, czwartek 25 kwietnia 2024
Mobilny, 2-metrowy model płuc stanął na rynku w Cieszynie
7 lutego na cieszyńskim rynku nastąpiła oficjalna inauguracja “oddychających” mobilnych płuc. fot: FJDDodaj do Facebook

Mobilny, 2-metrowy model płuc stanął na rynku w Cieszynie

FJD
Mobilny, 2-metrowy model płuc stanął na rynku w Cieszynie


Mobilny, 2-metrowy model płuc stanął na rynku w Cieszynie


Mobilny, 2-metrowy model płuc stanął na rynku w Cieszynie

7 lutego na cieszyńskim rynku nastąpiła oficjalna inauguracja “oddychających” mobilnych płuc. Uruchomienie tych mobilnych płuc, dokonała burmistrz miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz wraz z panią Zuzanną Chabowską przedstawicielką Ustrońskiego oraz Polskiego Alarmu Smogowego, którego sponsorem jest Fundacja Better Future z Gliwic.

Przez następne 2 tygodnie instalacja mobilnych płuc, będzie “oddychać cieszyńskim powietrzem i reagować kolorystycznie na wszelkie jego zanieczyszczenia. Na modelu tych płuc znajduje się z lewej strony wyświetlacz, który jest połączony z czujnikiem i dlatego będzie przedstawiał na bieżąco aktualne stężenie pyłów zawieszonych. Jest to kampania, powadzona już od 14 listopada ubiegłego roku, która prezentowana będzie w 46 miejscowościach na terenie 9-u województw. Inicjatorom tej akcji bardzo zależy na tym, aby trafić do świadomości mieszkańców z informacją, czym oddychają na co dzień i jaki to ma wpływ na ich zdrowie. Pani Zuzanna Chabowska przy okazji “uruchomienia” tego modelu płuc, podziękowała władzom miasta za dobrą współpracę w ramach kampanii antysmogowej, która trwa już co najmniej od roku, a wcześniej polegała na wydawaniu ulotek antysmogowych.

- W tym roku nowy pomysł- udało się zaprosić model 2 metrowych płuc do Cieszyna na okres 2 tygodni, właśnie po to żebyśmy wszyscy zobaczyli czym oddychamy, dlatego że trudno jest zajrzeć do naszych własnych płuc, natomiast na tych białych będzie wszystko doskonale widać. Dlatego, że te cząsteczki które osadzają się na tym modelu, także wnikają do naszych płuc - powiedziała przedstawicielka Polskiego Alarmu Smogowego pani Zuzanna Chabowska. Przy okazji należy przypomnieć, że od stycznia tego roku weszły w życie przepisy ustawy antysmogowej, które mówią, że wszystkie piece i kotły, które są starsze aniżeli 10 lat i te które nie posiadają żadnego oznakowania powinny zostać wyłączone z użytkowania. Burmistrzyni Gabriela Staszkiewicz także przy okazji tej akcji antysmogowej poinformowała, że Cieszyn przez ostatnie 3 lata przeznaczył ca. 500 tyś zł na dopłaty do wymiany źródeł ciepła- są to dopłaty 50% na wymianę kotłów i pieców w gazowych oraz elektrycznych. Niestety z tych dopłat skorzystało stosunkowo niewielu mieszkańców, bo 119 tyś. zł wydanych do tej pory na ten cel stanowi tylko 1/5 oferty jaką na ten cel przeznaczyło miasto Cieszyn. Prawdopodobnie ma to związek ze znaczną podwyżką opłat za gaz i energię elektryczną w ostatnim okresie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama