, wtorek 28 maja 2024
Śląska Rzecz to śląski znak jakości!
Laureaci oraz organizatorzy tegorocznej edycji konkursu "Ślaska Rzecz". fot: Dominik GajdaDodaj do Facebook

Śląska Rzecz to śląski znak jakości!

SM
Po raz 10 jury konkursu "Śląska Rzecz" zaprezentowała efekt poszukiwań dobrze zaprojektowanych produktów, usług i projektów graficznych z regionu, które zostały wdrożone w minionym roku. Wśród laureatów znalazły się firmy, projektanci i instytucje publiczne, które odważnie i odpowiedzialnie zmieniają Śląsk.

Jubileuszowa edycja konkursu była oczywiście okazją do przypomnienia jego historii, a także laureatów poprzednich edycji którzy zgodnie przyznawali, iż otrzymanie "Śląskiej Rzeczy" pozwoliło im rozwinąć skrzydła i nabrać pewności co do słuszności obranego kierunku rozwoju - Dziesięć lat temu sądziłam, że dizajn wiąże się wyłącznie ze stylistyką, ergonomią i funkcją produktu. Od tego czasu minęło dziesięć lat. Jednak przez cały ten czas Zamek Cieszyn wytrwale przekonywał, że dizajn jest narzędziem, które tworzy innowacje społeczne, i że można go używać jako skutecznego narzędzia strategicznego w biznesie. Mówił o tym ustami zapraszanych gości, ale również osób, które tworzą to miejsce i ten konkurs - mówiła przed ogłoszeniem wyników Magdalena Lubińska - właścicielka marki Moho Design, która w pierwszej edycji konkursu "Śląska Rzecz" zdobyła nagrodę w kategorii "produkt", za dywan inspirowany ludowym wzorem.

O tym, iż "Śląska Rzecz" stała się już znakiem jakości, który wyróżnia dobre, niebagatelne i estetyczne produkty, firmy oraz usługi przekonywał także Przemysław Smyczek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. - Po raz kolejny pomogli nam państwo wybrać perełki, które powstały w województwie śląskim, którymi będziemy mogli się chwalić - mówił podczas swojego wystąpienia Smyczek.

W kategorii "usługa" w tegorocznej edycji konkursu "Śląska Rzecz" nagrodzona została inicjatywa "Dizajn ze sznurka. Projekt aktywizujący społeczność inspirowany sztuką ludową” w ramach projektu "Dizajn na pograniczu. Re-kreacja miast na pograniczu polsko-czeskim", która zrealizowana została w gminie Czechowice-Dziedzice (projekt: Magdalena Kamińska Magdalena Zawieja). Najlepszą pracą zgłoszoną do konkursu w kategorii "grafika użytkowa" okazał się system informacji wizualnej dla budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wykonany przez dwie projektantki: Justynę Kucharczyk oraz Agnieszkę Nawrocką. "Śląską Rzeczą" w kategorii "produkt" mianowano w tym roku terminal parkingowy Multic wykonany przez firmę Multic Technology z Bielska-Białej, a zaprojektowany przez zespół, w skład którego wchodzili: Maciej Brzezicki, Andrzej Brzezicki, Rafał Białogłowicz, Adam Pilarz oraz Wojciech Zając.

Oprócz laureatów nagród głównych przyznana została także nagroda Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych w kategorii "produkt", którą otrzymała firma Paged Meble z Jasienicy, za kolekcję mebli K2. Nagrodę specjalną w tej samej kategorii otrzymała także firma Demar za trzewiki ochronne "Starr UP". Dwie nagrody dodatkowe przyznano również w kategorii "grafika użytkowa". Powędrowały one do Centrum Sztuki Współczesnej Kronika z Bytomia za książkę "Plica Polonica", oraz do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jejkowicach za system oznakowania zewnętrznego i wewnętrznego "Kierunek biblioteka".

Laureatów oraz projekty nominowane do wystawy można oglądać w Zamku Cieszyn do 26 lipca. Wystawa będzie także pokazywana przez cały sierpień w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Co racja to racja. Nagrodzonymi "rzeczami" faktycznie można się chwalić i otwierać oczy niedowiarkom.
Pytanie tylko czy można na nich zarobić? (pieniędzy nie dyplomów i pucharów).

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama