, sobota 2 grudnia 2023
Kiedy ul. 11 Listopada w Wiśle doczeka się remontu?
Starosta cieszyński był gościem majowej sesji Rady Miasta Wisły. fot: JMDodaj do Facebook

Kiedy ul. 11 Listopada w Wiśle doczeka się remontu?

JM
Ulica 11 Listopada w Wiśle wymaga remontu. O to, kiedy może to nastąpić, pytali starostę cieszyńskiego, który był gościem majowej sesji Rady Miasta Wisły, radni.

Ul. 11 Listopada, choć oddalona od głównych ciągów komunikacyjnych, stanowi ważny punkt na mapie miasta. Przy drodze tej oprócz prywatnych posesji usytuowanych jest szereg domów i ośrodków wczasowych, które nazywane są kompleksem Jarzębata. W lecie i ziemie nocuje tam wielu turystów.

O termin remontu drogi pytała Jerzego Nogowczyka radna Joanna Płaczek-Wrotniak. - Biorąc pod uwagę stan wszystkich dróg na terenie powiatu cieszyńskiego to wybraliśmy w tym roku te, których remont wydaje się bardziej pilny lub jest on bardziej współfinansowany przez gminy - tłumaczył starosta cieszyński wybór tegorocznych drogowych inwestycji.

Powiat cieszyński co roku na nakładki, czyli nową nawierzchnię ścieralną drogi, przeznacza od 1,5 do 2 mln zł. - Trudno jest planować większe nakłady na drogi w chwili, kiedy powiat nie ma samodzielnie regulowanych, czy ustalanych przez siebie dochodów - mówił starosta cieszyński, który dodał, że spośród 24 propozycji nakładek w tym roku znalazły się pieniądze na zrealizowanie tylko 7 z nich.

Dlatego szansą na realizację drogowych inwestycji przez powiat jest współfinansowanie ich przez gminy. - To współfinansowanie wygląda w ten sposób, że gmina dopłaca do remontu drogi większą kwotę niż 10-20 proc. lub, co było w tym roku pewnym priorytetem, finansuje koszty budowy chodnika przy drodze, które nierzadko przekraczają koszty nakładek - tłumaczył Jerzy Nogowczyk. Na na ten ostatni krok zdecydowały się w tym roku gminy Chybie, Hażlach i Zebrzydowice.

- Jeżeli zarezerwujemy w przyszłym budżecie sfinansowanie budowy chodnika przy ul. 11 Listopada jest pan w stanie powiedzieć, czy ta inwestycja będzie miała szansę na realizację w przyszłym roku? - pytała Joanna Płaczek-Wrotniak. - Zdeklarować nie jestem w stanie, ale rzeczywiście to mocno wzmacnia pomysł realizacji takiej inwestycji - odpowiedział Jerzy Nogowczyk. Jednocześnie zauważył, że Wisła jest jedyną gminą w powiecie cieszyńskim, przez którą przebiegają drogi powiatowe funkcjonalnie nie będące drogami powiatowymi, czyli łączącymi dwie gminy.

Głos w dyskusji zabrał również Jan Poloczek. - Wiem, że są miasta bogatsze od Wisły, czego przykładem jest Ustroń, dlatego kształtując politykę prosiłbym, aby nie brać pod uwagę tylko tego kto da więcej, ale również czemu ma to służyć. Ul. 11 Listopada nie służy tylko mieszkańcom, ale służy też rozwojowi turystyki, który myślę, że jest również jednym z priorytetów dla powiatu - apelował burmistrz Wisły.

Spośród dróg powiatowych w latach 2010-2012 na terenie Wisły wyremontowane zostały ul. Jawornik, Bukowa, Olimpijska i Willowa. Całkowita wartość tych inwestycji wyniosła 2 mln 210 tys. zł. W tym wkład miasta wyniósł 400 tys. zł. Dla porównania w sąsiednim Ustroniu na remonty dróg powiatowych przeznaczono 3 mln 280 tys. zł. W tym przypadku wkład miasta wyniósł 1 mln 160 tys. zł.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wisła jest zaniedbana i brudna. Wjazd do miasta - pożal się Boże.... Kiczowate reklamy, płoty, płotki, banery, banerki - bez ładu, składu i pomysłu. Centrum - ok. Jak ktoś lubi klimat jarmarku - wytrzyma. Ale te boczne drogi - garbate chodniki, dziurawe nawierzchnie, zielsko porastające pobocza - żenada, naprawdę.

W Skoczowie śpią. Droga powiatowa Górny Bór na odcinku ok. 800 m - do pilnego remontu. Nie mam na myśli łatania nawierzchni, a remont drogi.

w końcu przy tej ulicy jest dom rodzinny pani radnej ;)

Pana autora tekstu zapraszam na ul.Konopnicką proszę zobaczyć jak się "dba" o świeżo wyremontowane drogi. SKANDAL do prokuratory się to nadaje, za rok ulica będzie się nadawać do remontu, bo komuś w gminie się nie chce zadbać o drogę.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama