, środa 19 czerwca 2024
Cieszyńscy radni uchwalili stawki za odbiór śmieci
Cieszyńscy radni zdecydowali o przyjęciu stawek na poziomie 18,60 zł za odpady niesegregowane oraz 8,30 zł za odpady segregowane. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Cieszyńscy radni uchwalili stawki za odbiór śmieci

JM
Podczas listopadowej sesji cieszyńscy radni podjęli uchwałę w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenie stawki takiej opłaty. Nad Olzą mieszkańcy zapłacą od osoby co miesiąc 18,60 zł, kiedy odpady nie są segregowane, oraz 8,30 zł, kiedy są segregowane. Podjęcie decyzji poprzedziła dyskusja.

Radni mieli do wyboru cztery metody wyboru ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W uzasadnieniu do projektu uchwały podkreślono, że opłata za śmieci uzależniona od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość, która ostatecznie została przyjęta, jest społecznie sprawiedliwa, gdyż ilość powstających odpadów na nieruchomości zależna jest przede wszystkim od liczby zamieszkujących na niej osób. Ten sposób naliczania opłaty poparło również 73 proc. spośród ankietowanych mieszkańców Cieszyna. Podkreślono, że inne sposoby naliczania opłat są już bardziej kontrowersyjne. Uzasadniono, że "metoda ustalania opłat w zależności od ilości zużytej wody budzi wiele wątpliwości dotyczących sposobu opracowania wiarygodnego algorytmu pozwalającego przeliczyć zużytą wodę na wytworzone odpady komunalne", a "naliczanie opłaty za gospodarowanie na podstawie powierzchni lokalu mieszkalnego, w żaden sposób nie odzwierciedla ilości odpadów wytwarzanych przez osoby zamieszkujących nieruchomość". Z podobnych względów aprobaty nie znalazła również metoda ustalania opłaty od gospodarstwa domowego.

W tym punkcie radni byli zgodni. Więcej czasu zajęła im dyskusja w sprawie ustalenia stawek za odbiór śmieci. Projekt uchwały w tej sprawie zakładał stawki na poziomie 19,80 zł za odpady niesegregowane oraz 11,30 zł za odpady segregowane.

Radna Maria Liwczak, w imieniu Komisji Rozwoju, Gospodarki i Finansów, zaproponowała jednak obniżenie tych stawek do poziomu 18,60 zł oraz 9,30 zł. O złotówkę niższą cenę za śmieci segregowane zaproponowała radna Alicja Wlach, która podkreśliła, że występuję z tym wnioskiem w imieniu przedstawicieli mieszkańców budownictwa wielorodzinnego, na których zgodnie z interpretacją ustawy narzucone będą dodatkowe koszty niezależne od przyjętych stawek. - Główna przyczyna wniosku to jednak ceny, które dziś kształtują się na osobę od 3,5 zł do 7 zł, więc podwyższenie ich do 8,30 zł dla mieszkańców będzie znaczące - argumentowała radna. Za niższymi stawkami opowiedział się również radny Krzysztof Herok, który podkreślił, że ostateczne ceny odbioru śmieci będą uzależnione od wyniku przetargu. - Przetargi są przed nami. Firmy dostosują ceny do tych stawek. Skupmy się na stawce niższej i poczekajmy na rozstrzygnięcia przetargu - mówił radny. Radni zastanawiali się również, w jaki sposób będzie sprawdzana prawdziwość deklaracji dotyczących ilości osób zamieszkujących daną nieruchomości, która będzie decydowała o ostatecznej opłacie z śmieci. - Trwają analizy wszystkich możliwych źródeł informacji, które pozwolą zweryfikować ilość osób - odpowiedział Aleksander Dorda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM w Cieszynie.

Ostatecznie w głosowaniu cieszyńscy radni zdecydowali o przyjęciu stawek na poziomie 18,60 zł za odpady niesegregowane oraz 8,30 zł za odpady segregowane.

Uchwała w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 roku.

Komentarze: (31)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Najpóźniej od 2014 r. gminy będą mogły bez narażania się na procesy pobierać daninę od wody spływającej z dachów i parkingów.

i za każdy worek do pakowania posegregowanych smieci 3 zł/sztuka.

W dniach 4 i 5 XII 2012 jak i w poprzednie zimy chodniki w centrum Cieszyna (np. ul. Limanowskiego..) i na peryferiach (ul.Błogocka, al. Raszki..) są obficie solone przez MZD w Cieszynie.
Pytanie: Czy MZK w Cieszynie jest zwolniony ze stosowania się do poniższej uchwały drukowanej w ostatnich Wiadomościach Ratuszowych 23 listopad 2012?

Uchwała Nr XLVI/474/06 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 26 stycznia 2006 roku w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Cieszyn.
"....2. Do ograniczenia śliskości chodnika mogą być używane wyłącznie takie materiały, jak piasek bądź kruszywo naturalne lub sztuczne, które należy niezwłocznie usunąć z chodnika po ustaniu przyczyn ich zastosowania.
3. Niedopuszczalne jest stosowanie do ograniczenia śliskości chodnika popiołu i żużlu oraz środków chemicznych w postaci stałej lub zwilżonej w tym soli takich jak np. chlorek sodu, chlorek magnezu, chlorek wapnia lub innych......."
"....Obowiązki wyżej określone dotyczą właścicieli nieruchomości, zarządców dróg bądź innych podmiotów obciążonych obowiązkiem oczyszczania chodników..."

życzę Tobie połamania nóg na chodniku posypanym PIASKIEM jak Tobie to przeszkadza to chodz innymi chodnikami jak oblecisz cały Cieszyn z wiaderkiem posypując piaskiem całą zimę to zrozumiesz dlaczego tak sie robi a nie inaczej

Papier jest cierpliwy. Na tym można by skończyć. Gdyby nie jedno ale. Wolimy narzekać na odległe nam okoliczności. Na rząd, na Sejm, na Onych. Wokół siebie choćby dziadostwo najgorsze nie dostrzegamy. Slepi, głusi i niemi. Rada Miejska ma ogólne zasady przełożyć na miejską miarę. To trudne. Może nawet bardzo. Łatwiej przepisać co stoi w paragrafach, przegłosować i mędrkować. W końcu magistrackie spółki też nie ograniczają, nie usuwają niezwłocznie, dopuszczają niedopuszczone. A przykład idzie z góry. Robimy tak samo. W końcu: wszystkiemu winne One. A jak twierdzi nobliwa sąsiadka: wszystkiemu winien ten Tusk.

A jak mnie sprawdzą gdy na osiedlu jest śmietnik ogólnodostępny dla mieszkańców przykładowo jednego bloku. Jak sprawdzą czy ja tam segreguję śmieci czy wypi....lam wszystko jak leci do jednego kubła. Ile zapłacę 18 czy 9 PLNów? Proszę o odpowiedz.

za 2 lata mieszkańcy obudzą się w rękami w nocniku , bo firma , która dzięki naszym radnym wygra podniesie opłaty,
jak nie bezpośrednio albo pośrednio.
Halo mędrcy radni, pytanie- czy jak nie kupuję worków a jednocześnie kompostuję resztki z kuchni to segreguję odpady czy nie,
w/g mnie segreguję i co mądrale.

Dlaczego na stronie internetowej Rady Miasta Cieszyna nie ma jeszcze treści uchwały śmieciowej, no rusz się Pan Panie
Przewodniczący i zdyscyplinuj te 2 panie z sekretariatu.

Szanowna Pani Prezes Wlachowa. O co Pani chodzi? Ciekawa jestem Kto Panią upoważnił do występowania w imieniu przedstawicieli mieszkańców budownictwa wielorodzinnego. Nie przypominam sobie żadnej dyskusji w spółdzielni w tej sprawie. Na pewno nie z mieszkańcami. Skąd Szanowna Pani wzięła te 3,5 zł na osobę? Nie znam nikogo Kto by płacił 3,50 za śmieci. Naliczenia są dużo wyższe. Koszty dodatkowe też Pani nie wyjaśniła. Może chodzi o kolejne podwyżki dla pracowników "Cieszynianki". To tłumaczy wiele. Mają wywindowane zarobki to poziom trzeba utrzymać. Szkoda że wyłącznie naszym kosztem.

A Dorda to nie przypadkiem członek rady nadzorczej Zakładu Gospodarki Komunalnej? Ciekawe, ciekawe.

Oto ludność naszego powiatowego miasta zaczyna powoli przeglądać na oczy i dostrzegać smutną prawdę. Dotyczy to zwłaszcza młodego pokolenia - oczywiście nie całego, bo ta głupsza część, niczym szczury podążające za szczurołapem, swój obraz świata czerpie z " przyjaznych" mediów. Myśmy nie po to wstępowali do Unii by ją doić, ale po to by ją ratować.

W Czeskim Cieszynie płaci się 420 koron od osoby rocznie. Oprócz tego są po mieście pojemniki na papier, szkło, tworzywa. Wszyscy mieszkańcy by mieli segregować śmieci. Wielu tak nie czyni, zwłaszcza tych z bloków bo są zajęci gapieniem na tv.

Niestety kolejny raz się okazało, że zamiast rady mędrców wybraliśmy radę głupców.
Dlaczego , kiedy w/g badań okazywało się , że za wywóz śmieci płaciło 60-70% mieszkańców , w momencie gdy
obligatoryjnie wszyscy mieszkańcy w wieku od 1 dnia do samego końca zostaną objęci podatkiem śmieciowym
to ci" mędrcy", nie pomyśleli o nowej sytuacji.
Policzmy tylko ,że wszyscy segregują , pomijam tu opłaty za worki jednorazowe, ile ich trzeba wykupić w roku i w jakiej cenie , tego nie ma w uchwale tych mądrali, czyli około 35 000 razy 11,30 daje kwotę , razy 12 miesięcy = 4 miliony 746 tysięcy .
Ciekawe kto będzie lub prościej załapie się na te bańki.
To będzie dopiero korupcja.
Mądrale radni zamiast na początku uchwalić bardzo niskie stawki i zobaczyć kto i jakie firmy będą o to walczyć, to wzięły stawki
z sufitu , ale czego spodziewać się od ludzi z których większość nigdy nie wypracował złotówki we własnej firmie.
Stawki gdyby się okazało , że są relatywnie za niskie można byłoby za pół , rok podnieść.,ale dawanie takiej kasy nie tylko
ZGK stworzy w Cieszynie ciekawą sytuację, a może mafię z udziałem niektórych radnych.
Fajne perspektywy.Stawkami uchwalonymi przez tych głupców powinien dokładnie przyjrzeć się prokurator czy nie było tu nielegalnego lobbingu.

Do dystansa . Trzeba mieć pojęcie o czym się pisze. Z tych 4mln 746 tys złotych za składowanie i tranasport będzie trzeba zapłacić 2/3 tj ok 3mln złotych. Ty chyba myślisz ,że te odpady wywozi się do przypadkowej dziury.Koszty wywozu z całego miasta będą i tak wyższe poniewaz ilość odpadów wzrośnie co najmniej o 50 % co pokazują przykłady z innych miast.Jeżeli na czymś si nie znam to milczę a nie opowiadam dyrdymałów.

Korupcja mówisz? Może masz rację. Bo za korupcję rozumieć należy nie tylko branie kasy i suwenirów poza listą płac. Licz jednak dalej bo jest błąd. Kasy jest dużo więcej. Nie o to jednak chodzi. Problemem jest brak polityki śmieciowej w Cieszynie. Ustalić stawki i jakoś to bydzie. Nie będzie szanowny magistracie. Ja proponuję stawkę 25 złoty. Założę się że i taką stawkę ZGK jest w stanie połknąć. No to wtedy podwyższymy do 30 zetów. Też połknie? Jak Państwo sądzą? Ja stawiam że dadzą radę z konsumowaniem większych pieniędzy. Jak nie w kosztach stałych to w premiach. Te na przyszły rok trza planować duże. Trzeba zapłacić za wymianę kompów, oprogramowania i nauczenia się nowości. Są gminy gdzie nawet pojemniki i worki dają aby tylko śmieci zbierać.

Twoja teoria spiskowa ,skąd my to znamy,chyba PiSlamiści ci mózg wyprali,szkoda że nie zostałeś radnym,bo tak fajnie umiesz liczyć !

zacznij czytać ze zrozumieniem uchwalono 8,30 a nie 11,30

na bańki załapie się firma wywożąca śmieci np. firma światowa

a o jakich dodatkowych kosztach wspomina Radna Wlach?, bo wydawać by się mogło, że wszyscy mieszkańcy danej gminy powinni być traktowani równo, a tu się zanosi na jakieś różnice, pytanie jakie i dlaczego?

od kilorama nie można ?

To dopiero początek podwyżek w naszych zadłużonych samorządach. Trzeba przygotować się na dalszy wzrost podatków. Bowiem bez kolejnych pożyczek nie da się utrzymać „zielonej wyspy” na kursie i ścieżce.

POdwyżki są niezbędne bo brakuje pieniędzy na wypłaty kaplerowskich premii za Basen Narodowy

POważny coś mi sie wydaje że potrzebna jest rechabilitacja. Najlepiej wrócić do szkoły i zapoznać się z zasadami funkcjonowania Państw i systemów. Zamknij więc kompa i idź się wyspowiadać z chorej nienawiści. Potem zimy prysznic a wieczorem dzierganie na drutach

- wysyłasz innych do szkoły a samemu trzeba się podciągnąć z ortografii, zaś "rehabilitacja" nie "rechabilitacja" wygląda lepiej.

Za segregowane śmieci będzie się płacić więcej bo dochodzą koszty utrzymania "odpadowego" który będzie sprawdzał czy wszyscy w rodzinie wynoszą z domu odpady posegregowane... .... https://www.youtube.com/watch?v=SyanJqVknK0

w sumie jeśli segregujesz zapłacisz 8,30 za miesiąc od osoby a jesli nie segrgujesz to 18,60

A co z przedsiębiorcami segregującymi śmieć w swoich biurach???
Mam do wyboru: kupić worek za 9,30 zł na segregowane w moim biurze odpady albo wyrzucić do normalnego kosza za darmo (bo właściciel kamienicy i tak płaci podatek od śmieci).

Absurd goni absurd

Czy to są opłaty za miesiąc, kwartał, czy rok???

Nie czaję... czyli teraz zapłacę dychę za segregowane + 20 dychy za niesegregowane???

Nie. Napiszesz w deklaracji, że będziesz segregował, placisz dychę, że nie będziesz - dwie dychy.

Z tekstu wynika inaczej. Ja mam odpady segregowane 2 worki po 6 zł i niesegregowane kubeł raz na miesiąc za 26. Więc mam oba typy odpadów. Wiem, że w innych gminach jasno stało, że jeżeli sie deklaruje segregowanie płaci się mniej ale tutaj tego nie ma. WIęc mam obawy, że od lipca zapłace 60 dyszek.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama