, środa 19 czerwca 2024
W Czeskim Cieszynie chętnie segregują śmieci. A w Cieszynie?
W 2011 roku ZGK odebrał od mieszkańców 6640 ton odpadów zmieszanych oraz 698 ton odpadów segregowanych. fot: Jakub MarcjaszDodaj do Facebook

W Czeskim Cieszynie chętnie segregują śmieci. A w Cieszynie?

JAKUB MARCJASZ, STEFAN MAŃKA
Mieszkańcy Czeskiego Cieszyna są jednymi z najbardziej zdyscyplinowanych w województwie morawsko-śląskim jeśli chodzi o segregację śmieci. Pod tym względem, mimo że z każdym rokiem jest coraz lepiej, mieszkańcy Cieszyna są daleko w tyle.

W ubiegłym roku mieszkańcy Czeskiego Cieszyna wyprodukowali 4622 ton nieposegregowanych odpadów komunalnych i 1184 ton odpadów o większej objętości. Blisko 1661 ton nie znalazło się na wysypisku śmieci. Wszystko dzięki wydajnemu systemowi segregacji śmieci i zaangażowaniu oraz zdyscyplinowaniu mieszkańców. W porównaniu ze statystycznym obywatelem Czech, który w 2011 roku oddał średnio 39 kg posegregowanych odpadów, mieszkaniec Czeskiego Cieszyna oddał ich blisko 50,5 kg.

Miasto, które opracowało system segregacji śmieci, otrzymało właśnie certyfikat potwierdzający zmniejszenie ilości śmieci, które trafiają na wysypisko. - Ta nagroda jest również dla obywateli, którzy przyczynili się do poprawy stanu środowiska i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla - mówi Dorota Havlíková, rzeczniczka Urzędu Miasta w Czeskim Cieszynie.

W ostatnim kwartale 2011 roku Czeski Cieszyn spośród 42 gmin, w kategorii powyżej 4 tys. mieszkańców, znalazł się na piątym miejscu w skali województwa morawsko-śląskiego, pod względem sortowania odpadów. - Najwięcej surowców wtórnych to tradycyjnie makulatura, a następnie plastik i szkło - mówi Havlíková, która dodaje, że segregowanie śmieci pośrednio wpływa na roczną opłatę za ich wywóz. Ta w Czeskim Cieszynie jest stała dla wszystkich mieszkańców i wynosi 420 koron na osobę. Dzięki temu, że więcej śmieci jest segregowanych, jest ona niższa niż na przykład w sąsiednich miejscowościach, gdzie wynosi nawet 500 koron.

Śmieci coraz chętniej segregują też mieszkańcy Cieszyna. Jeszcze kilka lat temu Zakład Gospodarki Komunalnej, który obsługuje ok. 70 proc. rynku na terenie Cieszyna, odbierał około 30 tys. worków z posegregowanymi odpadami. Dziś jest ich już ok. 80 tys. Znane z przeszłości, nagminne przypadki podrzucania śmieci zmieszanych do worków na odpady segregowane, dziś należą już do rzadkości. - Sam proces segregacji daje wymierne korzyści dla naszego środowiska, jak również korzyści finansowe dla naszych klientów. Intensywne segregowanie zmniejsza ilość wytwarzanych odpadów zmieszanych, co daje możliwości ograniczenia częstotliwości ich wywozu, jednocześnie zmniejszając koszty odbioru odpadów komunalnych niesegregowanych - mówi Józef Szyguda, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Cieszynie, który dodaje, że osoby biorące udział w segregacji w systemie workowym mogą liczyć na zniżkę w opłatach za wywóz odpadów zmieszanych.

W 2011 roku ZGK odebrał od mieszkańców 6640 ton odpadów zmieszanych oraz 698 ton odpadów segregowanych. Najwięcej wśród nich było odpadów biodegradowalnych, przede wszystkim trawy, która od dwóch lat również odbierana jest od mieszkańców. W minionym roku było to 220 ton. Poza tym odebrano 209 ton szkła, 134 ton makulatury, 132 tony plastiku i 3 tony metalu.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A radni Wisły planują opłatę w wysokości 14zł/miesięcznie co daje rocznie 168 zł (420 koron=68zł),kochani radni nie każdy w Wiśle ma firmę i nie zarabia miesięcznie po 7000zł,są tez ludzie dla których jest to spory wydatek.

Ja wiem jedno, niektórzy z ulicy Hajduka podrzucają śmieci na PKP bo ona za darmo je posprząta wywiezie. Lenie śmierdzące z ludzi którzy nie nie segregują i nie sprzątają.

osiągniecie ? to sposób na kasę

Przepisy o segregacji obowiązują już od 1996 r i eksponowanie tego teraz jako osiągnięcia jest nieporozumieniem.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama