizowany w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Jury zdecydowało się na przyznanie jednej nagrody specjalnej, otrzymała ją firma JJA progress Andrzej Wolski sp. j. Z Bielska-Białej za zaprojektowaną przez Jakuba Gałęskiego kabinę dźwiękoszczelną Progress_box. To urządzenie pozwala na zredukowanie ilości decybeli, docierających do uszu osób pracujących np. w przemyśle. Wszystkie nagrodzono produkty i projekty można oglądać na pokonkursowej wystawie, trafiły na nią również obiekty nominowane do nagrody. Wśród nich znajdują się również i te powstałe w naszym regionie, wśród nich m.in. nowe projekty krzeseł i siedzisk firmy Paged Meble, panel dekoracyjny firmy Apperta z Puńcowa, paca z obracaną rączką firmy Kubala z Ustronia, usługowy serwis internetowy Decorshop.pl zrealizowany w firmie Fops czy identyfikacja graficzna serwisu YouLookNiceToday.pl, powstały w marce firmie Open English

Pokonkursowa wystawa to nie jedyna ekspozycja, którą od piątku można oglądać w Zamku Cieszyn. Wszystkie nagrodzone dotąd w 7-letniej historii konkursu obiekty trafiły na długo oczekiwaną stałą wystawę "Dizajn po śląsku". W ten sposób powstaje kolekcja najlepszych produktów z regionu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama