, sobota 25 maja 2024
Powiat cieszyński: Jakie stawki za wywóz śmieci w gminach?
Samorządowcy podkreślają jednak, że wszystkie wyliczenia bazują głównie na danych szacunkowych a weryfikacja ze stanem rzeczywistym będzie następowała od początku funkcjonowania nowego systemu. fot: NYOBE/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Powiat cieszyński: Jakie stawki za wywóz śmieci w gminach?

AK, JM
Od 1 lipca 2013 roku zacznie obowiązywać nowy system dotyczący utrzymania czystości i porządku w gminach. Zgodnie z nowymi przepisami to właśnie gminy przejmą na siebie gospodarkę odpadami. W zdecydowanej większości gmin powiatu cieszyńskiego zdecydowano już o wysokości stawek za odbiór śmieci segregowanych i niesegregowanych. To na razie propozycje, a ostateczną wysokość opłat poznamy po zakończeniu przetargów na wyłonienie firm odbierających odpady.

- Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości w Ustroniu wynosić będzie 15 zł miesięcznie od jednego mieszkańca za odpady niesegregowane i 10 zł miesięcznie od jednego mieszkańca, jeżeli odpady będą zbierane i odbierane w sposób selektywny - mówi Stanisław Malina, przewodniczący Rady Miasta Ustronia. W sąsiedniej Wiśle radni opowiedzieli się za stawką 10 zł za odpady segregowane oraz 20 zł za odpady niesegregowane. Jak Poloczek, burmistrz Wisły, podkreśla, że przy ustalaniu ustawki uwzględniono specyfikę położenia i ukształtowania Perły Beskidów. To generuje dodatkowe koszty. W Istebnej zdecydowano się na stawki 7 zł i 14 zł, a w Brennej na 9 i 15 zł.

Niższe stawki będą obowiązywać w Cieszynie, gdzie opłata za odpady segregowane wynosić będą 8,30 zł za osobę, a za odpady niesegregowane 18,60 za osobę. Mniej za gospodarowanie odpadami komunalnymi zapłacą mieszkańcy na terenie gminy Skoczów. Będą one wynosiły 8,20 zł za odpady segregowane i 12,30 zł miesięcznie za odpady niesegregowane od osoby. W Zebrzydowicach zaproponowane stawki za odpady segregowane to 7,90 i 15,80 zł za odpady niesegregowane. Natomiast w Hażlachu wynoszą one 7,60 zł i 12,20 zł. Strumieńscy radni ustalili opłatę - 9 zł za odpady segregowane i 18 zł za odpady niesegregowane.

Decyzje co to wysokości opłat dalej nie zostały podjęte w Goleszowie, Dębowcu oraz Chybiu. - Podjęto uchwałę co do metody naliczania opłat. Stawki będą jednak znane dopiero po przetargu, który odbędzie się najprawdopodobniej w najbliższy piątek - mówi Artur Kulesza, zastępca wójta gminy Dębowiec, i dodaje, że większość gmin przy okazji podjęcia decyzji o metodzie naliczania opłat, uchwalała stawki, natomiast gmina Dębowiec wstrzymuje się tą decyzją do momentu przetargu, aby kwoty były jak najbardziej rzeczywiste. W podobnym tonie wypowiadają się urzędnicy Urzędu Gminy w Goleszowie. - Informujemy, że obowiązująca mieszkańców Gminy Goleszów stawka opłaty za odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych będzie podana do publicznej wiadomości po rozstrzygnięciu przetargu. Jednocześnie informujemy, że przewidywany termin rozstrzygnięcia przetargu to koniec lutego 2013 roku - informuje na stronach internetowych gminy Goleszów Lidia Poniatowska, główny specjalista ds. gospodarki odpadami w Referacie Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Goleszów.

Samorządowcy podkreślają jednak, że wszystkie wyliczenia bazują głównie na danych szacunkowych (ilość odpadów i koszty związane z ich odbiorem, transportem, zagospodarowaniem, liczbą mieszkańców zamieszkujących gminę) a weryfikacja ze stanem rzeczywistym będzie następowała od początku funkcjonowania nowego systemu (deklaracji od mieszkańców, wyniku przetargu na wyłonienie firmy odbierającej odpady z nieruchomości zamieszkałych), co może skutkować również koniecznością zmiany przyjętej stawki opłat.

- Tak źle napisanej ustawy nie widziałam jeszcze nigdy, a pracuję w samorządzie ponad trzydzieści lat - podsumowuje Bogusława Podżorska, sekretarz gminy Goleszów.

ue

Komentarze: (22)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To jeden wielki ciemnogród!

O matuchno! A u nas za segregowane 14 zł za osobę, a niesegregowane 21 zł. W mieście bezrobocie, a oni czyli Urząd Miasta dowala stawki z kosmosu

Mieszkam we wsi gminnej, w okolicach Płocka. Cena jaką ustalono od osoby to 15,- zl., co od czterech osób miesięcznie daje 60,- zł.
Do niedawna płaciłam m-cznie za śmieci 18,03 Zł., co dawało opłatę m-czną od osoby 4,50.Śmieci byly pozgniatane mocno upakowane. Wnaszej wsi jest dużo firm prywatnych, mieszczących się w domach prywatnych. Nie zostało to uwzględnione w oplatach za śmieci..Czyli znowu biedniejsi będą płacić za bogatych. Poza tym jest już ustawa w/g ktorej firmy zobowiązan e są do opłat na ekologię, za emisję spalin , za wprowadzanie opakowań, za utylizację kartonów. Tylko oni płacą, ale nikt tego nie odbiera, a jeżeli juz to niewielkie ilości. Pozostałe smieci lądują w koszacxh przydomowych.

Tak to już jest w naszym pięknym kraju.Oczywiście zdziera się kasę z rodzin wielodzietnych,bo dostały podwyżki o 7 i 15 zł i teraz ich rodzice dają to na śmieci,bo logiczne ,że jeśli przeliczamy na członka w rodzinie to im więcej dzieci tym więcej płacimy.Polska zamiast się rozwijać i iść do przodu to się cofa i co się dziwić że Polacy nie chcą rodzić dzieci i emigrują.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w grudniu 2012 r. wyniosło 4.111,69 zł - podał Główny Urząd Statystyczny.

To ja nie mam połowy sredniej krajowej brutto, po 32 latach ieprzerwanej pracy

Wielkie zdziwienie będzie kiedy gminy będą musiały dopłacać po kilka mln zł za zbiórkę odpadów w swoich gminach.Jedynie Ustroń i Brenna mają rozeznanie co do ilości odpadów ponieważ w tych gminach już od wielu lat /w Ustroniu od 1994r / obowiązuje system jaki wprowadza nieudalnie min .ochrony środowiska W tej branży pracuję od 35 lat i patrząc na stawki ,które uchwaliły gminy to trzeba powiedzieć , że są to stawki z powietrza bez jakichkolwiek wyliczeń .Gminy w ogóle nie interesowały się tym jaka cena odpadów jest w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów którą dla naszego "3" regionu jest Komart w Knurowie i wszystkie odpady zebrane na naszym terenie muszą tam trafić art 9e ust1 ustawy o utrzymanie czystości i porządku w gminach.

nasi samorządowcy jak dostali się do Rad i Sejmików, myślą że Pana Boga za nogi chwycili. Teraz tylko należy przeczekać do następnych wyborów, pokazywać się na publicznych imprezach, podawać rączki tu i tam i może następnym razem znowu wygramy wybory. Nowym pomysłom, niestety nie po drodze. Jak to określił, nieżyjący już M. Smolorz - mamy Partie Szaraków, a szykuje się nam Towarzystwo Szmaciarzy. W DZ z 04.01.2012 jest artykuł, a raczej konkurs "Człowiek Roku 2012" i patrze, i czytam, i oczom nie wierze jakich to mamy kandydatów: Burmistrz Szczurek za to, że robi kanalizację, Burmistrz Grygierek za inwestycje, Wójt Chybia Dubiańska za dbałość o środowisko, Dyrektor Książnicy Szeląg za projekt "Zaolzie Teraz", Gołębiowska Dyrektor Zamku za pomysłowość i konsekwencję, Kula Dyrektor Biblioteki za aktywność. Ja proponuje, żeby zrobić konkurs naszym włodarzom i dyrektorom za to.... że chodzą w ogóle do pracy, i że w ogóle chcą brać nasze pieniądze na wypłatę. Proponuję, żeby w każdym z ich urzędów, przy wejściu, postawić pracownika, który ich będzie codziennie głaskał po głowie za to, że przyszli do pracy i dawał im po cukierku. Czy w tym naszym kraju się już wszystkim powywracało w głowach?

Ja już nigdy nie zagłosuję na PO w każdym razie.

Ciekawe co zrobi w Cieszynie Szczurek jak będzie trzeba zrobić przetarg na odbiór tych odpadów i wygra firma zewnętrzna....Co stanie się z ZGK - zwolni tych ludzi wszystkich od śmiecie czy co ...ciekawe jak będą wyglądały papiery przetargowe...obowiązkiem radnych jest nadzorowanie tej istotnej społecznie kwestii !!!

Tak, najlepiej oddychać śmieciami spalonymi w domowych piecach , albo zamiast zbierać w lesie grzyby to lepiej patrzeć na dzikie wysypiska śmieci !!!
Jeszcze jedno zamiast wypisywać głupoty w komentarzach to lepiej poczytać trochę na temat tej ustawy. Gminy nie mogą zarabiać na "ustawie śmieciowej", jednak błędem jest ustalienie najpierw kwoty opłaty za wywóz nieczystości (nie tylko śmieci), a później robić przetargi dla przedsiębiorców (firmy będą przed przetargiem znać kwotę jaką gminy dysponują). Jedynie radni z gmin które najpierw ogłoszą przetargi dla firm świadczących usługi usuwania śmieci z terenu gminy, później dopiero wyliczą koszt opłaty za wywóz nieczystości postąpili słusznie. Jeszcze jedno wydaje mi się że zostałem pozbawiony PRAWA do wyboru tańszej firmy, za obywatela będzie decydował teraz urząd gminy.

Podobnie jest na drogach, najpierw założono astronomiczny wpływ dochodów z mandatów do budżetu państwa, a później, gdy sprawa się wydała zrobiono kampanię medialną o tym, że rząd ustawia setki fotoradarów wyłącznie z powodu troski o bezpieczeństwo kierowców.

Dla porównania, nasi zachodni sąsiedzi przykładowo w Okręgu: Bodensee k.Getyngi (Jezioro Bodeńskie) mają taki system naliczania opłat. Opłata roczna za wywóz śmieci:
gospodarstwo 1-osobowe - 72 Euro
gospodarstwo 2-osobowe - 111 Euro
gospodarstwo 3-osobowe - 119 Euro
gospodarstwo 4-osobowe - 121 Euro
gospodarstwa 5-osobowe i większe -126 Euro
Podsumowując 4-osobowa rodzina mieszkająca w cieszyńskim bloku zapłaci za rok: 4x 18,60zł x12 m. = 892,80 zł.
A nad jeziorem Bodeńskim ta sama 4-osobowa rodzina płaci 121 Euro czyli 121x 4,1 zł = 496,1 zł.
Pewnie u nas są lepsze pensje.

Twoje wyliczenia są nieprawdziwe. Na zachodzie obowiązkowa jest sgregacja a nowa ustawa też nakłada na każdego mieszkańca segregację odpadów. Wyżza stawka za odpady jest dla tych co nie będą segregować czyli jest karą za nieprzestrzeganie przepisów.

Skoro nie ma obowiązku meldunkowego - kto ustali i na jakiej podstawie ile osób faktycznie zamieszkuje dana posesję - wynajmuję bez meldowania pokoje dla np, 12 osób a płacę za wywóz śmieci tylko od 2 zameldowanych - oj będzie się działo z donosami oj będzie :)

No jasne, lepiej to wdychać w powietrzu po spaleniu śmieci w domowych piecach, lub zamiast zbierać w lesie grzyby to patrzeć na dzikie wysypiska śmieci !!!
Do poprzednich wypowiedzi, lepiej zamiast wypisywać głupoty to przeczytajcie co jest zapisane w "ustawie śmieciowej" na temat czy gminy mogą zarabiać na "ustawie śmieciowej" i to wszystko w tym temacie.
Jedynie słusznie postąpili radni w tych gminach gdzie cenę za wywóz śmieci ustalą po przetargach dla firm które będą świadczyć usługi w tej materii. W gminach gdzie ustalono ceny za wywóz śmieci (i nie tylko śmieci) przed przetargami po prostu podano kwoty za jakie mogą przystąpić do przetargu !!!
Co do nas płacących "podatek śmieciowy" jedynie co, zostaliśmy pozbawieni możliwości wyboru tańszego przedsiębiorcy który będzie usuwał od nas śmieci.

Przypomniał mi się serial amerykański serial wyprodukowany przez HBO "Rodzina Soprano". Jedna z działalności gangsterskich to był właśnie wywóz śmieci miejskich, na życzenie mafii "scentralizowany" w USA podobnie jak u nas PO zrobiło to dopiero teraz. Ciekawe czy nasz "Wołomin" przegapi ten szmal? Będziemy mieli wkrótce własny serial o gangsterach-śmieciarzach?

To głosujcie dalej na tego złodzieja to poznamy kolejne jego niespodzianki.

I znowu nasz kochany Tusk zrobił nam prezent siegając do naszej kieszeni. Na tym zarobia gminy i to ogromne pieniadze, gdyż dotychczas płaciło sie 59zł na kwartał za kosz, teraz płacić będziemy średnio 15-20zł od osoby,czyli rodzina 4osobowa 45-80 zł ALE NA MIESIĄC. Dotychczas firmy wywozowe na tym zarabiały to teraz GMINY OPŁYNĄ W DOSTATKU PIENIĘDZY. ,

misjonasz piszesz na temat na który nie masz fioletowego pojęcia. Jedyni z jednym się mogę zgodzić ze rzad wyprodukował ustawę śmieciową która się nadaje do worka koloru niebieskiego czyli na makulaturę.

I znowu nasz kochany Tusk zrobił prezent dla swych ukochanych operatorów maszynek do kręcenia lodów bowiem samorządy nie mogą na odpadach zarabiać - bo zarabianie czyli zysk zarezerwowany jest dla operatorów maszynek do kręcenia lodów... „Najpierw będzie dumping cenowy, potem bankructwa spółek komunalnych, przejęcie ich majątku za grosze, a na końcu podwyżki opłat za śmieci”. Tak burmistrz podwarszawskich Ząbek kreśli czarny scenariusz, którego beneficjantem mają być zagraniczne firmy (patrz w google.pl na hasło „czarna wizja śmieciowa”). Tak więc o szwedzkim modelu wykonywania usług komunalnych na zasadzie zbliżonej do non-profit - już można zapomnieć tak jak i o innych unijnych standardach zarządzania i finansowania w polskiej gospodarce odpadami komunalnymi (patrz w google.pl hasło „o tym, jak poważnie Szwedzi traktują ochronę środowiska”… ----- Przedsiębiorcy raczej niepolscy przy pomocy lodziarskiej ustawy śmieciowej przejmują polskie odpady - a wkrótce będą też "konsolidować" (czytać kupować) wodociągi bo mają dość nie przynoszącej zysków wody w Polsce... ---- Scenariusz lodziarskich interesów „jak tralala” ruszył pewnie pod nadzorem służb specjalnych aby ustalenia z "Pędzącego Królika" były gładko realizowane... Zostaniemy wkrótce goli i bosi – patrz w google.pl hasło „Rozbiór jedyną szansą dla Polski”. Tak więc po 22 latach od odzyskania suwerenności - zamiast implementacji unijnych reguł do polskiej gospodarki odpadami komunalnymi - mamy ustawę wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom chcącym kręcić śmieciowe lody a kryjący aferę urzędnicy sami już gubią się w swoich matactwach – patrz w google.pl hasło: „resort gubi się w argumentach”…

Ja tego tak czarno nie widzę,przecież czeka nas Polaków awans cywilizacyjny,segregując śmieci staniemy się Segregatorami,prowadząc selektywną zbiórkę zostaniemySelekcjonerami,a .teraz jesteśmy tylko Zbieraczmi

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama