, niedziela 26 marca 2023
Skoczów bez Liceum Ogólnokształcącego?
Radny powiatowy zaleca, by zarząd powiatu rozpoczął rozmowy z władzami Skoczowa w sprawie odłączenia skoczowskiego liceum od ZSTiO i przywrócenie dawnej lokalizacji placówki na ul. Bielskiej. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Skoczów bez Liceum Ogólnokształcącego?

MB
W Skoczowie działa jedno liceum, ale nad szkołą wisi widmo zamknięcia. - W bieżącym roku szkolnym nie zdołano utworzyć nawet jednego oddziału w klasie pierwszej LO - wskazuje przewodniczący Rady Powiatu, Andrzej Bacza. Jedynym ratunkiem według radnego jest wyłączenie tej placówki z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

Podczas gdy w Skoczowie nie udało się zapełnić ani jednej klasy pierwszej w liceum, w Cieszynie system działa bez zastrzeżeń. - W Cieszynie mamy nadzwyczajną koncentrację tego typu szkół i oddziałów - podkreśla Andrzej Bacza.

Radny powiatowy zaleca, by zarząd powiatu rozpoczął rozmowy z władzami Skoczowa w sprawie odłączenia skoczowskiego liceum od ZSTiO i przywrócenie dawnej lokalizacji placówki na ul. Bielskiej.

- Przeniesienie liceum do ZSTiO było doraźnym działaniem podyktowanym wynikami ekonomicznymi. Ale na tę sytuację należy spojrzeć z dłuższej perspektywy czasu - mówi Bacza. - Jak wiemy, było to konsekwencją wcześniej podjętych działań lub paradoksalnie ich braku (negatywnego marketingu i być może niewłaściwych decyzji związanych z prowadzeniem szkoły). W obecnym stanie rzeczy brak zdecydowanych zmian spowoduje prawdopodobnie jego likwidację i pozbawienie uczniów ze Skoczowa oraz gmin ościennych możliwości nauki w pobliżu miejsca zamieszkania - dodaje.

W latach ubiegłych miasto inwestowało w budynek przy ul. Bielskiej. W 2006 roku zostało tam oddane do użytku nowe boisko. Z kolei po powodzi w 2010 roku w placówce przeprowadzono remont, w tym wymieniono wszystkie okna.

Jednak pojawia się pytanie, czy w latach nadchodzących będzie młodzież, która skorzysta z edukacji w działającym odrębnie skoczowskim liceum? - W nadchodzących latach 2016/2017/2018 liczba uczniów, którzy rozpoczną naukę w szkołach ponadgimnazjalnych (pochodząca tylko z terenów gmin: Skoczów, Strumień, Chybie, Brenna i Ustroń) będzie wynosiła szacunkowo ponad 750 osób w każdym roku - wylicza Andrzej Bacza. Przewodniczący Rady Powiatu zaleca, by reaktywować liceum przy ul. Bielskiej od roku szkolnego 2016/2017, a rozmowy w tym temacie rozpocząć niezwłocznie.

- Wiem, że władze gminy Skoczów rozważają różne koncepcje współfinansowania budynku szkoły np. koncepcja wspólnego funkcjonowania w jednym budynku LO wraz z Gimnazjum nr 2, co uważam za podejście optymalne, gdyż prawobrzeżna część miasta nie posiada gimnazjum - mówi radny.

Liceum Ogólnokształcące w Skoczowie powstało 24 lat temu, a zostało dołączone do Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Góreckiej w poprzedniej kadencji. - Liceum Ogólnokształcące w Skoczowie nie może istnieć w dotychczasowej formie - mówił w 2012 roku starosta, Jerzy Nogowczyk.

Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kładka?
Most – remont?
A dzieciaki z całej Osiedlowej, Zabawa, Zawiśle, Bajerki, Kiczycka itd. do gimnazjum na druga stronę Wisły, mijając po drodze piękny budynek byłego LO. To tylko u nas! Może zacznijmy też myśleć o uczniach (a nie tylko o zabezpieczeniu posad dla nauczycieli G2), bo jak uczy nas doświadczenie LO, to bez uczni szkoła przestaje istnieć.

Jakoś do G2 uczniowie przychodzą i nie po to żeby zabezpieczyć nauczycielom posady

Są kursy przygotowawcze (dla osób pełnoletnich) do egzaminów eksternistycznych z zakresu LO.
Po zdaniu egzaminów przed Komisją otrzymuje się świadectwo ukończenia LO dla dorosłych.
Tanio dla gminy, szybko dla petentów.

W Skoczowie nigdy nie było LO, jego powstanie to wynik chorobliwych ambicji np. pani W

Negatywnym marketingiem było nagłośnienie prawdopodobnych przenosin LO na Bajerki tuż przed rekrutacją!!!!
Pracuję w jednej z cieszyńskich szkół i wielu uczniów z okolic Skoczowa właśnie dlatego zrezygnowało z tego liceum.
Bali się niepewności co do ich edukacji, rozdzielenia, przenosin itp. Rozpoczynając swoją naukę chcieli kończyć ją zgodnie ze swoim wyborem, a nie żyć w niepewności gdzie i jak zakończy się ich edukacja!!!

Nie godzi się, by w mieście po którego brukach stąpał Nasz Święty Papież nie dobywały się licealne lekcje Naszej Jedynie Prawdziwej Religii.

@Paweł G. to przerzucenie kosztów na mieszkańców rodzic(e) wyjadą do GB aby utrzymać potomstwo a te w konsekwencji za nimi..

Panie Andrzeju! Proponuję Panu nutkę "Ale to już było..."

Połączenie LO z Gimnazjum nr 2 to poważny strzał w kolano dla p. Sitko. Niestety tak to się dzieje jak lewaki z PiSu obejmują władzę w gminie i powiecie.

No i bardzo dobrze, że zamykacie szkoły. Skoczów nie będzie ponosił ogromnych kosztów pensji nauczycielskich a Polska nie będzie inwestować w tanią siłę roboczą dla gospodarki brytyjskiej.

A może by tak zamknąć Liceum w Wiśle???

Przeniesienie liceum do ZSTiO było doraźnym działaniem podyktowanym wynikami ekonomicznymi. Ale na tę sytuację należy spojrzeć z dłuższej perspektywy czasu - mówi Bacza. - Jak wiemy, było to konsekwencją wcześniej podjętych działań lub paradoksalnie ich braku (negatywnego marketingu i być może niewłaściwych decyzji związanych z prowadzeniem szkoły). W obecnym stanie rzeczy brak zdecydowanych zmian spowoduje prawdopodobnie jego likwidację i pozbawienie uczniów ze Skoczowa oraz gmin ościennych możliwości nauki w pobliżu miejsca zamieszkania - dodaje.

Panie BACZA to jak miało liceum działać bez przenosin skoro młodzieży nie było? I jaki był ten negatywny marketing? co za b u c

Młodzieży nie było z określonych powodów. Pomysł połączenia LO z ZSZ spowodował stopniowy brak zainteresowania młodzieży tą szkołą. Czy tak trudno to wydedukować? W ciągu dwóch lat "zawieszenia w niepewności" szkoła straciła potencjalnych kandydatów. Stabilność szkoły i wsparcie organu prowadzącego - to podstawa!!!. W momencie kiedy Powiat ogłosił pomysł połączenia skoczowskich szkół tj. LO i ZSZ w skoczowskim liceum było po 3-4 klasy na roczniku, czyli około 300 uczniów. I nagle w następnym roku była tylko jedna klasa pierwsza , a potem żadnej klasy. Czy to nie zadziwiające, przy tak dużej liczbie absolwentów skoczowskich gimnazjów? Wystarczy łączyć fakty!!!!

Młodzieży nie było z określonych powodów. Pomysł połączenia LO z ZSZ spowodował stopniowy brak zainteresowania młodzieży tą szkołą. Czy tak trudno to wydedukować? W ciągu dwóch lat "zawieszenia w niepewności" szkoła straciła potencjalnych kandydatów. Stabilność szkoły i wsparcie organu prowadzącego - to podstawa!!!. W momencie kiedy Powiat ogłosił pomysł połączenia skoczowskich szkół tj. LO i ZSZ w skoczowskim liceum było po 3-4 klasy na roczniku, czyli około 300 uczniów. I nagle w następnym roku była tylko jedna klasa pierwsza , a potem żadnej klasy. Czy to nie zadziwiające, przy tak dużej liczbie absolwentów skoczowskich gimnazjów? Wystarczy łączyć fakty!!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama