, niedziela 23 czerwca 2024
Cieszyn: Antysmogowe płuca pojawią się na rynku
Pod koniec stycznia 2021 r., antysmogowe płuca znajdowały się na rynku w Rybniku. fot: A. Skupien/rybnik.euDodaj do Facebook

Cieszyn: Antysmogowe płuca pojawią się na rynku

REDAKCJA
Cieszyn: Antysmogowe płuca pojawią się na rynku

W najbliższym czasie na cieszyńskim rynku pojawią się mobilne „oddychające” płuca - antysmogowa instalacja, której celem jest zilustrowanie problemu smogu, zwiększenie świadomości w temacie zanieczyszczeń powietrza oraz zachęta do wymiany starych kotłów i pieców. Dwumetrowy model ludzkich płuc zmienia kolor zależnie od jakości powietrza, tym samym wizualizując stan ludzkich płuc narażonych na oddziaływanie smogu.

Pod koniec stycznia 2021 r., mobilne płuca pojawiły się na rynku w Rybniku. - Model płuc pokazał, jakim powietrzem oddychają rybniczanie. Płuca „oddychały” dzięki pracy dwóch wentylatorów. Zanieczyszczenia obecne w rybnickim powietrzu wciągane były do środka i zatrzymywały się na białej tkaninie filtracyjnej, którą pokryto model. Tkanina szybko zmieniła kolor – już po kilku dniach zrobiła się szara, po dwóch tygodniach prawie czarna - podsumowywał ubiegłoroczną akcję rybnicki magistrat.

W ubiegłorocznej edycji akcji Polskiego Alarmu Smogowego, trwającej cztery miesiące „oddychające” płuca odwiedziły 18 polskich miejscowości na terenie pięciu województw. W bieżącym sezonie grzewczym modele płuc staną w czterdziestu sześciu miejscowościach w dziewięciu województwach, pokazując mieszkańcom jakiej jakości powietrzem oddychają. Akcja Polskiego Alarmu Smogowego "Zobacz czym oddychasz" realizowana jest przy wsparciu fundacji Better Future, która sfinansowała model mobilnych płuc, który odwiedzi kilka lokalizacji, w tym Cieszyn.

Obok płuc na wyświetlaczu znajdzie się czujnik przedstawiający aktualne stężenie pyłów zawieszonych. Celem kampanii „Zobacz czym oddychasz" jest zwiększenie świadomości mieszkańców dotyczącej zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu i ich wpływu na zdrowie, ale także zachęta do wymiany przestarzałych źródeł ciepła.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama